רבי גרשון אשכנזי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף גרשון אשכנזי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי גרשון אשכנזי (ה'שע"הי' באדר ב' ה'תנ"ג) היה רבה של וינה במאה החמישית לאלף השישי. מחבר הספרים "עבודת הגרשוני" ו"תפארת הגרשוני".

ביוגרפיה

נולד בשנת ה'שע"ה לרבי יצחק. החל את דרכו עוד בצעירותו כדיין בקראקא. בשנת ה'תי"ז כיהן כרב בפרוסטיץ שבמורביה, בשנת ה'תכ"א בניקלשבורג וסביבותיה על מקום חותנו שנפטר באותה עת, לאחר מכן כיהן כרבה של וינה עד לגירוש יהודי אוסטריה בשנת ת"ל, אז עבר למץ, בה התמנה בשנת תל"א כאב"ד, מינוי שאושר על ידי שלטונות צרפת בשנת תל"ב.

סגנון לימודו היה חריף ומפולפל, ותלמידו, רבי דוד אופנהיים, העיד עליו כי "אלו נשתכחה בחייו תורה מישראל היה הוא מחזירה בפלפולו" (הקדמה ל"עבודת הגרשוני"). בכל המקומות בהם שימש כרב, פעל לפתיחת ישיבות ולהעמדת תלמידים רבים. היה מראשי הלוחמים נגד השבתאות בתחילת דרכה והיה מהמנהיגים היהודיים הבולטים באירופה בתקופתו.

היה תלמידם של הב"ח (רבי יואל סירקיש), רבי יהושע העשיל מחבר הספר "מגיני שלמה" ורבי מנחם מנדל קרוכמל מניקלשבורג, מחבר ספר "צמח צדק" (הקדמון). בנישואיו השניים היה חתנו של רבו רבי מנחם מנדל קרוכמל. נפטר בי' באדר ב' ה'תנ"ג. בפטירתו גזרו חכמי דורו, כי במשך שנה לא ינגנו בכלי זמר בבתי היהודים ואף לא בחתונות.

בנו היה רבי משה אשכנזי, מנכבדי ברודי. חתנו היה רבי אהרן הוליטשר, מחבר הספר "בית אהרן".

הש"ך במספר מקומות[1], מכנה אותו "מחותני", אולם אין ידיעה מה היו בדיוק קשרי המשפחה ביניהם.

לקריאה נוספת

  • בנימין שלמה המבורגר, "תולדות רבנו גרשון אשכנזי אולף", בתוך: תפארת הגרשוני, ירושלים תש"ע.
  • אנציקלופדיה לתולדות גדולי ישראל, א, 315-318

קישורים חיצוניים

כתביו

הערות שוליים

  1. ^ ביורה דעה סימן ק"י סעיף ה', בנקודות הכסף על הט"ז ס"ק ה', הש"ך מביא בשם "מחותני הגאון מהר"ר גרשון נר"ו" והדברים נמצאים בחידושי הגרשוני בגיליון השו"ע. הש"ך מצטט אותו גם ביו"ד סימן צ"ח ס"ק ב': "ומחותני האלוף המרומם מהרר"ר גרשון נר"ו הקשה..."
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0