ביתוס בן זונין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: ניסוח אנציקלופדי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
ביתוס (בייתוס) בן זונין
רצפה מפוארת באחד מבתי עשירי לוד מזמן ביתוס בן זונין
רצפה מפוארת באחד מבתי עשירי לוד מזמן ביתוס בן זונין
מקום פעילות לוד
רבותיו רבן גמליאל דיבנה, חכמי יבנה

ביתוס (או בייתוס) בן זונין הוא שמו של יהודי עשיר[1], מתלמידי התנאים מעיר לוד בדורו של רבן גמליאל דיבנה. מוזכר כמה פעמים במשנה ובתוספתא.

לפי דברי התולדות תנאים ואמוראים[2] היה זונין אביו הממונה על בית רבן גמליאל, ואם כן בנו זונין כבר היה זקן בזמן רבינו הקדוש.

ביתו בלוד היה בית ועד לראשי התנאים, ועליו אמרו: ”מעשה ברבן גמליאל וזקנים שהיו מסובין בבית ביתוס בן זונין בלוד, והיו עסוקין בהלכות הפסח כל הלילה עד קרות הגבר” (תוספתא סוף פסחים).

את כל מעשיו היה עושה על פי חכמים, כמו ששנינו לגבי דיני ריבית ”וכך היה ביתוס בן זונין עושה על פי חכמים”[3], וכן שאל לחכמים בהלכות יין נסך: ”מעשה בביתוס בן זונין שהביא גרוגרות בספינה, ונשתברה חבית של יין נסך ונפל על גביהן, ושאל לחכמים והתירום.”[4]

לימוד מהנהגותיו

התנא רבי יהודה היה רגיל ללמוד הלכות מתוך הנהגותיו:

  • רחיצה במים צוננים בשבת: ”אמר רבי יהודה מעשה בביתוס בן זונין שהיו ממלאין לו כלי של צונן מערב שבת, ונותנין עליו בשבת כדי שייקר”[5].
  • לא פלוג רבנן - כלומר חכמים לא חילקו בגזרתם: ”אמר רבי יהודה דבר זה שאל בייתוס בן זונין לחכמים (ובירושלמי[6]: את רבן גמליאל וחכמים ביבנה), מפני מה אמרו אין עושין סריקין המצוירין בפסח, אמרו לו מפני שהאשה שוהה עליה ומחמצתה, אמר להם אפשר יעשנה בדפוס ויקביענה כיון, אמרו לו יאמרו כל הסריקין אסורין וסריקי ביתוס מותרין”[7], כלומר כיון שלרוב הנחתומין אין אותו דפוס, לכן גזרנו גם עליך, ואכן הוראה זו נעשתה ליסוד בגמרא[8] וממנה למדו לגזירות חכמים נוספות שאומרים בהם לא פלוג.
  • נחלקו רבי יהודה וחבריו בפרטי מנהגו של ביתוס בן זונין מה עשה על פי רבי אלעזר בן עזריה, בצד אחד בריבית: ”אמר רבי יהודה מעשה בביתוס בן זונין שעשה שדהו מכר על פי רבי אלעזר בן עזריה ולוקח אוכל פירות היה, אמרו לו משם ראיה, מוכר אוכל פירות היה ולא לוקח”[9].
  • בדיני עשיית ספרי נביאים: ”ואמר רבי יהודה מעשה בביתוס בן זונין שהיו לו שמנה נביאים מדובקין כאחד על פי רבי אלעזר בן עזריה, אמרו לו לא היו אלא אחד אחד בפני עצמו”[10].

הערות שוליים

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.