אווירון זעיר ממדים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אז"מ)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיקרו לייט מדגם Cosmik EV-97 Eurostar

אווירון זעיר ממדיםראשי תיבות: אז"מ) הוא כלי טיס קל מאד, המשמש בעיקר לצורכי תחביב. יש המנצלים את מהירותו הנמוכה והגובה הנמוך שמותר לאז"מ לטוס בו לצורכי צילום אוויר.

שימושי האז"ם ושונותו ביחס לכלי טיס אחרים

בשונה ממטוסים, האז"מ אינו מיועד לשימושים מסחריים. גודלו, משקלו וטווח הטיסה שלו קטנים משל המטוסים בקטגוריית התעופה קלה. האז"מ מכיל בדרך כלל 2 מקומות ישיבה. בשונה ממטוסים, לרבים מהאז"מים חופה (קוקפיט) פתוחה או פתוחה למחצה, ולעיתים אפילו ללא חופה כלל, במתכונת של גלשן ממונע או טרקטורון מעופף. רישוי האז"ם ועלות רישיון הטייס זולים בדרך כלל ביחס למטוסים קלים. עובדה זאת הופכת את הענף לנגיש יותר לחובבי טייס מהמעמד הבינוני ומטה.

תאונות והחוק בנושאי האז"ם

בעבר אירעו בישראל מספר תאונות לאז"מים. חלקן נגרם בשל אי ציות לחוקי התעבורה האוויריים, כגון אי הקפדה על גובה בטחון או ביצוע תמרונים מסוכנים בסביבת אזורי מגורים. תאונות אלו זירזו את הכנסת ליצור חוק שיסדיר את הענף. נכון להיום (נובמבר 2007), החוק טרם התקבל. ייתכן שייקרא "חוק התעופה הספורטיבית".

שימוש גורמי טרור באז"מ

בעבר נעשו מספר ניסיונות לבצע פעולות טרור באמצעות אז"מ. ארגון חזבאללה ניסה לבדוק שיטות לביצוע פיגועים באמצעות אז"מ. צה"ל מודע לתופעה ומתדרך את חייליו בנושא, ואף המציא קוד דיווח מיוחד בנושא. בשנת 2005 ניסה ארגון חזבאללה לשגר לגבול הצפון מחבל באמצעות אז"ם, ללא הצלחה.

סוגי אז"מ

שם כלי הטיס תמונה
טרקטורון מעופף
(באקאי)
Powered-parachute-stowed.jpg
אולטרלייט Huntair.pathfinder.arp.jpg
גלשן ממונע
(טרייק)
Pendulaire.jpg
דאון ממונע Grob.g109b.glider.arp.jpg
שם כלי הטיס תמונה
מצנח ממונע Paraglider Motor.jpg
אז"מ אוטוג'יירו
אז"מ מיקרולייט Diamond DA 20 Katana r.jpg
אז"מ מנועי Aeroprakt.a22.foxbat.arp.jpg

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0