איתן שטיינברג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איתן שטיינברג

איתן שטיינברגאנגלית: Eitan Steinberg; נולד ב-1955 בירושלים) הוא מלחין ומנצח ישראלי בתחום המוזיקה הקונצרטנטית, ופרופסור מן המניין בחוג למוזיקה באוניברסיטת חיפה. יצירותיו המוזיקליות כוללות יצירות תזמורתיות, יצירות קאמריות, יצירות תיאטרון-מוזיקה, יצירות למקהלה ויצירות סולו. בין הנושאים אותם הוא חוקר ביצירתו: טיפול בטקסט; שימוש בקול בדרכים חדשניות; פיתוח מוזיקלי בלתי ליניארי; דיאלוג בין מקורות השראה עממיים ועתיקים לבין שפה מוזיקלית עכשווית ואישית; ועיבודים לשירי עם מרחבי העולם.

קריירה מקצועית

אחרי נגינה ארוכת שנים בכינור ובחליל צד, איתן שטיינברג למד קומפוזיציה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים (1981-1985, תואר ראשון ותעודת אמן), השתלם בסיינה, איטליה (1985, דיפלומה), והשלים את לימודיו לתואר דוקטור באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, ארצות הברית (1994-99). בין מוריו נמנים המלחינים מרק קופיטמן, לוצ'אנו בריו, פרנקו דונטוני, פיטר מקסוול-דייוויס וריצ'רד פלסיאנו.

מאז שנת 2000 נמנה שטיינברג על סגל המורים בחוג למוזיקה של אוניברסיטת חיפה. בין השנים 2005-2010 כיהן כראש החוג, וכיום הוא פרופסור מן המניין. בין הפרסים בהם זכה: פרס אקו״ם ע״ש פאול בן-חיים על מפעל חיים בתחום המוזיקה הקונצרטנטית (2015), פרס אקו"ם בקטגוריה "הישג השנה" (2012), פרס לנדאו לאמנויות הבמה (2010), פרס ראש הממשלה למלחינים (2007, 2018).

בין מבצעי יצירותיו בישראל: התזמורת הפילהרמונית הישראלית עם המנצח גארי ברתיני; הקאמרטה הישראלית ירושלים עם המנצח אבנר בירון והמנצח יניב דינור; התזמורת הסימפונית ירושלים עם המנצח אילן וולקוב, התזמורת הקאמרית הישראלית (בניצוחו של שטיינברג עצמו), התזמורת הסימפונית חיפה עם המנצח עומר מאיר ולבר, הסינפונייטה הישראלית באר שבע עם המנצח דורון סלומון, אנסמבל המאה ה-21 עם המנצחים אילן וולקוב, רנטו ריבולטה, ז'ולט נאדג וגיא פדר. אנסמבל סולני תל אביב עם המנצח ברק טל, אנסמבל מיתר, אנסמבל מודאליוס, הרביעייה העכשווית, אנסמבל מוזיקה נובה, אנסמבל שש-בש, ועוד. שיתוף הפעולה שלו עם רעייתו היוצרת הרב-תחומית אתי בן-זקן, הניב למעלה משלושים יצירות שכתב לקולה, והיא מרבה לבצע את יצירותיו בישראל ובחו"ל. מוזיקאים ישראלים נוספים שביצעו מיצירותיו כוללים את המנצח איתי טלגם, נגן הויולה אבשלום שריד, הפסנתרנית מיכל טל, הפסנתרנית עפרה יצחקי, הפסנתרנית אירנה פרידלנד, נגנית הנבל גתית בועזסון, נגן העוגב יובל רבין, נגן הגיטרה עודד שוב ואמנית הקול ענת פיק.

