גודל פיזיקלי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "גודל" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו גודל (פירושונים).

גודל פיזיקלי הוא כינוי לתכונה הניתנת למדידה של עצם מסוים. זמן, אורך, מהירות וכדומה הם גדלים פיזיקליים. לכל גודל פיזיקלי יש יחידת מידה. לדוגמה, זמן ניתן למדוד ביחידות מידה של שניות, דקות, שעות, יום, לילה, יממות, שבועות, חודשים, שנים וכיוצא בכך. למעשה, גודל פיזיקלי הוא מה שנותן למספר את המשמעות שלו. למשל, "הדרך ארכה ארבעים" הוא משפט חסר משמעות. לעומת זאת, יש משמעות למשפט "הדרך ארכה 40 דקות" ומשמעות שונה למשפט "הדרך ארכה ארבעים ק"מ".

לגודל שיחשב כגודל פיזיקלי, חייבים להיות כל שלושת המאפיינים הבאים:

  1. הגדרה ספציפית
  2. ביטוי כמותי (מדידה או חישוב)
  3. יחידת מידה מוסכמת

גודל פיזיקלי בסיסי

במערכת SI ישנם שבעה גדלים פיזיקליים בסיסיים, שנמדדים באחת משבע היחידות הבסיסיות (בסוגריים): אורך (מטר), מסה (קילוגרם), זמן (שנייה), זרם חשמלי (אמפר), טמפרטורה (קלווין), כמות חומר (מול) ועוצמת הארה (קנדלה).

ישנם גדלים פיזיקליים רבים, שאינם בסיסיים: שטח, תאוצה, קיבול ועוד, גדלים אלה נגזרים מהגדלים הבסיסיים. כך למשל מדידת שטחים היא הכפלת אורך באורך ולכן אינה בסיסית. בהתאם, יחידות המידה למדידת שטחים אינן יחידות בסיסיות והן נגזרות מיחידות המידה של אורך.

בתורת הקוונטים

בתורת הקוונטים כל גודל פיזיקלי מדיד מתואר על ידי אופרטור הרמיטי. הערכים שניתן לקבל במדידה הם הערכים העצמיים של האופרטור.

ראו גם

קישורים חיצוניים

P physics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0