ישיבת מערבא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת מערבא במושב מתתיהו

מערבא מכון רוביןאנגלית: Ma'arava Rubin Academy) היא ישיבה תיכונית חרדית בישוב מתתיהו שבמועצה אזורית מטה בנימין, שנוסדה באמצע שנות ה-80 של המאה ה-20 על ידי הרב ברוך צ'ייט. מקור שמה של הישיבה מהמילה הארמית "מערבא" (בעברית: מערב), כינויה של ארץ ישראל בתלמוד הבבלי.

היסטוריה

פתיחת הישיבה לוותה בפולמוס מצד רבנים חרדים, ובראשם הרב שך, שהתנגדו למודל של ישיבה חרדית שהלימודים בה כוללים, לצד לימודי הקודש, אף לימודי חול והשתתפות במבחני הבגרות הכלל-ארציים, בדומה לישיבות התיכוניות בזרם הממ"ד. לטענת הרב צ'ייט, בפגישה עם הרב שך הסכים הרב להקמת הישיבה, המיועדת לציבור חרדי מודרני בעיקר משפחות מרקע אמריקאי. אך העמיד תנאים שנועדו להרחיק ממנה תלמידים מהזרם המרכזי של הציבור החרדי. בין השאר דרש הרב שך שהישיבה לא תקום בירושלים או בבני ברק - ריכוזים חרדיים מובהקים, וכן שלא תיקרא באופן רשמי בתואר "ישיבה". הישיבה הועתקה למתתיהו, ובכל הפרסומים הרשמיים מוצג המוסד כ"מערבא מכון רובין" או "Ma'arava Rubin Academy". בהמשך קיבלה הישיבה את ברכתו של הרב שלמה זלמן אוירבאך[1].

למעט ישיבת היישוב החדש הוותיקה, שהתנהלה לפי אותו מודל, סגנון ישיבות כזה לא היה קיים בציבור החרדי. מאז הקמת "מערבא" קמו עוד ישיבות דומות, בהן ישיבת נהורא (תשנ"ד), ישיבת נהרדעא וישיבת מאורות (שתיהן בתשס"ה).

הישיבה כיום

פנימיית הישיבה בלילה

ראש הישיבה הוא הרב ברוך חייט. מנהל לימודי התיכון הוא שלמה פולק (שאף משמש כמנהל מכללה ירושלים). הר"מים הם הרבנים הרב יוסף קרלינסקי, הרב אליעזר שטיינברגר, הרב צבי זריל, הרב מיכאל שהם.

הישיבה מדגישה את נושאי בין אדם לחברו ודרך ארץ קדמה לתורה, לצד לימוד התלמוד בשיטה הנהוגה בישיבות הליטאיות.

בישיבה קיימים גם אלמנטים מוזיקליים, גם משום שהרב חייט עצמו הוא מוזיקאי. הישיבה מעודדת לימוד נגינה ומספקת חדרי מוזיקה הכוללים פסנתר כנף ואולפן הקלטות. הישיבה מחייבת את התלמידים להתעמל בחדר הכושר שבקמפוס פעמיים בשבוע. הישיבה מדגישה גם את חשיבות הניקיון והסדר, והתלמידים מחויבים להציע את מיטתם בכל בוקר.

ארון הקודש שעוצב בצורת נבל, בידי יגאל תמיר

רוב בוגרי הישיבה זכאים לתעודת בגרות.

למרות שהישיבה משלבת לימודי חול רוב הבוגרים ממשיכים לישיבות גדולות חרדיות, אמנם השינויים המנטליים של בוגרי הישיבה ביחס לבוגרי ישיבות קטנות חרדיות גורמת להעדפה של ישיבות כמו איתרי שבהם התלמידים הם בוגרי ישיבות תיכוניות.

חלקם משתלבים בישיבות שבהם הבחורים הם בוגרי ישיבות קטנות חרדיות כגון ישיבת חברון, ישיבת נתיבות חכמה. חלק מהישיבות החרדיות [פוניבז לדוגמא] מסרבות לקבל את בוגרי ישיבות תיכוניות. מעטים ממשיכים לישיבות המשתייכות לזרם החרדי לאומי.

בימי חמישי בלילה נאספים התלמידים בחדר האוכל, שם עורכים מספר בחורים מדי שבוע סיומים על מסכתות גמרא ועל סדרים של ש"ס משניות. לאחר מכן מוסר הרב צ'ייט שיחת מוסר, ולאחר השיחה התלמידים שרים (לרוב, שירי נשמה) לאור נרות כשהרב צ'ייט מלווה בגיטרה. לעיתים מגיע זמר או מלחין אורח.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שם טוב מעטוף, שִׂמְחָה לְאַרְצֶךָ • הרב ברוך צ'ייט בראיון מתנגן, באתר קול הזמן, 29 בספטמבר 2015


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0