דגל הרפובליקה הסינית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דגל הרפובליקה הסינית
Flag of the Republic of China.svg
כינוי שמים כחולים, שמש לבנה, וארץ אדומה כולה
כינויים נוספים דגל טאיוואן
סוג הדגל דגל אזרחי ומדיני, דגל הצי המדיני והצבאי דגל אזרחי ומדיני, דגל הצי המדיני והצבאי
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 1928
מוטיבים עיצוביים דגל אדום, קנטון כחול, בתוכו שמש לבנה
גרסאות נוספות
Flag of the Republic of China Army.svg
דגל צבאי דגל צבאי
דגל צבאי
גרסאות היסטוריות
Flag of China (1912–1928).svg
דגל הרפובליקה של סין (1912 - 1928)
דגל האימפריה הסינית
Flag of the Empire of China (1915–1916).svg
דגל האימפריה הסינית קצרת הימים (1915–1916)
דגל ממשלת ואנג ג'ינג-ויי
Flag of the Republic of China-Nanjing (Peace, Anti-Communism, National Construction).svg
בשימוש 1940-1945

דגל הרפובליקה הסינית, המוכר גם כדגל טאיוואן, הוא דגל לאומי ששימש את הרפובליקה הסינית בסין היבשתית ואת הרפובליקה הסינית בטאיוואן.

היסטוריה

הרפובליקה הסינית הוקמה בשנת 1912 לאחר נפילת שושלת צ'ינג במהפכת שינהאי, שהחלה בהתקוממות ווצ'אנג. הדגל הראשון שהונף על ידי הרפובליקה היה דגל בן חמש קווי צבע אדום-צהוב-כחול-לבן-שחור.

ב-1925 הקימה מפלגת הקוומינטנג, שהוקמה ב-1912 בהנהגתו של סון יאט-סן, ממשלה מתחרה בגואנגג'ואו. הממשלה חדשה הניפה דגל אדום בו נקבע בפינה השמאלית סמל המפלגה - שמש לבנה על רקע כחול. הדגל בוסס על דגל המפלגה, בו נמצא הכוכב ומסגרתו במרכז הדגל. הדגל המקורי עוצב ב-1895.

ב-1928 איחד צ'יאנג קאי שק, מנהיג הקוומינטנג, את הרפובליקה הסינית במערכה שזכתה לשם המשלחת הצפונית, ודגל הקוומינטנג הפך לדגל הרפובליקה הסינית.

ממשלת ואנג ג'ינג-ויי, ממשלת בובות של האימפריה היפנית בצפון-מזרח סין במהלך מלחמת העולם השנייה, השתמשה בדגל הרפובליקה הסינית שעליו מתווסף משולש עליון עליו כתובות המילים המנדריניות 和平反共建國 - שלום, אנטי-קומוניסטיות ובנייה לאומית.

לאחר תבוסת הקוומינטנג במלחמת אזרחים ב-1949, ברחו חברי מפלגת קוומינטנג ותומכיהם לטאיוואן והקימו בו מחדש את הרפובליקה הסינית, והדגל הפך לדגלה הרשמי.

החל מ-1984, מתחרי הרפובליקה הסינית במשחקים האולימפיים משתמשים בדגל מיוחד, בו מופיעים סמל הרפובליקה הסינית והדגל האולימפי בתוך מחומש מעוגל אדום-כחול.

הדגל

בדרך כלל קוראים לדגל בסינית שמים כחולים, שמש לבנה, וארץ אדומה כולה (青天,白日,满地红 בפין-יין: qīng tīan, bái rì, măn dì hóng).

שלושת הצבעים בדגל הרפובליקה הסינית (אדום, כוחל ולבן) ממיצגים את שלושת העקרונות של העם, האידיאולגיה הרשמית של הקוומינטנג. הצבע האדום גם שימש כצבע לאומי של בני ההאן.

הנפת והורדת הדגל מלווים בשירת המנון הדגל הלאומי.

ראו גם

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0