בית מנחם אוסישקין (ירושלים)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בית מנחם אוסישקין
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map.svg
 
בית מנחם אוסישקין
בית מנחם אוסישקין
בית אוסישקין
שם הבית בפתח המבנה
שם הבית בפתח המבנה

בית מנחם אוסישקין המכונה גם בית מחניים הוא מבנה בשכונת רחביה בירושלים, ברחוב אוסישקין 7.

היסטוריה

בין השנים 19221927 התגורר מנחם אוסישקין בבית מחניים שברחוב שבטי ישראל. אוסישקין שכר את הבית מאגודת "האחים" שמקום מושבה בלונדון, שיפץ את הבית וריהט אותו בפאר רב. בשנת 1927, לאחר רעידת אדמה שפגעה בבניין אוגוסטה ויקטוריה שבו התגורר הנציב העליון הבריטי הפקיע הנציב את בית מחניים ועבר לגור בו, ואוסישקין, על אף מחאותיו, נאלץ לעזוב את המבנה. אוסישקין החליט לרכוש מגרש ברחביה ולבנות עליו את ביתו, שנבנה על פי תוכניותיו של האדריכל ריכרד קאופמן בסגנון הבינלאומי בשנת 1931.

במבנה היו שלוש דירות - שתי דירות בקומת הקרקע עבור בנו ובתו של אוסישקין ודירה נוספת בקומה העליונה בה התגורר אוסישקין. מעל הכניסה למבנה הוצב השלט "מחנים" בעברית (בעוד שבבית מחניים השלט הוא באנגלית) - זכר למבנה אותו נאלץ אוסישקין לעזוב. במרפסת המבנה הגדולה נהג אוסישקין להקים סוכה מידי חג סוכות ולארח את ראשי היישוב היהודי וראשי המנדט הבריטי.

אוסישקין זכה להנצחה כבר בחייו: לכבוד יום הולדתו ה-70 החליט ועד שכונת רחביה בירושלים להסב על שמו את הרחוב בו התגורר[1]. שמו המקורי של הרחוב בו הוא התגורר, "קרן קיימת לישראל", הפך להיות שמו של רחוב אחר בקרבת מקום.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים


הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0