דגל הצי הגרמני

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דגל הצי הגרמני
Naval Ensign of Germany.svg
כינוי Dienstflagge der Seestreitkräfte der Bundeswehr
סוג הדגל דגל הצי הצבאי דגל הצי הצבאי
הונף לראשונה 25 במאי 1956
מוטיבים עיצוביים טריקולור שחור-אדום-זהב, בעל זנב סנונית, מושחת במגן הפדרלי
דגלים היסטוריים
עיצוב שהיה בשימוש בעבר, אך כיום לא בשימוש

War ensign of the German Empire Navy 1848-1852.svg
דגל הצי הצבאי דגל הצי (רייכספלוטה) 1848 - 1852
War Ensign of Germany (1903-1918).svg
דגל צבאי, דגל הצי הצבאי דגל המלחמה של הרייך 1867 - 1918
Flag of Weimar Republic (jack).svg
דגל צבאי, דגל הצי הצבאי הדגל הצבאי של רפובליקת ויימאר 1919 - 1933
War ensign of Germany (1938-1945).svg
דגל המלחמה של הרייך 1933 - 1945

Flag of warships of VM (East Germany).svg
דגל הצי המזרח גרמני 1959 - 1990

דגל הצי הגרמניגרמנית: Dienstflagge der Seestreitkräfte der Bundeswehr, בתרגום לעברית: דגל השירות של הצי הגרמני) הוא דגלה הצבאי הימי של גרמניה. עיצובו הנוכחי של הדגל הוא עיצוב טריקולור שחור-אדום-זהב (כצבעי דגל גרמניה), בעל זנב סנונית ומושחת במגן הפדרלי (גרסה מוקטנת של סמל גרמניה). הדגל הוכר לראשונה בשנת 1956 בצו של הממשלה הפדרלית והוכנס לשימוש בצי הגרמני.[1]

דגל הצי הגרמני, כדגל המדיני הגרמני, עושה שימוש במגן הפדרלי שכן הבונדסוור (הכוחות המזוינים הגרמניים) מהווים רשות פדרלית, והשימוש במגן הפדרלי על ידי ישות שאינה פדרלית אסור.[2]

היסטוריה

ראשיתו של דגל לאומי ימי לגרמניה היה בימי האספה הלאומית של פרנקפורט (1848), טריקולור בצבעי שחור-אדום-זהב ובקנטון שובץ הסמל הגרמני - עיט דו ראשי שחור על רקע זהב. דגל זה היה בשימוש הרייכספלוטה בין השנים 1848 - 1852.

עם הקמתה של הקונפדרציה הצפון-גרמנית בשנת 1866, עוצב דגל המלחמה של הרייך בעבור צי הקונפדרציה הצפון-גרמנית וממשיכו, הצי הקיסרי הגרמני. דגל זה, אשר צבעיו היו בצבעיה של פרוסיה (שחור ולבן) עוצב בצורת דגל צלב נורדי שחור על רקע לבן. במרכז הצלב שובץ העיט הפרוסי השחור ובקנטון הדגל דגל האימפריה הגרמנית (טריקולור שחור-לבן-אדום) מושחת בצלב הברזל. הדגל שימש כדגלה הלאומי הימי של גרמניה עד תבוסתה במלחמת העולם הראשונה (1918) ופיזורו של הצי הגרמני במסגרת חוזה ורסאי.

כדגלה הימי של רפובליקת ויימאר הניף הצי דגל טריקולור בצבעי הדגל הקיסרי הישן מושחת בצלב הברזל ובקנטון שובץ דגל הרפובליקה - טריקולור שחור-אדום-זהב. דגל זה היווה פשרה בין השמרנים אשר רצו בשימורם של הצבעים הקיסריים, לבין הרפובליקנים אשר רצו בדגל החדש.

עם עליית המפלגה הנאצית לשלטון בשנת 1933, הושמט הדגל מהקנטון ונותר טריקולור שחור-לבן-אדום כדגל המלחמה של הרייך. דגל זה נשאר בתפקידו עד שנת 1935 אז נזנח הטריקולור השחור-לבן-אדום ואיתו הדגל המושחת. הדגל החדש עוצב ככל הנראה בידיו של אדולף היטלר, מנהיגה של גרמניה הנאצית, עיצובו דמה לעיצוב דגל המלחמה של האימפריה - דגל צלב נורדי שחור על דגל אדום ממוסגר בלבן. במרכזו של הצלב שובץ צלב קרס שחור ובקנטון צלב ברזל קטן. דגל זה נותר בשימוש עד תבוסתה של גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה וביטולם של הסמלים הנאצים במסגרת הדה-נאציפיקציה של גרמניה.

פיצולה של גרמניה לשתי מדינות המזרחית והמערבית יצר למעשה שני צבאות לאומיים. דגלו של הפולקסמרינה (צי גרמניה המזרחית) היה דגל אדום, במרכזו הופיעו שלושה פסים אופקיים בצבעי הדגל הלאומי וסמל צבא גרמניה המזרחית. דגלו של הבונדסמרינה (צי גרמניה המערבית) היה טריקולור בצבעי הדגל הגרמני, מושחת במגן הפדרלי ובעל זנב סנונית. דגל זה משמש כיום את הצי הגרמני.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגל הצי הגרמני בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ הממשלה הפדרלית של גרמניה - הוראות נשיא גרמניה על דגל השירות של הצי (25 במאי 1956) (בגרמנית)
  2. ^ הממשלה הפדרלית של גרמניה - שימוש בלתי הולם בדגל השירות של הרשויות הפדרליות, סעיף 124 (24 במאי 1968) (בגרמנית)


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0