בעלי שש רגליים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןבעלי שש רגליים
בעלי שש רגליים
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי-רגליים
על־מחלקה: בעלי שש רגליים
מחלקות

חרקים (אמיתיים)
Entognatha

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Hexapoda

בעלי שש רגליים (שם מדעי: Hexapoda, מיוונית) היא תת-מערכה המכילה את המספר הגדול ביותר של פרוקי-רגליים (בחישוב לפי מספר מינים). תת-המערכה מחולקת לשניים, מחלקת החרקים הידועה, ו-Entognatha המכילה שלוש סדרות קטנות הרבה יותר של פרוקי-רגליים חסרי כנפיים: קפזנביים‏, Protura, וDiplura. בעלי שש רגליים קרויים על שם התכונה המבחינה אותם יותר מכל: חזה מגודל שממנו צומחים שלושה זוגות של רגליים. לרוב פרוקי-הרגליים האחרים יותר משלושה זוגות רגליים.

מורפולוגיה

לבעלי שש רגליים גוף המחולק לראש קדמי, חזה וגחון אחורי. הראש מורכב מחלק דמוי בלוט, הנושא בדרך כלל עיניים, ולאחריו שישה מקטעים מחוברים היטב, הנושאים את התוספות הבאות:

הפה נמצא בין המקטע הרביעי לחמישי, ומכוסה בבליטה מהשישית, הקרויה Labium. בחרקים אמיתיים, חלקי הפה חשופים, ובשאר הקבוצות הם חבויים. איברים דומים ניתן למצוא בראשי הסרטנאים וה-Myriapoda, אך לאלו יש מחושים משניים.

חזה מורכב משלושה מקטעים, שלכל אחד מהם זוג רגליים. באופן המאפיין פרוקי רגליים המותאמים לחיים ביבשה, לכל רגל יש חלק אחד בלבד המותאם להליכה, ומורכב מחמישה מקטעים, ללא ענפי הזימים שניתן למצוא אצל חלק מפרוקי הרגליים. אצל רוב החרקים המקטעים השני והשלישי של בית החזה תומכים גם בכנפיים. יש הסוברים שאלו הומולוגיות לזימים של הסרטנאים, או שהתפתחו מהמקטעים עצמם.

הגחון מורכב מאחד עשר מקטעים אצל כל החרקים האמיתיים, אך אצל ה-Protura קיימים שנים עשר ואצל הקפזנביים רק ארבעה עד שישה. בגחון יש איברים מועטים, בדרך כלל רק איברי הרבייה ולעיתים גם איברי חישה על המקטע האחרון.

קשרי תת-המערכה

באופן מסורתי, תת-מערכת ה-Myriapoda נחשבה לקרובה ביותר לבעלי שש רגליים, עקב דמיון צורני, ושתי הקבוצות סווגו לתת-מערכה בשם Uniramia. מחקרים עדכניים הציבו סימני שאלה על חלוקה זו, ונראה שקרוביהם המידיים הם הסרטנאים דווקא.[1] בעלי שש רגליים שאינם חרקים נחשבו לעיתים כקו אבולוציוני יחיד, שנקרא מחלקת Entognatha, ולעיתים כמספר קווים עם מערכות יחסים שונות עם מחלקת החרקים. ה-Diplura במיוחד עשויים להיות קרובים יותר לחרקים משאר השותפים לתת-המערכה. קיימות גם ראיות לכך שבני תת-המערכה אינם חולקים מוצא משותף, ובפרט - שהקפזנביים אינם שייכים לקבוצה.


שגיאות פרמטריות בתבנית:סינון/פסקה

פרמטרים ריקים [ מבוגר ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים [ מקורי ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

אין תיאור.

פרמטרים של תבניות

פרמטרתיאורסוגמצב
22

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
33

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
44

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
בסיסיבסיסי

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
סיווגסיווג

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
סיווג משנהסיווג משנה

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ^ Giribet, G., Edgecombe, G.D. and Wheeler, W.C. (2001). "Arthropod phylogeny based on eight molecular loci and morphology". Nature 413: 157-161.
  2. ^ Gaunt, M.W.; Miles, M.A. (2002-05-01). "An Insect Molecular Clock Dates the Origin of the Insects and Accords with Palaeontological and Biogeographic Landmarks". Molecular Biology and Evolution 19: 748-761