בלגן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "בלאגן" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו בלאגן (פירושונים).
Disambig RTL.svg המונח "ברדק" מפנה לכאן. לערך העוסק בהרכב קומי בשם זה, ראו ברדק (הרכב קומי).

בָּלָגָן (או בלאגן) הוא שם עצם בסלנג בעברית ישראלית ופירושו אי-סדר, מהומה וגם אנדרלמוסיה, הן במובן פיזי והן במובן מנטלי. משם העצם נגזר שורש מרובע: ב.ל.ג.נ, ממנו נוצרו פעלים בבניינים שונים, כגון: מְבֻלְגָּן, בִּלְגֵּן, הִתְבַּלְגֵּן.

אטימולוגיה

מקורה של המילה בפרסית (بالا-خانه, נהגתה: "בָּאלָא-חָ'אנֶה") במשמעות מרפסת או עליית גג[1]. המילה נקלטה בטורקית (ונהגתה: "בלה האן") וממנה גם ברוסית, במשמעות מחסן, ובהגייה "בלגן". החל מהמאה ה-18 שימשו מחסנים כאלו להצגות תיאטרון מבדחות, שכונו אף הן "בלגן", ומהן הורחב השימוש במילה לתיאור מצבי אי סדר. בשפות סלאביות המילה או השתלשלויותיה קיימות במשמעות המקורית (מרפסת, עליית גג) או במשמעות המאוחרת (אי סדר). המילה בלגן במשמעות אי סדר הגיעה לעברית עם העליות הראשונות. מילה נרדפת בסלנג הישראלי היא ברדק, שגם מקורה ברוסית.

בפולנית, מבטאים את המילה באופן דומה, ובשתי השפות יש למילה "בלאגן" את אותה המשמעות בדיוק.

משמעות

אי סדר הוא מושג יסודי בתפיסה האנושית, החל מנוכחותו ב"תוהו ובוהו" של בריאת העולם ולהבדיל במיתוס הכאוס במיתולוגיה היוונית וכלה במושגי האנטרופיה והכאוס בתאוריות פיזיקליות מודרניות.

בחיי היומיום הבלגן הוא פעמים רבות גם מקור ללכלוך, שכן קשה לנקות אזור מבולגן, ולכן בלגן שנותר על כנו זמן רב גורר הצטברות לכלוך. סידור הבלגן הביתי הוא מטלה סיזיפית שרבים מתמודדים עמה באופן שגרתי, בעוד אחרים מתייחסים אליה בדחיינות. ביצוע מטלה זו נתפס פעמים רבות כבעל עדיפות פחותה בעיני ילדים ונוער, ובמשפחות רבות מתעמתים ההורים עם ילדיהם סביב סוגיה זו.

בתרבות

בתרבויות רבות תחילת עונת האביב נתפסת כמבשרת התחדשות, וככזו היא מעוררת מוטיבציה לשינוי וטיהור פיזי ורוחני, המיושמת לעיתים בניקיון יסודי - ניקיון האביב. ביהדות, ההכנות לפסח, חג האביב, מוּנעות על ידי הצורך להכשיר את הבית מחמץ ומספקות גם הן עילה לניקיון וסדר יסודי.

יש המאמינים כי משרד או שולחן עבודה מבולגן מעיד על בלגן מנטלי או חוסר מקצועיות של בעליו. סברה מנוגדת היא כי הבלגן מעיד על יצירתיות ודינמיות. עשוי להתקיים גם "בלגן מאורגן" שבעליו מתמצא בו היטב, וסידורו עלול להשפיע לרעה על תפקוד יוצרו.

שיטת הפנג שווי הניו אייג'ית רואה בבלגן מכשול שיש לטפל בו.

שיאני הבלגן הם אספני גרוטאות כפייתיים (תסמין של טורדנות כפייתית) הממלאים את בתיהם עד אפס מקום בחפצים ובאשפה[2].

לתיאור בלגן קיצוני משמשים הביטויים "בלגן אטומי" ו"בלגן אימים".

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0