שיטה מלבינה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןשיטה מלבינה
שיטה מלבינה בתל שמרון
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: קיטניתאים
משפחה: קטניות
תת־משפחה: מימוסיים
סוג: שיטה
מין: שיטה מלבינה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Acacia albida
פרחי שיטה מלבינה

שיטה מלבינה (שם מדעי: Faidherbia albida, לעיתים Acacia albida; שם עממי באנגלית Ana tree ובערבית הראז) היא עץ נשיר מתת-משפחת המימוסיים, משפחת הקטניות. מוצא העץ ומקום גידולו העיקרי בסוואנות של מזרח אפריקה במקומות בהם יורדים 600–900 מילימטר גשמי קיץ ולצידי נחלים. תואר המין נובע מהגוון הלבן של הגזע.

תיאור

לשיטה המלבינה נוף גדול, העלים מנוצים, הפרחים מופיעים בשיבולים וצבעם כצבע החול. הפרי הוא בצורת תרמיל מפותל. העלים מורכבים באורך 6 סנטימטר ולהם 7 - 20 עלעלים. בבסיס העלה זוג קוצים ישרים באורך 2 סנטימטר. על ציר העלה ישנן בלוטות המפרישות צוף. בישראל משיר העץ עלים בגלל קור החורף. העץ מלבלב באביב ופורח בסוף הקיץ ובסתיו כמו בארצות המוצא באפריקה המזרחית, בחודשים אוגוסט עד נובמבר. התפרחת דמוית שיבולת בצבע צהוב בהיר. עלי הכותרת לבנים והאבקנים צהובים.

השיטה המלבינה הוא עץ המופיע ברשימת הצמחים המוגנים בישראל.[1] השיטה המלבינה מרוכזת בישראל ב-7 מקומות שונים ומבודדים זה מזה באזור החבל הים תיכוני במקומות בהם יש לעץ מים זמינים נוספים למי הגשם. ישראל היא גבול התפוצה הצפוני של עץ השיטה המלבינה. חורשת עצי השיטה המלבינה הצפונית ביותר על פני כדור הארץ נמצאת בשמורת טבע תל שימרון בגבולו הצפוני של עמק יזרעאל, למרגלות היישוב תמרת. היא שריד לצומח טרופי ששלט כאן בתקופה בה שרר בישראל אקלים חם ולח. העץ זקוק למי תהום גבוהים לצורך גידולו. באפריקה שהיא יבשת המוצא של השיטה המלבינה, הוא נפוץ לאורך גדות נחלים ובמשטחי הצפה של נהרות.

בנוסף לשמורת תל שמרון נמצאים ריכוזים של השיטה המלבינה גם בנחל תבור, בעמק האלה, ליד מושב ישרש וב שמורת מבוא אשדוד.

עץ שיטה מלבינה יחיד בתל אביב נמצא במרכז סוזן דלל.[2]

רבייה

עץ שיטה מלבינה יחיד בתל אביב - במרכז סוזן דלל

הרבייה של השיטה המלבינה בישראל הוא ריבוי וגטטיבי בניגוד לריבוי באמצעות זרעים באפריקה. העץ עמיד לכריתה, שריפה ועיבוד חקלאי והוא מתחדש מהיחורים לאחר הפגיעה. מקור של כל קבוצת עצי שיטה מלבינה בישראל הוא מזרע אחד וכל קבוצת עצים היא בעצם עץ אחד בעל שלוחות. עצי השיטה המלבינה בישראל הם עקרים כדי למנוע הפריה עצמית.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ^ אכרזת גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה (ערכי טבע מוגנים), התשס"ה - 2005, ק"ת 6369, ה'תשס"ה, 15 בפברואר 2005 (תוקן ב־31 במרץ 2009), באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים
  2. ^ יעקב שקולניק, 101 עצים מופלאים בישראל, עם עובד, 2008, עמ' 140


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0