אתניות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אתני)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אתניות נקבעת על פי מוצא משפחתו של אדם. היא מבוססת על המאפיין התרבותי המקושר לקבוצה חברתית מסוימת של בני אדם. לרוב כשמתואר מוצאו של אדם, יצוין היכן נולד, והיכן הוריו וסביו נולדו (דוגמה: אם אדם נולד בארצות הברית לסבים שנולדו בסקוטלנד אז הוא ממוצא סקוטי).

ישנו גם מצב שבו המוצא יכול גם להתפרס על פני מדינות שונות ואינה חייבת להתרכז במדינה אחת בלבד (דוגמה: קוריאני הוא אדם שעשוי להגיע או מצפון קוריאה או מדרום קוריאה).

היהודים, בנוסף לדתם, הם גם צאצאים לאחת משלוש תת-קבוצות ייחודיות של מוצא אתני: יהודים-אשכנזים, יהודים-ספרדים, ויהודים-מזרחים.

אתניות לעומת גזע

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – גזע (אדם)

לעיתים רחוקות, אתניות שאינה מדויקת תהא חופפת גם למושג "גזע", שכן היא נסמכת על מוצא משותף רחב יותר של הקבוצה התרבותית (דוגמה: לבן/אסיאתי/לטיני/מזרח-תיכוני/אפריקאי).

בעוד אתניות וגזע הם מושגים קרובים, המושג אתניות נעוץ ברעיון של קבוצה חברתית, אשר חולקת זהות לאומית, שבטית או דתית, ובעלת מאפיינים משותפים, כגון שפה ומסורת תרבותית כרקע. בניגוד לאתניות, גזע הוא מונח מסַוֶג בו נעשה שימוש לחלוקת האנושות לקבוצות בעלות זיקה של מוצא משותף, לרוב על בסיס מאפיינים פנוטיפיים (מראה חיצוני) מובחנים. בעקבות השפעתן ההרסנית של תורות גזע שונות, נמצא השימוש במונח גזע תחת מתקפה. הביקורת טוענת, כי המונח "גזע", משקף תהליך היסטורי של הבניה חברתית. דהיינו, החלוקה לגזעים היא מלאכותית, ומסתמכת על מאפיינים חיצוניים חסרי חשיבות, כך שלגזעים בבני אדם אין ממשות ביולוגית, אלא הם נוצרים ככאלה כתוצאה מתהליכים חברתיים, תרבותיים והיסטוריים. בעקבות כך, המושג אתניות הפך למושג מוביל, על חשבון המושג "גזע".

אתניות לאומית

במאה ה-19 החלה להתפתח האידאולוגיה הפוליטית של אתניות לאומית, שהיא צורה של לאומיות, שבה המדינה שואבת לגיטימציה פוליטית מאתניות. כך, המושג המעורפל גזע, נקשר יחד עם לאומיות. שתי דוגמאות קיצוניות לחברות המתרכזות סביב קשרים אתניים ניתן למצוא בקרב האימפריה הגרמנית (18711918) ובגרמניה בתקופת גרמניה הנאצית. השאיפות האימפריאליסטיות של הממשל הגרמני נומקו בכך שהשתלטות על שטחים היא למעשה שליטה מחדש באדמות שהיו "מאז ותמיד" מאוכלסות בגרמנים מבחינה אתנית. גם ההיסטוריה של חבל הבלקן הייתה רצופה במלחמות על רקע אתני. בהקשר זה, המושג אתניות משמש גם כדי להצדיק קשרים היסטוריים. בעידן הפוסט-מודרני, אתניות אינה רק מקשרת בין פרטים לאומה ספציפית, אלא מתמקדת בעבר ובתרבות המקשרים בין פרטים שונים היוצרים יחד קבוצה חברתית.

המושג אתניות יכול להתייחס לקבוצת לאום ייחודית, אך כזו שמתקיימות בה זהויות ומסורות קבוצתיות שונות. דוגמה לכך היא הממלכה המאוחדת, שבה הבריטים הם בעצם שילוב של מספר לאומים אתניים שונים ביחד: האנגלים, הסקוטים, הצפון-אירים, והוולשים.

קבוצה אתנית

קבוצה אתנית היא קבוצת אנשים, המזדהים זה עם זה, או המזוהים על ידי אחרים, על בסיס של גבולות, לרוב מוּלדים, המבחינים אותם מקבוצות אחרות. גבולות אלה יכולים להופיע במספר צורות כגון: מוצא, היסטוריה, גבולות של שפה, כלכלה, תרבות, דת, פוליטיקה וכדומה. עקב גבולות אלו, ישנן קבוצות שמבחינה ביולוגית החברים בהן קרובים יחסית, אך זה אינו הכרח להיווצרות קבוצה אתנית.

מאפיין נוסף של קבוצה אתנית הוא רצף לאורך זמן, מבחינת ההיסטוריה של הקבוצה והעתיד הצפוי לה. הרצף נוצר על ידי העברה מדור לדור של השפה, המנהגים, מוסדות ומסורות.

מבחינה פוליטית, קבוצות אתניות אינן בהכרח בעלות שאיפות להקמת מדינה משלהן. בישראל, הצר'קסים או הדרוזים הם, מבחינה זו, קבוצות אתניות. לעומת זאת, היהודים פעלו כקבוצת לאום על בסיס האתניות היהודית המשותפת להשגת מדינה בארץ ישראל. גם אותן קבוצות בין יהודי העולם שלא ראו עצמם כשותפים לאידאולוגיה הציונית על גווניה השונים, רואים עצמם כבעלי אותו מוצא יהודי.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אתניות בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0