אנדורפין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אנדורפיניםאנגלית: Endorphin) הם חלק מקבוצה של חומרים כימיים (נוירוטרנסמיטורים) המצויים באופן טבעי במוח, מופרשים מבלוטת יותרת המוח ומסייעים לשיכוך כאב ולשיפור מצב הרוח. יש המכנים את האנדורפינים "מפתחות לגן עדן" בשל יכולתם לשלוט בהנאה וכאב.

פעילות

האנדורפינים ידועים כגורמים לתחושה טובה (מעין "אופוריה") ושיכוך כאב, ויש להם תפקיד חשוב בשליטה על התנהגויות רגשיות (כגון: חרדה, פחד והנאה). נוכחות מוגברת של אנדורפינים במוח מקושרת גם עם תגובת הילחם-ברח, ולכן לא תמיד הפרשתם תגרום הנאה, והיא עלולה לגרום גם לתגובת מתח וחרדה.

נהוג להגדיר[דרושה הבהרה] את האנדורפינים כנוירומודולטורים, חומרים המשנים את הפעילות של התא הבתר-סינפטי או מווסתים את פעילותו.

שחרור אנדורפינים

ישנם מספר מצבים המובילים לשחרור של אנדורפינים.

האנדורפינים משתחררים בעת פעילות גופנית מאומצת, אישות, שמחה, חיוך, צחוק, עיסוי ואף במהלך השינה.

חשיפה לבעל חיים ידידותי מעודדת את השחרור של אנדורפינים.[1]

חומרים כימיים בעלי פעולה דומה

פעולתם של האנדורפינים דומה לזו של אופיאטים. סמים אלו, הגורמים גם כן לתחושת אופוריה ושיכוך כאב, מתקשרים לאותם קולטנים במוח אליהם מתקשרים האנדורפינים, דבר העשוי להצביע על תפקידם של נוירומודולטורים אלה.

הערות שוליים

  1. Braun, C., Stangler, T., Narveson, J., & Pettingell, S. (2009). Animal-assisted therapy as a pain relief intervention for children. Complementary therapies in clinical practice, 15(2), 105-109.


P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.