אקווריום

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מלאכי רביב ועוד דגי מים מתוקים באקווריום ביתי
כריש לווייתני ודגים נוספים באקווריום גאורגיה, אטלנטה. זהו אקווריום ציבורי ענק ביותר.
אקווריום

אקווריום או אקוואריון הוא מיכל להחזקת ולהצגת בעלי חיים מימיים או צמחי מים, בעל לפחות דופן אחת שקופה. האקווריום משמש להחזקה, גידול והצגה של דגים, דו-חיים, יונקים ימיים, זוחלים מימיים (כגון צבים ופרוקי רגליים מימיים (כגון סוגי סרטנים שונים). אקווריום מכיל מים; שורש המילה אקווריום היא אקווה שפירושה מים, או תכלת. מכל זכוכית ללא מים המאכלס בעלי חיים יבשתיים לשם חקירה, לימוד או הנאה נקרא טרריום.

את האקווריום הראשון ששימש לחקר בעלי חיים ימיים בנתה הביולוגית הימית ז'אן וילפרו-פאוור.

ישנם אקווריומים ציבוריים המוצבים בגני חיות או בפארקי מים ויכולים להכיל חיות גדולות כמו כרישים ואף לווייתנים והם מעוצבים מזכוכית עבה ביותר. אקווריומים אחרים נועדים לשימוש ביתי או למחקר.

סוגי אקווריומים

קובץ:Smallest tank.jpg
אקווריום קטן ביותר
הומריום: אקווריום המיועד בעיקר עבור סרטנים

האקווריומים מתחלקים לסוגים שונים על פי סוג המים שהם מכילים (מלוחים או מתוקים) וויסות הטמפרטורה שלהם (חמים או קרים). באקווריום מים חמים מווסתת טמפרטורת המים על ידי תרמוסטט וגוף חימום, כדי לאפשר סביבת חיים נוחה לדגים שמקורם באזורי אקלים טרופי. דולפינריום הוא סוג אקווריום גדול ממדים המיועד להצגת יונקים ימיים גדולים.

מים מתוקים טרופיים

האקווריום הנפוץ ביותר הוא אקווריום המים המתוקים החמים. הסיבה לכך היא מגוון הדגים שהוא מאפשר לאכלס בשל ריבוי המינים הטרופיים, עלויות האחזקה והקנייה הראשונית נמוכות באופן יחסי ורובם הגדול של הדגים קלים לגידול .

מים מתוקים קרים

אקווריום המיועד לדגים המעדיפים מים קרים, בדרך כלל בטמפרטורה נמוכה מ-20 - 22 מעלות צלזיוס. באירופה ובצפון אמריקה חובבים רבים מגדלים מיני דגים מקומיים, אשר לא דורשים חימום מיוחד באקווריום. אך הדג הנפוץ ביותר בסוג זה של אקווריום הוא הזן המבוית של Carassius auratus, שהוא דג זהב. לגידול באקווריום מתאימים במיוחד הצורות קצרות הגוף של דג זה, כגון טלסקופ, ראש אריה, ראנצ'ו וכו'.

מים מלוחים טרופיים

האקווריום של המים המלוחים החמים זוכה לפופולריות רק בקרב מגדלים מתקדמים יותר, בשל מספר סיבות:

 • הוא דורש יכולת טכנית גבוהה.
 • הוא דורש הבנה של תהליכים בו.
 • עלותו גבוהה: ציודו, דגיו, חסרי החוליות שבו והאלמוגים המאכלסים אותו.

לכן אקווריום זה מתאים לבעלי אמצעים וידע נרחב בתחום.

מים מלוחים קרים

האקווריום של המים המלוחים הקרים הוא נדיר יחסית, למרות עלותו הנמוכה מאוד. הוא אינו דורש ציוד חימום, ציוד הסינון שלו פשוט מאד ואת חסרי החוליות המאכלסים אותו ניתן למצוא על כל שובר גלים בקרבת חוף הים.

