ג'יפ ויליס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הדגם הראשון של ג'יפ ויליס צבאי משנת 1941

ג'יפ ויליסאנגלית: Willys MB) הוא הדגם הראשון של רכב שירות קל בעל הנעה לכל ארבעת הגלגלים. דגם זה יוצר על ידי יצרנית הרכב ה-אמריקאית ויליס בין השנים 1941‏-1945 עבור צבא ארצות הברית[1].

עיצובו של דגם זה היווה השראה לסדרת רכבי כביש-שטח מאז מלחמת העולם השנייה ועד ימינו. צורתו החיצונית ומבנהו הכללי כמעט ולא השתנו במשך השנים, ושימשו כאב הטיפוס הקלאסי לכל קטגורית כלי הרכב המכונים בשם הגנרי "ג'יפ".

היסטוריה

עם תחילת מלחמת העולם השנייה חיפש משרד המלחמה האמריקני רכב סיור ופיקוד קל בעל עבירות שטח גבוהה. מפרט הדרישות שפורסם ביולי 1940 ציין כי נדרש לו כלי רכב לשירות כללי בעל יכולת נשיאת מטען ולוחמים אשר ישמש למטרות סיור ופיקוד, בעל כושר נשיאה של כ-250 קילוגרם והנעה לכל ארבעת הגלגלים. מועדי הגשת ההצעות במכרז היו בלוח זמנים דחוק במיוחד. המתמודדים במכרז נדרשו להציע את הצעותיהם הראשוניות תוך 11 יום, להציג אב טיפוס תוך 49 יום, ולבנות 70 כלי רכב לצורכי מבחן תוך 75 יום.

כלי הרכב המוצע נדרש לשאת צוות בן שלושה לוחמים להיות בעל בסיס גלגלים של 1,905 מילימטר ורוחב סרנים של 1,194 מ"מ, מגן רוח קדמי מתקפל וכושר נשיאת מטען של 293 קילוגרם. מנוע בעל מומנט של 11.7 קג"מ ומשקל עצמי של 590 קילוגרם.

ג'פ שמור ומשוחזר משנת יצור 1944 מזווד בציוד חילוץ, גג מתקפל, ואורות הסוואה

חברת אמריקן בנטאם הייתה הזוכה במכרז, אך כיוון שלא היה באפשרותה לעמוד בדרישות האספקה עקב בעיות פיננסיות הוא נמסר לחברות ויליס ופורד תוך מתן אפשרות לשלב בכלי הרכב שלהן את העיצוב של החברה הזוכה אשר הזכויות עליו היו בבעלותו של משרד המלחמה. בשלב הזה נקבעה הקלה בדרישת המשקל של הרכב אשר התבררה כבלתי מעשית והוא נקבע על כ-980 קילוגרם. ביולי 1941 זכתה חברת ויליס בחוזה אספקה ראשון ל-16,000 כלי רכב בעיקר בזכות המנוע החזק יותר ששולב ברכב. בסך הכל יוצרו בזמן המלחמה כ-643,000 כלי רכב מדגם זה. 51,000 מהם הועברו לכוחות ברית המועצות ובנוסף להם נבנו עוד כ-13,000 ג'יפים אמפיביים (פורד GPA) המותאמים לנסיעה במים עמוקים. דגם הרכב המקורי היווה בסיס לתוספות שונות כגון גגות קשיחים או מתקפלים, מטענים שונים של כלי עבודה, חילוץ, קשר ואף נשק קל לסוגיו.

לאחר המלחמה

עם סיום המלחמה פיתחה חברת ויליס שכעת הייתה גם בעלת הזכויות על השם המסחרי "ג'יפ", דגם אזרחי אשר כלל את כל מאפייני הדגם הצבאי, אם כי עיצובו היה מעודן יותר. היה זה כלי הרכב האזרחי הראשון בעל הנעה לכל ארבעת הגלגלים אשר יוצר ביצור המוני.

בשנים הבאות פותחו דגמים נוספים גדולים יותר של ג'יפ וחלקם הותאמו לשימושים נוספים כגון אמבולנסים, אולם גם במלחמת קוריאה ולאחריה במלחמת וייטנאם שוב חזרו ושימשו הג'יפים כרכבי שטח צבאיים בשימוש המוני. בשלב זה, עם הגידול בממדי הרכב, הוא החל לבצע גם משימות קרביות כנושא חימוש ומערכות פיקוד ושליטה טקטיות בשדה הקרב.

משנת 1955 הורכב הדגם בישראל על ידי חברת קייזר-אילין תעשיות[2]

הג'יפ הצבאי הקלאסי הוצא מן השירות הצבאי רק עם המעבר לכלי רכב מסוג HMMWV בשנות ה-90 של המאה ה-20.

נתונים טכניים

 • ממדים: אורך 3,330 מ"מ, רוחב 1,575 מ"מ, גובה 1,830 מ"מ כולל הגג, 1,320 מ"מ ללא גג.
 • משקל עצמי רטוב: 1,040 ק"ג.
 • מכל דלק: 57 ליטר.
 • עיצוב אופייני: מושבי מתכת תלויים מלפנים, הגה פלסטיק, אורות האפלה.
 • לוח מחוונים: ספידומטר, מד טמפרטורה, מד טעינה, מד לחץ שמן, מפסקי אורות לחירום.
 • מנוע: דגם: "Willys L134 "Go Devil בן ארבעה צילינדרים, טורי, בנפח 2,199 סמ"ק. הספק מרבי: 60 כוחות סוס ב-4,000 סל"ד. מומנט מרבי: 14 קג"מ ב-2,000 סל"ד.
 • מערכת חשמל: 6 וולט .
 • תיבת הילוכים: שלושה קדמיים + הילוך אחורי. בורר להנעת שני גלגלים - גבוה, בורר להנעת ארבעה גלגלים - גבוה או נמוך.
 • בסיס הגלגלים: 2,030 מ"מ קפיצי עלה + בולמי זעזועים נפרדים לכל גלגל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'יפ ויליס בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ ג'יפ ויליס archive.org/stream/SnlG-503StandardNomenclatureListWillysMbFordGpw
 2. ^ ויליס ג'יפ סטיישן בישראל בני אביעד - ג'יפים וטנדרים מתוצרת וויליס