ג'והור (מלזיה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המדינה והטריטוריה של ג'והור משכן ההאדרה (מדינה)
Negeri dan Jajahan Takluk Johor Darul Ta'zim

جوهر دارالتّعظيم
מדינה מלזיהמלזיה  מלזיה
בירת המדינה ג'והור באהרו
שטח 19,210 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ במדינה 3,348,283 (2010)
 ‑ צפיפות 174 נפש לקמ"ר (2010)
אזור זמן UTC +8
www.johor.gov.my

לחצו כדי להקטין חזרה

סראוואקלבואןסבהג'והורמלאקהנגרי סמבילןפוטרג'איהקואלה לומפורסלנגורפהנגטרנגנוקלנטןפרקפרליסקדהפננגתאילנדסינגפורברונייאינדונזיהאינדונזיהאינדונזיהאינדונזיהאינדונזיהאינדונזיהאינדונזיההפיליפיניםהפיליפיניםJohor in Malaysia.svg
אודות התמונה

ג'והורמלאית: Johor) היא מדינה במלזיה. בראש המדינה עומד סולטאן. ג'והור נמצאת בחלקה המערבי של מלזיה, בדרום חצי האי המלאי, והיא גובלת במלאקה ונגרי סמבילן בצפון-מערב, פהנג בצפון, ים סין הדרומי במזרח, מצר ג'והור (אשר מפריד בינה ובין סינגפור) בדרום ומצר מלאקה במערב. בירתה היא ג'והור באהרו והבירה המלכותית שלה (מקום משכנו של הסולטאן) היא מואר.

שמה המורחב של המדינה הוא ג'והור דרול טקזים (במלאית: Johor Darul Takzim, בג'אווי: جوهر دارالتّعظيم). מקור "דרול טקזים" הוא מערבית (دارالتّعظيم, בתעתיק מדויק: דאר אלתעט'ים, בתעתיק חופשי: דאר א-תעזים) ומשמעות השם היא "בית ההאדרה".

היסטוריה

בשטחים בהם נמצאת ג'והור כיום נוסדה בתחילת המאה ה-16 סולטנות ג'והור. הסולטנות הוקמה על ידי בנו של הסולטאן האחרון של סולטנות מלאקה לאחר שפורטוגל כבשה אותה. בשיאה, במחצית השנייה של המאה ה-17, שלטה הסולטנות החדשה גם בשטחי מדינות מלאקה ופהנג של היום ובחלקים מסומטרה והייתה מרכז מסחרי חשוב באזור. עם זאת בהמשך המאה ה-17 ובמאה ה-18 היא החלה להיחלש ולאבד מריבונותה.

במאה ה-19 הסולטנות החלה להתפרק והיא נותרה רק עם חלקיה בחצי האי המלאי. בנוסף בריטניה התחילה להשתלט על הסולטנות בהדרגתיות. בסוף המאה ה-19 הסולטאן אבו בכר הוביל תהליך של מודרניזציה במהלכו נוצרה חוקה לג'והור והשלטון האדמיניסטרטיבי בה עבר לסגנון בריטי. באותו זמן הגיע למדינה גם זרם של מהגרים סיניים שעסקו בחקלאות.

במהלך מלחמת העולם השנייה נכבשה ג'והור על ידי האימפריה היפנית ולקראת סוף המלחמה היא שוחררה על ידי כוחות בעלות הברית. ב-1946 צורפה ג'והור לאיחוד המלאי, שהיה ניסיון להקים קולוניה בריטית פדרטיבית שתאגד בתוכה את כל השטחים של מלזיה כיום בחצי האי המלאי. ג'והור, כמו יתר חלקי האיחוד, התנגדה לו ופעלה למען השגת עצמאות. ב-1948 האיחוד הפך להיות פדרציית מלאיה, אשר קיבלה את עצמאותה ב-1957. פדרציית מלאיה הייתה בין המרכיבים של מלזיה שהוקמה ב-1963.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.