אלרוסה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אלרוסה
АЛРОСА
ALROSA Rus COLOUR RGB.jpg
Mirny, Yakutia 01.jpg
מטה החברה במירני שביקוטיה
נתונים כלליים
סוג חברה בשליטה ממשלתית
סיסמה אין
תאריך הקמה 1992
מיקום המטה מירני שברוסיה
משרד ראשי מוסקבה
מוצרים עיקריים כריית ועיבוד יהלומים
הכנסות 4.9 מיליארד דולר (2012)
רווח 1.1 מיליארד דולר (2012)
אנשי מפתח סרגיי איוואנוב (נשיא)
עובדים 40 אלף
 
האתר הרשמי של החברה
אחד מאתרי החברה לעיבוד יהלומים

אלרוסהרוסית: АЛРОСА שהוא ראשי התיבות של Алмазы России — Саха = "יהלומי רוסיה - סאחה") הוא תאגיד רוסי העוסקת בכריית ועיבוד יהלומים ברפובליקת סאחה-יקוטיה, מחוז ארכנגלסק ובאפריקה. בבעלות התאגיד נמצאות כ-97% מעתודות היהלומים הידועות של רוסיה וחלקו בשוק היהלומים העולמי מהווה כ-27%. עתודות היהלומים של החברה מהוות כשליש מעתודות היהלומים הידועות בעולם והשליטה בה מאפשרת לשמור על הרמה הנוכחית של הכרייה במשך כ-20 שנים.

החברה יונקת את שורשיה מהמוסד הממלכתי "יקוטאלמז ע"ש לנין" שנוסד ב־1957 וב־1992 הומר לחברה המסחרית "אלרוסה".

מבנה החברה

בשנת 1992 בהתאם לצו נשיאותי על בסיס המתקנים הקיימים הוקמה חברת "אלרוסה" (אלמז-רוסיה-סאחה). בשנת 2011 החלה מכירת מניות החברה בבורסה. בשנת 2013 בוצעה הנפקה ראשונה, במהלכה נמכרו כ-16% ממניות החברה.

מבנה הבעלות של החברה: 33.3% - הסוכנות הפדרלית לניהול רכוש המדינה של ממשלת רוסיה, 25% - ממשלת רפובליקת סאחה-יקוטיה, 8% - מוסדות שלטון בנפות היקוטיות, 23% - בבעלות משקיעים פרטיים.

לאלרוסה מחלקה מיוחדת הקרויה "חברת הסחר של אלרוסה" (באנגלית: "United Selling Organization" ראשי תיבות: USO). המחלקה מעסיקה כ-800 עובדים, מומחים וממיינים.

תחומי פעילות

כריית היהלומים בברית המועצות החלה בשנת 1954 כאשר התגלו סלעי קימברליט בשטח יקוטיה. בשנת 1957 החלו בכריית יהלומים באופן תעשייתי והוקמה חברת "יאקוטאלמז" (יהלומי יקוטיה). בשנת 1963 הוחלט על תחילת מכירת יהלומים לשוק העולמי ונחתם הסכם עם תאגיד היהלומים הלונדוני דה בירס.

בעקבות הקמת המכרות, הוקמה וגדלה העיירה מירני. בעיר זו נמצא מטה חברת "אלרוסה", ורוב תושבי העיר מועסקים בחברה או קשורים בה.

אלרוסה היא החברה המסחרית היחידה ברוסיה העוסקת במיון יהלומים, וזאת מכוחו של רישיון שהעניקה לה ממשלת רוסיה. החברה מחזיקה במלאי גדול של דוגמאות גלם המייצגות אבנים שונות שהופקו במכרות שלה ושל חברות אחרות (כגון דה בירס).[1] החברה מחזיקה בנכסים בתחומים נוספים (חברת תעופה, חברת ביטוח, רשת בתי מלון); אך בשנת 2013 הוחלט לפעול למכירת כל הנכסים שלא קשורים עם יהלומים.

הפקת יהלומים

כורים של חברת אלרוסה במירני, יקוטיה, 2013

החברה פועלת בעיקר במערב יקוטיה אך גם במחוז ארכנגלסק (החל משנת 2005) ובאנגולה. מכירת היהלומים מתבצעת בעיקר על בסיס חוזים ארוכי טווח. החברה פועלת ליישום הסכמים הקשורים עם יהלומי דמים ומחויבת לתהליך קימברלי.

בשנים האחרונות החברה כורה יהלומים במשקל קצת מעל 34 מיליון קרט בשנה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו אלרוסה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ^ חיים אבן-זוהר, כריית יהלומים בעולם, מדיניות ואסטרטגיה במרכזי הגלם, (עורכת: שירה עמי), מכון היהלומים הישראלי IDI, 2007, עמ' 378-379.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0