בצלאל בזק

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בצלאל בזק בצעירותו בפולין.
בצלאל בזק נואם בכינוס האירופאי של הסתדרות המזרחי והפועל המזרחי בציריך.
בעת קריאת רחוב על שמו בירושלים. במרכז השר ד"ר יוסף בורג.

בצלאל בָּזָק (ביז'ינסקי) (ח' בשבט ה'תרנ"ח, 31 בינואר 1899י"א בכסלו ה'תשל"ה, 25 בנובמבר 1974) היה פעיל ציבורי בולט בציונות הדתית.

ביוגרפיה

נולד בוולוצלבק שבפולין למשה ביז'ינסקי ולחיה. הוא קיבל חינוך מסורתי בחדר ובישיבה. השכלה כללית רכש מפי מורים פרטיים.

מנעוריו היה פעיל ב"צעירי מזרחי" בעירו וולוצלבק וכן בחינוך הדתי ובקרן היסוד. במשך הזמן נבחר כחבר מועצת המזרחי ומועצת הפועל המזרחי בפולין. בשנת ה'תרפ"ד נשא לאשה את שושנה, ובשנת 1925 עלה עמה לארץ ישראל וקבע את מושבו בירושלים. בשנת 1934 היה מראשי סיעת "אל המקור" של הפועל המזרחי[1].

בזק כיהן כחבר מועצת ההסתדרות של הפועל המזרחי בירושלים וחבר נשיאות המרכז של הסתדרות הפועל המזרחי בארץ ישראל. היה חבר אספת הנבחרים, החל מהאסיפה השנייה, מטעם הפועל המזרחי וחבר הועד הלאומי. בתקופת המאבק, בשנת תש"ז (1947), שימש כמ"מ חבר הנהלת הוועד הלאומי[2].

השתתף בקונגרסים הציוניים החל מהקונגרס הי"ב (פרט לקונגרס הי"ד) ולאחר מכן חבר נשיאות הוועד הפועל הציוני[3]. היה יו"ר ועדת הבחירות במחוז ירושלים לכנסת הראשונה; חבר המועצה ליד המושל הצבאי למחוז ירושלים בתקופת מלחמת השחרור.

שימש במשך שנים כמזכיר הכללי של המרכז העולמי של הפועל המזרחי[4], גזברו של המרכז ובשנים האחרונות לחייו יו"ר בפועל ויושב ראש "מפעל התורה למען הישיבות בארץ ישראל". היה חבר המועצה הדתית בירושלים מייסודה בשנת 1936[5][6].

פרסם מאמרים בעיתונים: "המזרחי", "קדם" (שהופיע בפולין), "התור", "נתיבה" ו"הצופה". ערך את קובץ "נירותינו" שהופיע בוולוצלבק. פרסם קובץ על הפועל המזרחי בארץ ישראל בהוצאת צעירי המזרחי, ניו יורק תרפ"ז.

לאחר מותו, ב-1974, הובא למנוחות בבית הקברות סנהדריה. עיריית ירושלים קראה על שמו את הרחוב המקשר בין שכונת ניות וגבעת מרדכי.

משפחתו

לבצלאל בזק שלושה בנים[7]:

  • השופט יעקב בזק.
  • שמואל בזק, מזכיר ועדת הכספים בכנסת ומחבר הספר "בעיר דוד ובשבי הליגיון - פרקי יומן". אשתו של שמואל בזק, אסתר, בת למשפחת שרשבסקי הידועה מגרמניה (דודניתו של מיכאל ששר), הייתה מראשונות המתיישבות בגוש קטיף. בנם של שמואל ואסתר הוא שי בזק, לשעבר יועץ התקשורת של בנימין נתניהו וקונסול ישראל בפלורידה.
  • עו"ד משה בזק, שנישא לנכדתו של הרב צבי פסח פרנק, בת בנו תנחום פרנק. בנם הוא הרב אמנון בזק.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0