בין מבצעי יצירותיו בחו"ל: התזמורת הלאומית של פינלנד עם המנצח Andres Mustonen, האנסמבל האמריקני Boston Musica Viva עם המנצח ריצ'רד פיטמן - שהקליט תקליטור מיצירותיו הקאמריות (2002), אנסמבל Hortus Musicus (אסטוניה), אנסמבל El Perro Andaluz (גרמניה), רביעיית Kuss (גרמניה), הפסנתרנית שרה קייהיל (ארצות הברית), הפסנתרן ג'ורג' מק'קלם (ארצות הברית), ונגנית הויולה קים קשקשיאן (ארצות הברית), אשר הקליטה מיצירתו בחברת התקליטים הבינלאומית ECM ‏(2009). באוקטובר 2013, במסגרת פסטיבל המוזיקה הבינלאומי בטביליסי, גאורגיה, הוקדש קונצרט ליצירותיו של שטיינברג, בביצוע התזמורת הסימפונית הממלכתית של טביליסי והמנצח Vakhtang Kakhidze, עם הסולנים הישראלים אתי בן-זקן (קול) ואבשלום שריד (ויולה). יצירותיו של איתן שטיינברג תועדו ב"קול המוסיקה", בערוץ הראשון, בטלוויזיה הבריטית BBC, בטלוויזיה האסטונית, ברדיו הגרמני VDR, ברשתות רדיו שונות בארצות הברית, ועל גבי תקליטורים.

איתן שטיינברג מופיע גם כמנצח על יצירותיו, ומשתף פעולה עם אמנים מתחומי התיאטרון והווידאו. בין השאר שיתף פעולה עם הבמאית מיכל גוברין ועם היוצרת הבין-תחומית מרית בן-ישראל. הוא פעיל כשופט בתחרויות מוזיקה למבצעים ולמלחינים.

שיתוף הפעולה עם אתי בן-זקן

איתן שטיינברג ואתי בן-זקן (שנישאו ב-1992) משתפים פעולה מאז סוף שנות ה-80 הן כצמד מלחין-מבצעת, והן כצמד יוצרים. במסגרת שיתוף הפעולה מלחין-מבצעת, שטיינברג הלחין שורה של יצירות ווקאליות בדיאלוג עם יכולותיה הפרפורמטיביות של בן-זקן. יצירות אלה מציגות אופני טיפול שונים בטקסט, ומשלבות שירה, דיבור, מלמול, אפקטים קוליים ומשחק תיאטרלי. יצירות אחרות שכתב לקולה בנויות על טקסטים רב-לשוניים, בין השאר בעברית, ערבית, אנגלית, לאדינו, ארמית ולטינית. לצד כתיבת מוזיקה מקורית, שטיינברג מרבה לעסוק בפרויקטים של עיבודים לשירי-עם, שירים אשר נאספים ונבחרים במשותף עם בן-זקן.

כצמד-יוצרים, שטיינברג ובן-זקן יצרו עד כה 6 מופעי תיאטרון-מוזיקה, שבהם המוזיקה הולחנה על ידי איתן שטיינברג, והטקסט, הבימוי והעיצוב נוצרו על ידי אתי בן-זקן. ב-4 מן המופעים בן-זקן גם ביצעה את התפקיד הראשי.

שטיינברג ובן-זקן מרבים להרצות במשותף, וב-2009 הוזמנו על ידי Schusterman Foundation Visiting Artist Program לשלושה חודשי שהייה ביוסטון, ארצות הברית. במהלך שהייה זו הרצו על פעילותם האמנותית, ובן-זקן ביצעה מיצירותיו של שטיינברג, בין השאר בשני קונצרטים ב- Rothko Chapel.

בשנת 2013 אתי בן-זקן ואיתן שטיינברג יסדו את אנסמבל "מודאליוס" – אנסמבל רב-סגנוני ובין-תרבותי של סולנים מתחומי המוזיקה הקלאסית והאתנית.

