ארז צדוק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ארז צדוק
ארז צדוק

ארז צדוק (נולד ב-19 ביוני 1968) הוא איש שוק ההון, סופר ומרצה. הוא הבעלים והמנכ"ל של קרן ההשקעות "אביב ניהול קרנות". הידוע בספריו הוא "הסנדלר מכוכבאן".

ביוגרפיה

נולד בחולון, למד במדרשיית נועם, ולאחר מכן למד מנהל עסקים וראיית חשבון, ותואר שני במנהל עסקים במכללה למנהל.

בשנת 2001 הצטרף לבית ההשקעות נשואה זנקס כמנהל תחום השקעות גלובליות וכנציג חברת Invesco בישראל. בשנת 2003 החל לשמש כמרצה במכללה למינהל. בשנת 2004 הקים את בית ההשקעות והפמילי אופיס "גרין בול", אשר נמכר בהמשך ל"סיגמא בית השקעות". בשנת 2012 הקים את בית ההשקעות אביב ניהול קרנות, במסגרתו הוקמה קרן ההשקעות אביב ערכית, המשקיעה בחברות הוגנות בלבד. חברות הוגנות מוגדרות על ידי הקרן כהוגנות לעובדיהן, לספקים וללקוחות שלהן, מקיימות ממשל תאגידי תקין, שומרות על הסביבה, וחברות ששכר המנהלים בהן הוגן ותואם לביצועיהן. מדיניות השקעה זו נובעת מתוך תפיסה שחברות המתקיימות בהוגנות מציגות שיעורי תשואה גבוהים יותר בסיכון נמוך יותר. בשנת 2014, העניק בנק מזרחי טפחות לשר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי בונוס, על עבודתו בבנק בשנת 2012. צדוק יצא כנגד המהלך[1], והודיע במחאה שיסגור את חשבונו בבנק המזרחי. בשנת 2016 החל להגיש תוכנית רדיו שבועית העוסקת בכלכלה בגלי ישראל.


צדוק תומך בעקרונות השוק החופשי, ולצד זאת תומך בהוגנות של תאגידים. הוא מתנגד לפערי שכר לא ראויים, והביע התנגדותו למתווה הגז[2]. במסגרת התנגדותו למתווה הגז הקדיש טורים רבים בדה-מרקר נגד המתווה, התראיין נגדו באמצעי התקשורת, ואף נאם בהפגנה בתל אביב נגד המתווה. כמתנחל וכאדם המזוהה עם הימין, פעילותו נגד המתווה היוותה שבירת התבנית של שיוך פוליטי שמאלי בלבד המתנגד למתווה. בינואר 2017 הודיע כי יתמודד על מקום ברשימת הבית היהודי בבחירות לכנסת ה-21. לאחר פרישת יו"ר המפלגה נפתלי בנט לטובת הימין החדש בדצמבר 2018 הודיע צדוק על התמודדותו לתפקיד יו"ר המפלגה. הוועדה המסדרת המליצה על הרב רפי פרץ לראשות המפלגה, וצדוק נבחר למקום העשירי ברשימתה. לאחד הקמת איחוד מפלגות הימין הוצב במקום ה-21 ברשימה המשותפת.

צדוק נשוי ואב לחמישה. הוא מתגורר באלקנה.

ספריו

צדוק הוציא ארבעה רומנים, ושני ספרים מקצועיים בתחום ההשקעות:

סיפורת:

  • השתלטות, הוצאת תמוז, 2004
  • מהלך מסוכן, הוצאת תמוז, 2005
  • דוסטויבסקי זה לא, הוצאת משכל, 2008
  • הסנדלר מכוכבאן, הוצאת סלע ספרים, 2012

ספרי עיון:

  • קרנות גידור - מדריך למשקיע בשיתוף ד"ר אילן דון
  • המדריך הישראלי להשקעות גלובליות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0