פאלאצו דיי פריורי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף ארמון דיי פריורי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פאלאצו דיי פריורי

פאלאצו דיי פריורי (איטלקית: Palazzo dei Priori) בפרוג'ה נחשב בין המבנים העירוניים החשובים, שנבנו על ידי העיריות באיטליה במחצית השנייה של ימי הביניים (המאה ה-10 עד המאה ה-13). המבנים נבנו בתקופה שבה העירייה הייתה לממשלת העיר[1] .

הארמון שימש למטרה זו בין השנים 12931443. הארמון משמש היום למושב העירייה. בארמון "אולם הנוטריונים" (Sala dei Notari). במבנה גם משכנה של גילדת החלפנים (Collegio del Cambio) מהמאה ה-15 ובו אולם להכרזות מסחריות (Sala dell'Udienza del Cambio) ומשכנה של גילדת הסוחרים (Collegio della Mercanzia). בקומות העליונות של הארמון שוכנת הגלריה הלאומית של אומבריה.

תיאור המבנה

הארמון ניצב בכניסה של עורק התחבורה המרכזי של העיר, מימי הביניים, קורסו ואנוצ'י (Corso Vannucci) לכיכר המרכזית של העיר[2].

ארמון דיי פריורי נבנה בסגנון גותי. הוא נבנה בשלבים: בשנים 1293-1297 הוא כונה בשם "הארמון החדש של העם" (Palatium Novum Populi). הפריורי, האזרחים הראשונים של העיר, עשו אותו בשנת 1303 לארמון הנהגת העם (Capitano del Popolo). בשנים אלה הושלם חלקו הראשון של הארמון: חלונות בני שלושה חלקים - שלושה לחזית הכיכר ועשרה לאורך קורסו ואנוצ'י. בשנים 1337-1333 הוסיפו לחזית עוד שני חלונות בני שלושה חלקים, מרפסת, בה הוכרזו ההודעות הפומביות לציבור ומדרגות. המדרגות התחתונות נוספו רק בשנת 1902.

בשנת 1353 נוספו שישה חלונות, כדוגמת הקודמים, לאורך הקורסו, שער כניסה רחב-ממדים ומגדל מבוצר מקורי. בשנים 1429-1443 נוספו עוד שלושה חלונות ותוספת לבניין, ששימשה את גילדת החלפנים (Collegio del Cambio). במאה ה-16 הגיע המבנה לסיום בנייתו עם השלמת עורפו.

גג הארמון המקורי היה מבוצר, מוקף חומה ובו חרכי ירי. העוצמה של הביצורים סימלה את עצמאותה של העיר. בשנת 1610, כאשר העיר עברה לשליטת מדינת האפיפיור, הוסרו הביצורים מהגג, וכן נהרס החלק העליון של המגדל. בשנת 1860, עם כינון איטליה העצמאית, הביצורים שבו למקומם.

מעל לכניסה פוסלו דמויות של אריה ונשר[3]. האריה הוא הסמל של האימפריה, של משפחת תומכי האפיפיור, והנשר הוא הסמל של המשפחה מפרוג'ה.

תולדות הארמון

השליטה של ה"פריורי" (האזרחים הראשונים), החלה בפרוג'ה בשנת 1303. בעקבות סדרת מריבות בעיר, הוקם בה מוקד שלטוני על ידי הפודסטה (podestà) - הפקידות הבכירה בעיר - ונקרא ארמון הפודסטה (Palazzo del Podestà). הארמון האחרון עלה באש בשנת 1534 ושרידיו שולבו בארמון הבישוף.

בבית הרשות השופטת (Magistratura dei Priori ) היו ארבעים וארבעה חברים. מכל אחת מהגילדות החשובות העיר נבחרו עשרה נציגים. זמן הכהונה של כל נציג היה רק חודשיים. לגילדה של החלפנים, אשר משכנם היה סמוך לבית, עובדה המעידה על מעמדם, הייתה זכות נוכחות קבועה בבית. כמו כן, גם לגילדת הסוחרים היו שני מקומות קבועים בבית במקום האחד שהיה לאחרים. בשנת 1540, בעקבות ניצחונו של האפיפיור פאולוס השלישי, ב"מלחמת המלח" הפריורי שינו את שמה "Conservatori dell’Ecclesiastica Obbedienza" - שומרי הנאמנות הנוצרית. הארמון היה למושב האפיפיור יוליוס השלישי, שהיה המושל החדש של פרוג'ה. פסלו, שנעשה על ידי הפסל פרוג'ינו מוצב ליד הקתדרלה.

מראות הארמון מבפנים

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. באזור עוד ארבעה ארמונות הנושאים שם זה, בערים: וולטרה, טודי, גרוסטו ופרמו (Fermo)
  2. היום: כיכר ארבעה בנובמבר (Piazza IV Novembre), היום בו הוכרזה שביתת נשק ביו איטליה לבין אוסטריה וכך באה לסיומה מלחמת העולם הראשונה
  3. אלו העתקים של הפסלים המקוריים הנשמרים במוזיאון
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0