גרף רציף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גרף רציף בעל שני קוים, שמתאר את מיקומן של שתי מכוניות נוסעות, במהלך זמן נסיעתן. תחת הגרף מצויה תמונה של טבלת הנתונים, שבעזרתה הוא שורטט.

גרף רציף הוא דרך הצגה חזותית של מידע מספרי, שפירטי המידע בו מכילים בזוגות סדורים של מספרים. דרך הצגה זו מקלה על קליטת מידע זה ועל השוואה בין פרטי המידע.

גרף רציף נוצר בשרטוט של קו או של קוים אחדים, שנעשה כך שכל קו מורכב מנקודות במישור לפי מערכת צירים קרטזית. על הצירים מופיעות יחידות המידה, שאליהן יש להשוות את הקוים. במקרה בו יש יותר מקו אחד, יופיע לצד הגרף מקרא, שיסביר מה מייצג כל אחד מהקוים. דוגמאות שגרתיות:

  • גרף רציף בעל שני קוים, המשווה את ערכי הפונקציה לערכי הפונקציה . בגרף כזה, ייוחד קו אחד לכל פונקציה וכל נקודה על כל קו תהייה ערך שחושב עבור זוג סדור.
  • גרף רציף בעל שני קוים, המשווה את מהירותן של שתי מכוניות במהלך זמנו של מרוץ מכוניות. בגרף כזה ייוחד קו לכול מכונית. הציר האנכי יהיה ציר המהירות והציר האופקי יהיה ציר הזמן. יהיו נקודות מובלטות על כל קו והן ייצגו את ערכי הזוגות הסדורים שנמדדו בפועל. קטעי הקו שבין הנקודות המודגשות ייצגו ערכים משוערים של זוגות סדורים, שלא נמדדו.
  • גרף רציף בעל שני קוים, המשווה את הישגי שתי מפלגות במהלך כל מערכות הבחירות של מדינה מסוימת, מאז יום הווסדה, או מאז שמפלגות אלו הוקמו. לכול מפלגה ייוחד קו. הציר האנכי יהיה מספר המנדטים לו זכתה כל מפלגה בכול מערכת בחירות והציר האופקי יהיה ציר הזמן. בימים בהם נערכו בחירות יהיו על הציר נקודות מודגשות, המקשרות את תאריך אותו יום עם מספר המנדטים לו זכתה כל מפלגה באותו יום. בין נקודות אלו יופיעו קטעי קוים, שכול תפקידם הוא להקל על התפישה החזותית של האדם, המביט בגרף.
  • גרף עקומה שמציג את הקשר בין המשתנים שבזוגות הסדורים כפונקציה ועובר קרוב אל הנקודות המסומנות כתוצאות המדידות, אך לא ממש עליהן. גרף כזה לוקח בחשבון שגיאות מדידה קטנות ככל האפשר ומציע חוק טבע, שמסביר את התוצאה הנמדדת. (ראו גם שיטת הריבועים הפחותים).

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0