ציוד האקווריום

מערכת הסינון הטיפוסית לאקווריום: 1)שאיבה 2)סינון מכני 3)סינון כימי 4)סינון ביולוגי בינוני 5)יציאה למכל
משאבת אקווריום

האקווריום הממוצע מכיל את פרטי הציוד הבאים:

מיכל זכוכית או פלסטיק

הפלסטיק נוטה להתעוות עם הזמן ואיכות השקיפות שלו ועיוותו את מראה פנים האקווריום הופכים אותו למועדף פחות בקרב המגדלים המומחים. בעת קניית אקווריום זכוכית יש להקפיד שעובי הזכוכית מתאים לנפח האקווריום (מעל 200 ליטר זכוכית 8 מ"מ). כמו כן באקווריומים שאורכו גדול מ-1 מטר נדרש להוסיף חיזוקים בחלקו העליון והתחתון של האקווריום.

חצץ

ישנם סוגים שונים של חצץ בהתאם לתנאי המחיה שאותם מנסה מעצב האקווריום לחקות. מומלץ להימנע מחצץ צבוע כיוון שהוא פולט רעלים למים.

מערכת חימום

באקווריום מים חמים נדרש לשמור על טמפרטורה קבועה של 26-28 מעלות צלזיוס. גוף החימום נמצא בתוך האקווריום ומכיל טרמוסטט אותו ניתן לכוון לטמפרטורה הרצוייה (לעיתים נדרש לעלות את הטמפרטורה מעל 28 מעלות לטיפול במחלות). נדרש להתאים את הספק גוף החימום לנפח האקווריום - כלל האצבע אומר 0.5W לליטר מים. בכל מקרה יש לבדוק את הנחיות היצרן.

צמחייה

צמחייה מוסיפה יופי לעיצוב האקווריום, היא מדמה את סביבת החיים של הדגים בטבע, ומהווה מקום מסתור ורבייה לדגים. חלק גדול ממגדלי הדגים משתמשים בצמחייה מלאכותית מפלסטיק אשר לא מצריכה תחזוקה.

צמחייה טבעית מצריכה טיפול, לעיתים גדול יותר מהטיפול הנדרש לגידול דגים - יש לדאוג למצע מתאים אשר יאפשר את עיגון הצמחים והשרשתם, צריך לדאוג לחמרי דישון ולחדשם באופן תקופתי, יש לגזום אזורים רקובים, או שגדלו יתר על המידה. יש להימנע מגידול דגים האוכלים את הצמחייה. חלק מהמגדלים משתמשים במערכות הוספת CO2, להאצת תהליכי פוטוסינתזה. יש לשמור על איזון מדויק משום שכל התנאים הנזכרים כאן מהווים גם זרזים חזקים מאד להתפתחות של אצות וירקת באקווריום.

מערכת תאורה

האקווריום מנסה לדמות את סביבת החיים הטבעית של הדגים והצמחייה. חלק מהמאפיינים של סביבה זו הוא אור השמש. האור חשוב כדי להציג את הדגים באופן בולט ויפה, וביתר שאת עבור צמחייה טבעית אשר לא יכולה לצמוח (לבצע פוטוסינתזה) ללא אור השמש (אור מלאכותי במאפיינים דומים). ישנם סוגי רבים של אלמנטי תאורה והם נבדלים האחד מהשני ב:

 • נצילות (צריכת חשמל)
 • עוצמת תאורה (נמדדת ב"לומנים" או "לוקסים)
 • טמפרטורה - גוון\צבע האור (נמדדת בקלווין)
 • מחיר
 • אורך חיים

מערכת אוורור

תפקיד מערכת האוורור היא להעשיר את המים בחמצן אותו נושמים הדגים. הדבר נעשה על ידי יצירת זרם בועות אוויר העובר מתחתית המיכל לפני המים. זרם זה גורם לשני דברים: 1. יוצר שטח פנים גדול בין בועות האוויר למי האקווריום 2. יוצר מערבולות וגלים קטנים בפני מי האקווריום. שני מעשירים את המים בחמצן מומס אשר חיוני לנשימת הדגים.

