הסגר (בריאות)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף בידוד בית)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דגל הקרנטינה המונף על כלי שיט שנמצאים בקרנטינה

הֶסְגֵּר או קָרָנְטִינָהאיטלקית: Quarantena) הוא סוג של בידוד רפואי מוחלט בין אדם, קבוצה או תושבי אזור גאוגרפי מסוים לבין שאר האוכלוסייה. ההסגר מוגבל בזמן והוא חל רק על פרטים או קבוצות שזוהו כנשאים פוטנציאליים של זיהום המהווה סכנה לציבור.

אטימולוגיה

המונח "קרנטינה" נגזר מהמילה האיטלקית "קוורנטה", שפירושה "ארבעים" – ארבעים ימי ההסגר שהוטלו בעבר על כלי שיט שהגיעו לחופי איטליה ממקומות שבהם היו מגפות. ארבעים הימים נספרו מהעת בה הפסיקו אנשים להידבק במחלה על כלי השיט. אורכה של התקופה נגזר מאורך תקופת הדגירה של המגפות הנוראות שהגיעו לאירופהכולרה, דבר, אבעבועות שחורות ועוד. בתום ארבעים הימים היה עולה על כלי השיט רופא ובודק אם יש חולים, ואם לא היו, ניתן אישור למלחים לבוא בקשר עם תושבי המקום.

סוגי הסגר

נוסף על סגר ימי, יש גם הסגר על היבשה, מתחם המוקצה לבידוד מי שמקרוב באו, עד שיובהר שאינם חולים. לעיתים המתחמים האלה סגורים ושמורים. לעיתים מקומות ששימשו כקרנטינות נשארים עם השם גם לאחר שההסגר כבר בוטל, לכן יש במקומות שונים שכונות הנושאות את השם "קרנטינה".

יש גם הסגר לבעלי חיים, מאותן סיבות ולאותה תכלית.

הסגר אינו מהווה מענה מלא, שכן יש מחלות כגון צרעת שתקופת הדגירה שלהן ארוכה ואף משתנה.

בעקבות התפרצות נגיף קורונה-ווהאן בשנת 2020 הוטל הסגר על העיר ווהאן שבסין. עם התפשטות הנגיף בעולם הוטל הסגר במקומות נוספים והוחמרו ההגבלות על תנועה חופשית, בייחוד במוקדי ההידבקות הפעילים ביותר כמו איטליה וספרד[1]. עשרות אלפי ישראלים נשלחו לבידוד בית למשך 14 ימים, כדי לוודא שלא חלו, ובעקבות גילוי חולים אחדים בבית לחם הטיל צה"ל הסגר על העיר.

בניסן תש"פ הוטל סגר כללי בישראל ובליל הסדר אף הוטל עוצר של יציאה מהבית, במהלך השנה נעשו סגרים נקודתיים על ערים מסוימות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0