גוף תא עצב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מרכיביו של תא עצב טיפוסי

גוף התאאנגלית: Soma או Perikaryon) הוא חלק בתא עצב המכיל את גרעין התא.

תפקיד

גוף תא העצב הוא החלק בו נמצא גרעין התא, המכיל את המטען התורשתי, את יצרני האנרגיה ואת המטבוליזם של התא, כבכל תא בגוף. גוף התא מייצר את רוב המרכיבים החלבוניים הדרושים לתא העצב[1].

בתלולית האקסון המחברת בין גוף התא לאקסון מתבצעת אינטגרציה של האותות העצביים שהתקבלו מהדנדריטים. יצירת דחף עצבי בתגובה למידע המגיע אל תא העצב תלויה בתוצאות האינטגרציה[1].תא העצב יכול לקבל מידע מיותר מתא אחר אשר בגוף ולהעביר את המידע לגוף תא העצב שמעביר את המידע דרך האקסון למקום אחר רחוק יותר לפעמים אורך האקסון יכול להגיע ליותר מ4 מטר בבעלי חיים גדולים.

תרגום מאנגלית - סיומה (סומאטה או סומאס), perikaryon (pikaryarya), cyton, או "גוף התא" הוא החלק הבולבולי, שאינו תהליך של נוירון או סוג אחר של תאי המוח, המכיל את גרעין התא. המילה "סומה" באה מן σῶμα היוונית, כלומר "גוף". למרות שזה משמש לעיתים קרובות להתייחס נוירונים, זה יכול גם להתייחס סוגי תאים אחרים, כמו גם, astrocytes, [1] oligodendrocytes, [2] ו microglia. [3] ישנם סוגים שונים של נוירונים שונים, ואת הגדלים שלהם משתנים כמו קטן כמו על 5 micrometres עד 10 מילימטר עבור כמה הנוירונים הקטנים והגדולים ביותר של חסרי חוליות, בהתאמה. אנימציה בהפניה. סומה של נוירון (כלומר, החלק העיקרי של הנוירון שבו מסתעפים הדנדריטים), מכיל גרגירים רבים, כולל גרגירים הנקראים גרגרי ניסל, המורכבים בעיקר מרטימולום גס ואנטיביזם חופשי. [4] גרעין התא הוא מאפיין מרכזי של סומה. הגרעין הוא המקור של רוב RNA המיוצר נוירונים. באופן כללי, רוב החלבונים מיוצרים מ mRNAs כי לא לנסוע רחוק גרעין התא. זה יוצר אתגר לאספקת חלבונים חדשים לקצות האקסון כי יכול להיות מטר או יותר מן soma. אקסונים מכילים חלבונים מוטוריים שמקורם ב- microtubule, אשר מעבירים את שלפוחית ​​המכילה חלבון בין הסומה לבין הסינפסות במסופי האקסון. טרנספורמציה של מולקולות אלו אל עבר הסומא ומחוצה לו שומרת על תפקודי תא קריטיים.

מבנה

כיוון שיש מספר רב של סוגי תאי עצב אין מבנה ייחודי לאזור גוף התא. ישנם הבדלים גם בגודלו של גוף התא בין תאי עצב שונים. הוא יכול להיות קטן מ-5 מיקרון (אלפית המילימטר) או גדול מ-100 מיקרון[1].

באופן כללי גוף התא מחבר בין הדנדריטים לאקסון וצורתו כדורית. המבנה הפנימי של גוף התא:

  • ממברנה- קרום התא. למעשה שכבה שומנית המהווה חוצץ בין הפנים לחוץ שהם סביבה מימית.
  • מולקולות חלבון- נמצאות בתוך גוף התא וממלאות שלל תפקידים: חלקן מפקחות על הכניסה והיציאה של יונים מן התא, חלקן מעבירות מידע, חלקן נושאות חומרים מסוימים פנימה והחוצה.
  • גרעין התא- הוא עגול ובתוכו שוכנים הגרעינון והכרומוזומים. בתוך הכרומוזומים נישא המטען הגנטי של האורגניזם.
  • ציטופלזמה- חומר צמיג, נוזל למחצה, הממלא את חלל הממברנה.
  • מיטוכונדריה (וביחיד מיטוכונדריון)- אחראים לניצול אנרגיה מן המזון המתפרק בתא. למיטוכונדרים יש dna משל עצמם.
  • רשתית תוך-פלזמית
  • אברון גולג'י- צורה מיוחדת של רשתית תוך פלזמית.
  • ליזוזום- עוטף את הפרשות התא בבועית ומוציא אותם מהתא.
  • ריבוזום- "בית חרושת" לחלבונים.

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 רמי רחמימוב (2004). מהפכת המוח: תקשורת, מחלות נפש וסמים. רעננה: מכון ון ליר בירושלים הקיבוץ המאוחד.
P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.