אקינטור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Akinator.svg

אקינטור (Akinator) הוא גרסת אינטרנט, אנדרואיד ואייפון של המשחק עשרים מי יודע. השחקן בוחר דמות, ידועה או אלמונית, אמיתית או בדיונית (שמקורה בסרט, סדרת טלוויזיה, ספר, משחק וידאו וכדומה), והמשחק מנסה "לנחש" את הדמות עליה חשב השחקן באמצעות שאלות ("מהו גיל דמותך?", "באיזה צבע שיערה?", וכדומה).

משחקיות

בתחילת המשחק, יש לחשוב על דמות כלשהי. לאחר מכן מנסה אקינטור (דמות הג'יני המופיעה במשחק) לנחש את הדמות שעליה חושב השחקן באמצעות שאלות. ניתן לענות "כן", "לא", "אני לא יודע", "אולי", או "לא ממש". לאחר כעשרים שאלות (לעיתים פחות ולעיתים יותר) מנחש אקינטור את הדמות, ושואל האם ניחש נכון. במידה שאקינטור טעה מוצגת לשחקן אפשרות להמשיך במשחק (כלומר, לאפשר לאקינטור לשאול עוד שאלות). במידה שהשחקן בוחר שלא להמשיך, או אם אקינטור "נכנע", ניתנת לשחקן האפשרות להזין את הדמות אותה בחר. אחר כך מופיעה רשימת בחירות. במקרה שהדמות מופיעה מספר פעמים, ניתן לסמן את כל המקרים של אותה הדמות. אם הדמות אינה מופיעה ברשימה, ניתן להכניס את שמה עם תיאור קצר (בדרך כלל מקור הדמות, סוגה או מקצועה).

בתחילת המשחק על השחקן לציין את גילו, לצורך מניעת הופעתה של דמות שאינה ראוייה לשחקנים צעירים יותר.

אופן הפעולה

בסיס הנתונים בו משתמש אקינטור כדי לנחש את בחירת השחקן נבנה על ידי השחקנים עצמם: כאשר אקינטור לא מצליח לזהות את הדמות עליה חושב השחקן, ניתנת לשחקן האפשרות "לגלות" לאקינטור על מי חשב, וכך נוספות לאקינטור דמויות חדשות, וכן ידע נוסף על דמויות שכבר קיימות בבסיס הנתונים. השחקנים מוסיפים כ-2000 דמויות חדשות מדי יום, כאשר הדמויות שאינן משמשות דיין נמחקות. בשנת 2006 הכיל בסיס הנתונים כמאה דמויות, וכיום קיימות בו למעלה מ-35,000. כ-190,000 אלף משחקים נערכים בממוצע מדי יום. בצורה אופיינית, שחקנים מתחילים מדמויות "קלות" ועוברים לדמויות "קשות" (כלומר, פחות מוכרות) יותר ויותר. בממוצע, שחקן משחק שישה משחקים.

ארנו מסביר: "לשאול, למשל, 'האם הדמות שיחקה בריאל מדריד ב־2007?' תהיה טעות, משום שתשובה שלילית לא פוסלת מספיק דמויות. דוגמה לשאלה טובה באופן מפתיע היא: 'האם הדמות שלך הצביעה עבור ניקולא סרקוזי?' זו שאלה מעניינת, משום שאם הדמות אינה צרפתית, דמיונית או שכבר מתה התשובה תהיה שלילית, כמו גם עבור אנשים שידוע שהם בצד השמאלי של המפה. עבור צרפתים שחיים היום אך דעותיהם הפוליטיות אינן נחלת הכלל התשובה תהיה 'איני יודע'. באופן כזה ניתן להפיק משאלה אחת יותר מידע מאשר לו התשובות היו בפשטות רק 'כן' או 'לא'".

במקרה שהדמות אינה מתאימה לגיל שהזין השחקן יאמר אקינטור "ניחשתי אבל אני חושב שהדמות לא מתאימה לגילך" ובכך מתחמק מהרבה מקרים בהם הוא לא יודע מי הדמות.

את המשחק ניתן לשחק בשפות רבות, לרבות בצרפתית, אנגלית, גרמנית, ספרדית, פורטוגזית, רוסית, עברית, יפנית, ערבית, ועוד.

החברה

המשחק מופעל על ידי חברת "אלוקנס" שנוסדה על ידי המהנדס ארנו מגרה (צרפתית: Ernaud Megret), ופועל החל משנת 2006.

ארנו התפטר ממשרתו כמפתח תכנה כדי להקים את אלוקנס. הכנסות החברה כיום הן בעיקר מיישום אייפון של אקינטור, וכמו כן מפרסומות באתר. בנוסף, החברה משווקת את הטכנולוגיה שאקינטור מבוסס עליה.

קישורים חיצוניים