מערכת האוורור מורכבת ממשאבת אוויר, צינורות הובלה, ואבן אוויר אשר מותקנת בקצה הצינורות ויוצרת זרם של בועות קטנות ורבות לעומת בועות גדולות ובודדות שהיו יוצאות מצינור ללא אבן אוויר.

מערכת סינון

בניגוד למקורות מים בטבע אשר בהם נעשית תחלופה תמידית ושוטפת של המים באקווריום המים מוחלפים רק לעיתים נדירות (בין פעם לשבוע לפעם במספר חודשים לפי הצורך ובהתאם להעדפות המגדל). לכן, יש חשיבות רבה למערכות סינון מים באקווריום.

הסינון נחלק לשלושה סוגים:

 1. סינון פיסי - סינון של חלקיקים הגורמים לעכירות המים. סינון זה נעשה באמצעות מדיות (ספוגים, פרלון וכדומה) אשר מאפשרים למים לעבור דרכם אך עוצרים ואוגרים חלקיקים ולכלוך.
 2. סינון כימי - במים ישנם חומרים רבים אשר עלולים להזיק לדגים: שאריות מתכות, שאריות של תרופות ועוד. סינון זה נעשה באמצעות פחם פעיל אשר סופח לתוכו את החומרים המזיקים. נדרש להחליף את הפחם לפי הוראות היצרן כי הוא מאבד את יעילותו במשך הזמן.
 3. סינון ביולוגי - סינון זה מטפל בשתנן ובאמוניה הנוצרת בשל פעילות חילוף החומרים של הדגים. סינון זה נעשה באמצעות בקטריות אשר גדלות על פני השטח של אלמנטים שונים באקווריום. כדי להגדיל את פני השטח לגידול הבקטריות משתמשים באלמנטים שונים אשר היחס בין שטח הפנים שלהם לנפחם קטן כגון חרוזי חרסית, פרלון, טוף, ועוד.

סוגי פילטרים:

 • פילטר חיצוני - בפילטר זה המשאבה והמדיות נמצאים מחוץ לאקוורים. המים מוזרמים לפילטר וחזרה לאקווריום באמצעות צינורות פלסטיק. יתרונות: מוסתר ואינו פוגע בדקורציית האקווריום, נוח לתחזוקה, הספקים גדולים, מתאים לאקווריומים גדולים וצפופים.
 • פילטר פנימי - בפילטר זה הן המשאבה והן המדיות השונות (פחם, פרלון וכו') נמצאים בתוך האקווריום. יתרונות: קטן, זול, מתאים לאקווריומים קטנים או שמאוכלסים לא בצפיפות.
 • פילטר פנימי UGF \ RUGF - פילטר זה מורכב ממשאבה (ראש כוח) אשר מזרים מים באמצעות רשת הנמצאת מתחת לחצץ. בפילטר זה החצץ של האקווריום מהווה מצע לסינון ביולוגי יתרונו הוא שטח הפני הגדול הנובע מפני שטח החצץ ומשטח הרשת המצויה מתחתיו. פילטר זה בדרך כלל אינו פילטר יחיד, הוא משולב עם פילטר חיצוני\פנימי נוסף.

כלל האצבע להספק פילטר נדרש לאקווריום הוא 3 תחלופות מים בשעה. לדוגמה אקווריום שנפחו 100 ליטר זקוק לפילטר 300 ליטר לשעה. כלל זה הוא המינימום, ורב המגדלים בוחרים להשתמש בפילטרים חזקים יותר וזאת כתלות ב: מספר הדגים, מינם (טרפים "מלכלכים" יותר), שטח המדיות בפילטר (בפילטר פנימי פחות שטח פנים) עוד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0