בניין הקונסוליה הצרפתית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המתחם הצרפתי לצד מגרש הרוסים, בניין הקונסוליה הצרפתית - מסומן במספר 67
הבניין בסוף המאה ה-19.

בניין הקונסוליה הצרפתית (המכונה גם בית סיטון) הוא מבנה שהיה ממוקם בסמטת יוחנן מגוש חלב בירושלים, למול גן העיר. המבנה, שנבנה בסוף המאה ה-19, נהרס במסגרת ההחלטה להקים את כיכר ספרא - כיכר עירונית גדולה במרכז קריית עיריית ירושלים.

היסטוריה

מבנה זה, המופיע במפת ירושלים של וילסון משנת 1864, שימש את הקונסוליה הצרפתית בירושלים, והיה חלק מהמתחם הצרפתי בירושלים.

בעת הקמתו, היה המבנה מבנה בן קומה אחת, שחזיתו שורה של חמש קשתות. בשלהי המאה ה-19 נוספה למבנה עליית גג האופיינית לבנייה אירופאית, בדומה לזו של בית ברגהיים). בראשית המאה ה-20 החליטה הקונסוליה הצרפתית להרחיב בשנית את המבנה ולבנות לו קומה שנייה. במסגרת עבודות ההרחבה נהרסה עליית הגג של המבנה ונוספה קומה שנייה שנבנתה בסגנון מנדטורי האופייני לירושלים (הסגנון הבינלאומי כשהוא מצופה אבן בסיתות המכונה "אבן ירושלמית"). בשנת 1930 עזבה הקונסוליה את המבנה ועברה לרחוב אמיל בוטה, והבניין הפך לבית יולדות. השם "בית סיטון" ניתן לו באמצע המאה ה-20, על שם בעלי הבניין.

אף שבמסגרת תוכנית ניב להקמת קריית עיריית ירושלים הוחלט לשמר את המבנה, המליץ האדריכל דוד קרויאנקר בשנת 1988 להרוס את המבנה על מנת לאפשר הקמת רחבה עירונית גדולה ופתוחה בין בניין מועצת העיר החדש לבין גן דניאל. המבנה נהרס ב-21 בספטמבר 1989, על אף התנגדות החברה להגנת הטבע והמועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות שטענו כי המבנה הוא בעל ערך היסטורי ואין להרסו.

שיחזור מקום המבנה

בתרשים זה ניתן לראות כיצד הייתה נראית הכיכר אם המבנה לא היה נהרס:

לקריאה נוספת

קריית העירייה של ירושלים - מבט מכיוון דרום לצפון
הבניינים הארמנייםרחוב יפובניין עיריית ירושלים ההיסטוריבניין הבייגלמאכערבניין החברה התנ"כיתבית ברגהייםבית ברגהיים האחוריבניין משרדיםבניין הקונסוליה הרוסיתבית סיטוןבניין הזואולוגיהבניין מועצת העירגן דניאלרחבת הדקליםכיכר ספראבניין אביחילכיכר צה"לMunicipalBuildingsP4190047 1L.JPG
אודות התמונה
כיכרות:

כיכר ספרא | כיכר צה"ל | גן דניאל

מבנים היסטוריים:

בניין עיריית ירושלים ההיסטורי | בניין הזואולוגיה | בית ברגהיים
בניין החברה התנ"כית | בניין אביחיל | בית סיטון

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0