התזמורת הסימפונית ירושלים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
התזמורת הסימפונית ירושלים
פאול בן-חיים ותזמורת קול ישראל
מדינה ישראלישראל ישראל
מיקום ירושלים, ישראל
אולם קונצרטים אולם הקונצרטים ע"ש הנרי קראון
מנצח סטיבן סלואן
אולם הקונצרטים ע"ש הנרי קראון בתיאטרון ירושלים, מקום משכנה של התזמורת הסימפונית ירושלים

התזמורת הסימפונית ירושלים נוסדה בשנת 1938 כתזמורת של תחנת הרדיו שהפעיל שירות השידור של פלשתינה (א"י) "קול ירושלים" ("תזמורת שירות השידור של פלשתינה (א"י)" - The Palestine Broadcasting Service Orchestra) . מנהלה הראשון היה קראל שלמון. לאחר קום המדינה שונה שמה ל"תזמורת קול ישראל", ולצידה פעלה גם מקהלה. בשנות ה-70 הורחבה ושמה שונה ל"התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור". זמן מה לאחר סגירתה של רשות השידור במאי 2017, קוצר שם התזמורת לשמה הנוכחי, "התזמורת הסימפונית ירושלים".

אולם הבית של התזמורת, לקונצרטים והקלטות, הוא אולם הנרי קראון בתיאטרון ירושלים. בתקופה שהתזמורת הייתה חלק מרשות השידור היא הרבתה להקליט קונצרטים חיים ויצירות לתחנת הרדיו קול המוסיקה.

רפרטואר התזמורת מקיף יצירות מהבארוק עד ימינו. חלק מהיצירות בנות זמננו ניגנה התזמורת בביצוע בכורה עולמי, בהן יצירות משל סופיה גוביידולינה, אנרי דיטייה, אלפרד שניטקה ואחרים. התזמורת מעודדת מלחינים ישראלים, הן בביצוע יצירותיהם והן בהזמנת יצירות חדשות. במשך השנים הופיעו עם התזמורת מוזיקאים מהנודעים בעולם, בהם המנצחים איגור מרקביץ' ואוטו קלמפרר, הפסנתרנים ארתור רובינשטיין, ראדו לופו ויפים ברונפמן, הכנרים אייזק שטרן והנריק שרינג והויולנית טביאה צימרמן.

בחגיגות שנת ה-3000 לירושלים בוצעה בנגינת בכורה יצירתו של קשישטוף פנדרצקי, "שבעת שערי ירושלים". על הקונצרט, שהיה מיזם משותף עם תזמורת רדיו בוואריה, ניצח לורין מאזל. הצלחת היצירה הביא לביצועה בשנית במינכן, לחגיגות היובל לרדיו בוואריה באפריל 2000.

התזמורת יוצאת לסיורים בינלאומיים באירופה ובארצות הברית ומופיעה מדי שנה בפסטיבל ישראל. כן הוזמנה להשתתף בפסטיבל האופרה הבינלאומי, ב"טורנדוט" מאת פוצ'יני וב"כוחו של גורל" מאת ורדי.

המנצח הצרפתי פרדריק שאזלן נכנס בשנת 2011 לתפקיד המנהל המוזיקלי והמנצח הראשי של התזמורת[1], ושם הוא החליף בתפקיד את המנצח האמריקאי ליאון בוטשטיין שכיהן בין השנים 20032011 וכיום מכהן כמנצח אורח בר כבוד[2]. שאזלן יסיים את כהונתו כמנהל מוזיקלי בתום חוזהו בסוף עונת 2018/19.

אביה קופלמן היא מלחינת הבית של התזמורת ובקונצרט פתיחת העונה ה-77 של התזמורת (20142015) בוצעה יצירתה של קופלמן, "בין עזה לברלין" בבכורה עולמית.

המנצח והצ'לן הרוסי דמיטרי יבלונסקי משמש כמנצח כבוד של התזמורת. מנכ"ל התזמורת משנת 2009 היה יאיר שטרן. במאי 2020 יחליף אותו בתפקיד עופר אמסלם, שהיה מנהל התזמורת האנדלוסית[3]. בפברואר 2019 התמנה המנצח האמריקאי סטיבן סלואן לתפקיד המנהל המוזיקלי של התזמורת.

מנהלים מוזיקליים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0