גומצן אימתן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןגומצן אימתן
Bothrops atrox01.jpg

Common lancehead.jpg

מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: קשקשאים
משפחה: צפעיים
סוג: גומצן
מין: גומצן אימתן
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Bothrops atrox

גֻּמְצָן אֵימָתָן או אימתן איום (שם מדעי: Bothrops atrox) הוא מין של צפע גדול החי ברחבי אמריקה הדרומית. זהו מין ארסי ביותר והרבה אנשים הוכשו למוות ממנו. עקב הקטלניות בה הארס שלו הורג הוא קיבל את שמו.

תיאור

אורכו של נחש זה 75-125 ס"מ, אך היו מקרים שהגיע לאורך (אצל נקבות) של 140 ואף של 160 ס"מ. הוא בעל גוף מגושם בעל 23-29 רצועות עור על גבו ומספרם פוחת ככל שמתקרבים לראש נטול הרצועות. הצבע יכול להשתנות מצבע אדמה, זית, חום בהיר, שזוף, צהוב,, אפור או שחור. לעיתים רחוקות יהיה גם בצבע חלודה. לנחשראש מעוגל ובו גומות חישה ליד האף העוזרות לו לחוש בחום גוף של חיות חמות דם.

הוא ארסי ביותר והרג לא מעט אנשים. הנחשים מסתתרים לעיתים בתוך מטעי בננות או קפה שם עובדים פועלים והנחש המוסווה והשקט שמופרע על ידי האדם מכיש במהירות. בארס ישנו מרכיב הנקרא המוטוקסין המורכב מחלבונים ופוגע במערכת הדם והעצבים וגורם לקרישת דם. תסמינים להכשה כוללים בחילות, הקאות, התעלפויות ורעידות בכל הגוף. עם זאת ישנו נסיוב נפוץ לנחש והוא יכול להציל את המוכש אם יגיע לבית חולים בזמן.

הנחש עצמו מעדיף להכיש את טרפו - בעיקר יונקים ועופות קטנים וגם לטאות, צפרדעים ונחשים אחרים אותם הוא הורג במהירות. הנחש ממתין לטרף במארב כשהוא מסווה ואז מתקיף במהירות ומחכה לארס.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גומצן אימתן בוויקישיתוף