הרב ברוך אהרן פופקו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף ברוך פופקו)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב ברוך (ברנרד) פופקו, 2005

הרב ברוך אהרן פופקו (פופקא; באנגלית: Bernard Poupko; ‏נפטר בל' בניסן ה'תש"ע, 14 באפריל 2010) היה רב ומנהיג רוחני יהודי-אורתודוקסי אמריקאי, במקביל לתפקידיו הרבניים ופעילותו החינוכית כיהן כנשיא תנועות המזרחי-הפועל המזרחי בארצות הברית.

ביוגרפיה

נולד בווליז' לרב העיר הרב אליעזר פופקו ולפעשא חיה בתו של הרב יעקב משה ספיר. הוריו היגרו לארצות הברית ואביו כיהן כרב בפילדלפיה.

למד בישיבת רבנו יצחק אלחנן ונסמך לרבנות ב-1941 בידי רבו, ראש הישיבה הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק. הוא נישא להינדה מעטל, שאמה הייתה בתו של האדמו"ר ממקארוב-שיקגו, ואביה, הרב דוד שלמה נובוסלר (אנ'), היה רב הקהילה החסידית בפילדלפיה.

בשנת 1942 התמנה כרב בקהילת "שערי תורה" בפיטסבורג שבפנסילבניה על מקומו של הרב הקודם, הרב משה שמעון זיוויץ שנפטר כבר ב-1936, וב-1953 התמנה בידי חברי הקהילה כמנהיג רוחני לכל ימי חייו[1], משרה בה החזיק עד 2004. במקביל כיהן כיו"ר הסתדרות הרבנים בפנסילבניה (1949–1999).

בשנות ה-50 של המאה ה-20 היה מן הפעילים הראשונים למען יהדות ברית המועצות, ובשנות ה-60 כתב על ביקוריו בברית המועצות בספרו ביידיש "אין שאטן פון קרעמלין: דריי באזוכן אין סאוועט-רוסלאנד" (בצלו של הקרמלין: שלושה ביקורים ברוסיה הסובייטית). הוא השלים את הדוקטורט שלו באוניברסיטת פיטסבורג.

הרב פופקו היה שותף בעריכת כתב העת "הדנו", ובשנת 1942 היה העורך הראשי של קובץ הזיכרון "אידנו", לזכרו של הרב דב רבל. ואת הקבצים המיוחדים לזכר ולכבוד הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, הרב יוסף דב סולובייצ'יק והרב נחום לאם. במשך עשרות שנים ערך את מאסף הנאומים לחגים ושבתות של הסתדרות הרבנים.

בשנותיו האחרונות חי בסיאטל שבמדינת וושינגטון עם בתו המרצה והמחנכת ריבי פופקו קלטניק (אנ') וחתנו הרב משה קלטניק (אנ') המכהן כיו"ר ועדת הסמיכה לרבנות של הסתדרות הרבנים דאמריקה (אנ') ‏(RCA).

הוא נפטר בסיאטל בל' בניסן ה'תש"ע, 14 באפריל 2010[2].

משפחתו

משפחתו של הרב פופקו היא משפחה רבנית, אביו הרב אליעזר פופקו נפטר כזקן הרבנים בפילדלפיה וסבו היה הרב יעקב משה ספיר.

אחותו בתיה נישאה לרב מרדכי סוויצקי ואחותו ריסיה שושנה נישאה לרב גדליה דוב שוורץ. ארבעה מאחיו כיהנו כרבני קהילות ברחבי ארצות הברית: הרב חיים יצחק פופקו, היה ממנהיגי אגודת הרבנים דארצות הברית וקנדה, הרב אברהם אריה פופקו והרב מרדכי פופקו היו רבני קהילות בפילדלפיה, והרב שלמה פופקו היה רב בקולומבוס שבאוהיו, בג'קסונוויל שבפלורידה ובקהילת "חובבי תורה" בקראון הייטס, ניו יורק. אחיהם הרב ראובן פופקו חיבר ספר והתפרסם כלמדן מבריק, אך נפטר בצעירותו.

בניו ובנותיו:

בין נכדיו: הרב חיים פופקו, רב קהילת אהבת תורה בניו ג'רזי ור"מ בישיבת TABC; והרב אליעזר שטיינברגר, ר"מ בישיבת מערבא ומחבר הספר "שומר מצווה".

קישורים חיצוניים

בעריכתו

הערות שוליים

  1. חג הכותרת של הרב ד"ר ברוך אהרן פופקא - פיטסבורג, הפרדס, שנה כז, תשי"ג, חוברת ד.
  2. ידיעה על פטירתו, באתר הג'ואיש כרוניקל.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0