רמת שרת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רמת שרת
BnyanHaKohav.jpg
בניין הכוכב וכיכר הכוכב
מידע
עיר ירושלים
תאריך ייסוד 1974
על שם משה שרת
אוכלוסייה 10,901 (2017)
שכונות נוספות בירושלים
מתחם הולילנד ורמת שרת בירושלים
מתחם הולילנד ורמת שרת בירושלים
וילה בשכונת בנה ביתך ברמת שרת
וילה בשכונת בנה ביתך ברמת שרת בירושלים

רמת שרת היא שכונה בדרום-מערב ירושלים. גבולה הדרומי הוא ציר גולומב ושכונת מלחה, גבולה הצפוני הוא שכונת בית וגן. ממערב היא גובלת בשכונת רמת דניה וממזרח במתחם הולילנד וכביש בגין. השכונה נקראת ע"ש משה שרת, ראש ממשלת ישראל בין השנים 1953‏-1955.

השכונה היא אחת הגבוהות בעיר, וגובהה נע בין 750 ל־800 מטר מעל פני הים[1]. היא בנויה על רכס שנקרא לפנים "ראס אל קאראיני"[2]. יחד עם שכונת רמת דניה הסמוכה מתגוררים בה 10,600 תושבים, שכונת רמת שרת היא שכונה מעורבת, ומתגוררים בה חילונים דתיים לאומיים וחרדים[3].

היסטוריה

הסכם על הקמת שכונה, על אדמות הכפר הערבי הנטוש אל-מאלחה, נחתם בשנת 1964, על ידי חברת "שיכון ופיתוח", חברת "וולפסון קלור מאיר" בנק ירושלים ומשרד השיכון[4]. תחילה ניתן לשכונה השם "מנחת", אך מספר שנים לאחר מותו של משה שרת (שנפטר בשנת 1965) הוחלט לקרוא לשכונה על שמו "רמות שרת" (ובהמשך "רמת שרת"). הקמת השכונה בפועל החלה בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20, בשלב א' הוקמו כ-450 יחידות דיור[5]. התושבים הראשונים התגוררו בבנייני דירות שלושה חדרים (ברח' קדיש לוז), שנועדו לזוגות צעירים, ליוצאי שכונות עולים בירושלים ולזכאי דיור אחרים. בשנת 1976 השכונה כבר הייתה מאוכלסת אך התשתיות והפיתוח הסביבתי לא הושלמו[6] והיא עוד לא חוברה לרשת הטלפון[7].

החל משנת 2003 ניכר רישומה של עליית יהודי צרפת. בעשר השנים האחרונות ניכר רישומם של משפחות חרדיות רבות שמתאכלסות בשכונה וזאת עקב הסמיכות לשכונת בית וגן החרדית.

רוב הבתים בשכונה הם בתי דירות ובהם אחד ממגדלי הדירות הגבוהים בירושלים עד שנות ה-90 של המאה ה-20 - "בניין הכוכב". חלק קטן מבתי השכונה הן וילות וקוטג'ים בסגנון "בנה ביתך".

בעשור הראשון של המאה ה-21 השלימה החברות "אזורים" (במקור "שיכון ופיתוח") ו"וולפסון קלור מאיר את פרויקט "אזורי רמת שרת", במגרש הפנוי האחרון שהיה ברשותם בשכונה[8].

עם השלמת פרויקט "סביוני רמת שרת" על ידי חברת אפריקה ישראל מגורים בשנת 2018 מוצו כמעט עתודות הקרקע לבינוי בשכונה.

בזכות קרבתה למתחם הולילנד נהנית השכונה מגישה ישירה אל כביש בגין.

רב השכונה הוא הרב ישעיה שטיינברגר.

רחובות והנצחה בשכונה

בצומת הרחובות גולומב ושרת נמצאת אנדרטה לזכר 18 לוחמי אצ"ל שנפלו בקרב על כיבוש הכפר מלחה. ליד האנדרטה גן זיכרון מטופח בו נערכים טקסים ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

רחובות השכונה מנציחים מנהיגים ציוניים כמשה שרת, פרץ ברנשטיין, פנחס רוזן, קדיש לוז, דוד מרץ, משה נובומייסקי, משה זילברג ואישים נוספים הקשורים בעיר ירושלים ועל שמם הרחובות הבאים:

מוסדות חינוך וחברה

  • פעוטון ומרכז לגיל הרך בהנהלת המתנ"ס השכונתי
  • מספר גני ילדים עירוניים ממלכתיים וממלכתיים-דתיים (גן גפן, גן דוכיפת...)
  • בית ספר יסודי ממלכתי, ע"ש מנשה אלישר ובו לומדים כ-390 תלמידים בכיתות א'-ו'. בספטמבר 2017 הוכרז כבית ספר שונה, שם לומדים בשיטת לימוד שונה.
  • מתנ"ס שכונתי ובו מרכז עירוני ללימוד מוזיקה, המשרת כ-700 משתתפים קבועים, בנוסף קיים גם חוג אלקטרוניקה, טאקוואנדו, לגו, ג'אז ועוד.
  • בסך הכל ישנם בשכונה ארבעה בתי כנסת הצרים מלהכיל את התושבים הדתיים ובעיקר החרדים שנוספו בשנים האחרונות.
  • ישנם כמה וכמה ישיבות חרדיות בשכונה הן בתוך מתחם קריית נוער ובעוד מקומות.

אתגרים

השכונה בנויה על גבי צלע הר, במבנה טופוגרפי תלול. הדבר מקשה על התנועה הרגלית בין חלקי השכונה ועל תחושת שייכות שכונתית. בזכות הפרויקט של "סביוני רמת שרת" בשכונה נבנים כעת מרכז מסחרי, פארקים ועוד. לפני ההודעה על פרויקט "סביוני רמת שרת" הייתה בשכונה תדמית של שכונה ללא תחושה של קהילתיות. עם זאת, בגבולות השכונה היה את מתחם הולילנד והן עם רמת דניה יש פארקים רחבי ידיים, יש בה מספר גני שעשועים והמתנ"ס שלה אינו פעיל.

השכונה נמצאת בהקמה הדרגתית במשך שנים רבות, חלק מהמגרשים הריקים בה הם מגרשים של "בנה ביתך" שלא כולם בנויים וחלק מהם מיועדים לבנייה רוויה. לצד חלק מכבישיה הראשיים (דוד מרץ, פרץ ברנשטיין) אין מדרכות לכל אורכם. מאידך, קיום מספר שטחים פתוחים בשכונה וקרבה לשטחים פתוחים כעמק הצבאים מזמנים לשוכנים בה מפגשים עם בעלי חיים כדורבנים וקיפודים ומגוון רחב של ציפורים.

לשם קבלת שירותים עירוניים וציבוריים שונים (בריאות, דואר, מרכז מסחרי מקומי, בית ספר תיכון וכדומה) השכונה נסמכת על שכונת קריית היובל וכן על שכונת בית וגן הסמוכה.

שכונות קרובות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0