דיסקוגרפיה

 • 2019 לאדינו – לרגל 20 שנות פרויקט הלאדינו של איתן שטיינברג ואתי בן-זקן. בביצוע אתי בן-זקן ואנסמבל מודאליוס בהרכב מורחב. הפקה עצמאית של שטיינברג ובן-זקן.
 • 2018 חירות אחרות אחריות אתי בן-זקן ואנסמבל מודאליוס בניצוח איתן שטיינברג, מבצעים יצירות מאת 8 מלחינים ישראלים ביניהן היצירה טווייה מאת איתן שטיינברג. בהוצאת המכון למוסיקה ישראלית, בתמיכת אקו"ם ומשרד התרבות והספורט.
 • 2016 שמחה فرحة Joy אתי בן-זקן ואנסמבל מודאליוס בניצוח איתן שטיינברג מבצעים שירי-עם מהקהילות בישראל בעיבודים מאת איתן שטיינברג, לצד מוזיקה עכשווית ועתיקה. הפקה עצמאית של אנסמבל מודאליוס בתמיכת משרד התרבות והספורט.
 • 2014 - מרחק שקוף לעוגב סולו, בביצוע יובל רבין, בתוך "סדרת הרסיטלים לעוגב, 2011-12". הוצאת אוניברסיטת חיפה.
 • 2013 - מדרגות הנסתר לקול ואנסמבל, עם טקסט מאת רחל חלפי; "גשם שקוף" לקול ופסנתר, עם טקסט מאת ישראל פנקס; את חילווה לקול ואנסמבל, עם טקסט מאת קובי וינר; איפה תעינו, תודה רבה לזמרת וכלי נגינה קטנים, עם טקסט מאת דן פגיס. בתוך רישומי הקול – תקליטור כפול של יצירות שנכתבו לקולה של אתי בן-זקן על ידי מלחינים ישראלים, עם טקסטים מאת משוררים ישראלים. - הוצאה עצמאית של בן-זקן ושטיינברג, בתמיכת מנהל התרבות, משרד התרבות והספורט
 • 2011 - תהליכים קוסמיים בלב לתזמורת קאמרית, בביצוע הקאמרטה הישראלית ירושלים, בניצוח אבנר בירון. בתוך University of Haifa - The Music Department מיצירותיהם של ארבעה מלחינים מסגל החוג למוזיקה באוניברסיטת חיפה. הוצאת אוניברסיטת חיפה.
 • 2010 - I Love My Love – Folk Songs שירי-עם מעובדים על ידי איתן שטיינברג לקול וגיטרה, בביצוע אתי בן-זקן ועודד שוב. הוצאה עצמאית של בן-זקן ושטיינברג
 • 2010 - Rava Deravin לקול ואנסמבל, ו-סטאבט מאטר –תפילה אנושית תיאטרון-מוזיקה לקול ורביעיית כלי קשת. בתוך Ben-Zaken sings Steinberg and Bardanashvili הוצאה עצמאית של בן-זקן ושטיינברג
 • 2009 - Rava Deravin לויולה ורביעיית כלי קשת, בביצוע קים קשקשיאן ו- Kuss Quartet. בתוך Neharot - יצירות לויולה בביצוע קים קשקשיאן, בחברת התקליטים ECM, שנת 2009
 • 2004 - את חילווה לקול ואנסמבל, בביצוע אתי בן-זקן ואנסמבל שש-בש. בתוך עלי שיר – מפגשים מוזיקליים ע"ש דני כהן
 • 2002 - Rava Deravin – Six Chamber Pieces by Eitan Steinberg בביצוע אנסמבל Boston Musica Viva והמנצח ריצ'רד פיטמן. הוצאה עצמאית של בן-זקן ושטיינברג בתמיכת: איגוד הקומפוזיטורים, קרן יהושוע רבינוביץ' לאמנות תל אביב, משרד החוץ, Center for Jewish Culture and Creativity Los Angeles
 • 1999 - The Bride Unfasten Her Braids, the Groom Faints – Ladino Love Songs שירי-עם יהודים-ספרדיים מעובדים על ידי איתן שטיינברג לקול ואנסמבל, בביצוע אתי בן-זקן ואנסמבל. בחברת התקליטים New Albion Records, שנת 1999

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0