תחום תפוצה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אראל (אקולוגיה))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

טווח התפוצה של עץ הסקויה הענק.

תפוצת מין או תחום תפוצהאנגלית: Range) הוא כל התחום הגאוגרפי שבו חי טקסון מסוים; או סך כל המקומות בהם נמצא הטקסון באופן טבעי. אין לבלבל עם מרכז תפוצה של מינים מבוייתים או פראיים שונים או עם פיזור (אנ') של פרטים מעבר לטווח של אוכלוסייה הצפופה הטבעית.

ישנם זנים קוסמופוליטיים בעלי תחום תפוצה רחב וגבוה או יכולת לנדוד ולעבור אזורים רבים מהכדור ולעומתם מינים אנדמיים החיים רק במקומות ספורים. בין שני הניגודים קיימים טווחים רבים, אשר לרוב מקושרים ללוחות היבשה והסביבות הטבעיות בהם ומינים רבים מקושרים ליבשת אחת או שתיים בעלי טווח סביבות מחיה דומות.

לעיתים אוכלוסייה של מין מתפצלת באזור חיותו בדרך טבעית בצורה הקרויה התפלגות תפוצה (אנ'), אשר נוצרת עקב איבוד הקשר של קבוצה של בני המין אל האחרת, מה שגורר היווצרות של מינים חדשים. דבר זה נראה למשל באיי גלאפגוס למינים שונים כמו צבי יבשה ופרושיים.

תחום תפוצה מקוטע

תחום תפוצה מקוטע (באנגלית: Disjunct Distribution) הוא תחום תפוחה שאינו רציף, כלומר, תחום שבתוכו יש שטחים גדולים מאוד בהם לא נוכחים בכלל פרטים של הטקסון המדובר או תחום שבו יש אוכלוסיות של הטקסון המבודדות זו מזו בידוד רבייתי. לאורגניזמים שחיים באיים יש לעיתים קרובות תחום תפוצה מקוטע. אריאל מקוטע נוצר בדרך כלל בגלל התפוצה הגאוגרפית של בית הגידול או בגלל שינויים במבנה הגאוגרפי של תחום התפוצה (למשל נדידת יבשות) או בתנאים הפיזיים בתחום התפוצה (למשל תקופות קרחוניות), בטווח זמנים בקנה מידה גאולוגי. דוגמה למין בעל תחום תפוצה מקוטע היא השיטה המלבינה, אשר חוקרים מאמינים כי זרעיה צפו והגיעו לארץ ישראל דרך הנילוס הקדום.


P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה ובנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0