ברכת שמואל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער הספר

ברכת שמואל הוא ספר בשיטת בריסק שנכתב על ידי רבי ברוך בער לייבוביץ ראש ישיבת קמניץ ונפוץ בעולם הישיבות.

חיבור הספר

שם הספר

שם הספר, "ברכת שמואל", ניתן על ידי רבי ברוך בער ובו הנציח את שם אביו הרב שמואל דוד. את הספר כתב רבי ברוך בער בעצמו בכתב ידו, וטיפל בעצמו בסידור חידושיו והכנתם לדפוס. בחורף תרצ"ה עסק בכתיבת חידושיו לבבא מציעא, אבל לא הגיע להשלמתם, כי בינתיים פרצה מלחמת העולם השנייה, ובאמצע נדודיו עם הישיבה ממקום למקום הוא נפטר ללא שזכה לראות את חידושיו בדפוס[1].

תוכן הספר

הספר נחשב לקשה הבנה יחסית, מכיוון שבניגוד להסברתו הצחה של רבי ברוך בער, כתיבתו הייתה בקיצור נמרץ ובביטויים מיוחדים. יש האומרים שרבי ברוך בער עשה זאת בכוונה מיוחדת, מכיוון שסבר כי יש לרשום רק את תמצית הדברים ולתת ללומד לעיין בהם ולהבין מעצמו כפי יכולתו[דרוש מקור]. כאשר רבי ברוך בער הורה פעם לאחד מתלמידיו לרשום את שיעוריו, רשם התלמיד את השיעור בפירוט והסברה. כאשר ראה את התוצאה אמר רבי ברוך בער לתלמידו: "צו פול גישריבן" (תרגום מיידיש: "יותר מדי כתבת").[2]

רבי ברוך בער היה דייקן בדבריו שאמר ושכתב בספריו, וייחס חשיבות גדולה לאופן בו נאמרת הסברה הלמדנית. אודות כך כתב חתנו רבי ראובן גרוזובסקי[3]: "היה אצלו עיקר גדול באיזה אופן ובאיזה מילים להביע את הקושיא והתירוץ או את החקירה, ולזאת בכל פעם שחקר את אותה החקירה עצמה הייתה בעיניו כחקירה חדשה, ואם הביעה במילים אחרות או שנתווספה אצלו איזו הרגשה חדשה נחשב הדבר בעיניו כדבר חדש וחידוש הפלא."

בישיבות רבות נחשב הספר לאחד מספרי היסוד של לימוד התלמוד, ושיעורים רבים מבוססים על הנאמר בספר.

ספרי עזר

בעקבות קושי הלימוד בספר הוציאו נכדי המחבר ספר נוסף בשם "חידושי ושיעורי רבי ברוך בער", שהם שיעוריו של רבי ברוך בער כפי שנרשמו על ידי תלמידיו. הספר נועד בעיקר להסביר את שיעוריו של רבי ברוך בער כפי שנרשמו על ידו ב"ברכת שמואל"[4].

ראשי ישיבות רבים מדייקים בלימוד הספר, בהסבירם כי כל מילה בו מחושבת. בישיבת קמניץ ובישיבת "חכמי ירושלים" בירושלים, השיעור מבוסס על הכתוב בספר ברכת שמואל.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ר' חיים שלום לייבוביץ, בהקדמה לברכת שמואל על בבא מציעא.
  2. "הרב הדומה למלאך".
  3. הקדמה לברכת שמואל על מסכת בבא מציעא.
  4. הקדמת הספר חו"ש רבי ברוך בער.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0