דגל יוריקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דגל יוריקה

דגל יוריקה היה דגל הקרב אשר הונף מעל ביצורי יוריקה בזמן מרידת כורי הזהב בשנת 1854 בבלרט שבוויקטוריה. מאז הוא הפך, ביחד עם סמלים נוספים, סמל למחאה ברחבי אוסטרליה. הדגל המקורי מוצג בגלריית בלרט לאומנות.

רקע היסטורי

שבועת נאמנות לצלב הדרום ב-1 בדצמבר 1854 - תמונת צבעי מים, צ'ארלס דודייט

דגל יוריקה הונף לראשונה מעל גבעת בייקרי בבלרט, בוויקטוריה שבאוסטרליה כסמל מרידת כורי הזהב במהלך מרד ביצורי יוריקה בשנת 1854. מתחת לדגל מנהיגה של ליגת הרפורמה של בלרט, פטר ללור נשבע שבועה זו לצלילי אישורם של רעיו למרידה

אנו נשבעים בצלב הדרום לתמוך איש ברעהו וללחום להגנת הזכויות והחופש שלנו

על פי העיתון "הבלרט טיימס"

"בערך בשעה אחת עשרה בצהריים 'צלב הדרום' הונף והופעת הבכורה הייתה מרתקת בהחלט. הדגל הוא משי, בעל רקע כחול עם צלב כסף גדול, ללא כל התקן או סמל, אלא כל כולו בתולי וטבעי ביותר"

על פי ספרו של פרנק קיליי "דגל הכוכבים" חמשת כוכבי הדגל יצגו את צלב הדרום והצלב הלבן אשר מקשר בין הכוכבים סימל את אחדות ההתנגדות. פרופסור ג'פרי בלאיני טען כי הצלב הוא למעשה צלב אירי ולא תיאור או ייצוג של מערכת כוכבים[1] עיצובו של הדגל נלקח על ידי קפטן הנרי רוס, אחד כורי יוריקה ומגורש קנדי לשלוש נשים: אנסטסיה וית'רס, אן דוק ורנסטסיה הייס לתפירה על מנת להניף את הדגל בכינוס אשר נערך בגבעת בייקרי ב-29 בנובמבר 1854 בשעה 14:00. אין כל תיעוד מי למעשה עיצב את הדגל אף על פי שרוס נודע בחפירות כאביו של הדגל. הדגל דומה לדגל הפדרציה האוסטרלית ועיצובו התבסס עליו על פי כמה היסטוריונים.

במהלך הקרב על מכלאות יוריקה ב-3 בדצמבר 1854 הנרי רוס נפצע אנושות בסמוך לתורן הדגל ודגל יוריקה הופל ארצה, נרמס, שוסף בחרבות ונוקב ביריות כדור. הדגל התגלגל לחזקתו של הפרש ג'ון קינג ומשפחתו החזיקה בדגל במשך ארבעים שנה עד אשר הושאל לגלריית בלרט לאומנות בשנת 1895, שם נותר באלמוניותו "תחת עננה של ספקנות ושמרנות". הדגל "התגלה מחדש" בידי לי פוקס במהלך שנות ה-30 של המאה ה-20 אך על מנת ללאמת את מקוריותו של הדגל נדרשו עשורים של שנים. מתן התוקף הסופי אשר לא ניתן להפריכו לאימותו של הדגל עלה כאשר ספר איורים של האמן הקנדי צ'ארלס דודייט הוצע למכירה פומבית בשנת 1996 ובמיוחד קיומם של שני איורים אשר מראים את הדגל בעיצובו אשר דמה לשרידים המרופטים של הדגל מגלריית בלרט. שרידיו של דגל יוריקה המקורי נשמרים כיום ומוצגים לקהל הרחב בגלריית ברלט לאומנות לצד ציוריו של דודייט.

דגל יוריקה כיום

דגל יוריקה רשום כחפץ חשוב למורשת המדינה ברשם המורשת הוויקטוריאני והוכר כצלמית על ידי האפוטרופסות הלאומית.

דגל יוריקה נמצא בשימוש מספר רב של קבוצות שונות. האוניברסיטה של בלרט, לדוגמה, מציגה גרסה מעוצבת של צלב הדרום בסמלה הרשמי. זה גם סמלה של "ליגת הנוער הפטריוטי" ארגון אוסטרלי אשר חבריו מצהירים על עצמם לאומנים רדיקליים.

הדגל הונף על מחנה השביתה בברקלדין, קווינסלנד במרוצת שביתת הגוזזים האוסטרלית, 1891 ועל כן קושרה לתנועת העבודה האוסטרלית דאז. איגודי בנאים, ובפרט התאחדות הבנאים והפועלים אשר אימצה את הדגל, וזהו אחד הדגלים אשר מונף באופן תמידי מעל היכל הסחר הוויקטוריאני במלבורן.

במהלך הדיון הציבורי על החלפתו של דגל אוסטרליה סוקרו מספר רפובליקנים אוסטרליים אשר הציעו כי דגל יוריקה יהיה אחד הדגלים אשר יוצעו כאלטרנטיבה לדגל הקיים אשר אוסטרלים רבים רואים בדגל סמל של הלאומנות האוסטרלית. הדגל היה בשימושן של אגודות היסטוריות ומהפכניות ובידי קיצוניים פוליטיים כסמל כללי למחאה על מגוון נושאים אנטי ממסדיים. הדגל שימש כדגל מרד עבור קבוצות מכל קצוות הקשת הפוליטית כגון הקבוצה הלאומנית "פעולה לאומית", קבוצות קומוניסטיות ונאו נאציות[2], אשר רואים אותו כמייצג את מאמצי הכורים לשחרור עצמי (כפי שהם רואים זאת), הסתמכות על כוחם הפוליטי, עמידה מול דיכוי פוליטי או כלכלי ועליונות הגזע הלבן בנקודות השיא של העימות הגזעני באוסטרליה.

הדגל אומץ גם על ידי אוהדי קבוצת הכדורגל מלבורן ויקטורי "הגדודים הלבנים והכחולים".

באירועי יובל המאה וחמישים למרד ביצורי יוריקה אשר חלו בדצמבר 2004, הונף הדגל בכל רחבי אוסטרליה על מנת לעורר מודעות ציבורים לאירועים הללו. הדגל הונף בכל מוסדות השלטון באוסטרליה כולל בתי הנבחרים של המדינות, הסנאט הפדרלי, וכמו כן מעל גשר נמל סידני.

דגל יוריקה היה גם במרכז סדרת בולי דואר גדולה אשר הונפקה באוסטרליה כמו גם על סדרת מטבעות זיכרון אשר הונפקה על ידי המטבעה המלכותית האוסטרלית.

העיצוב התקני

דגל יוריקה

עיצובו המודרני של דגל יוריקה גדול ושונה מהעיצוב המקורי של 1854. יזמה לתקנונו של הדגל תרמה להוספת גבולות כחולים דקים לכוכבים. יחס אורכו של הדגל מול גובהו הוא בדרך כלל יחס של 20:13. אף על פי שהדגל אמור לייצג את מערכת הכוכבים של הצלב הדרומי, מערכת הממוקמת בשמי חצי הכדור הדרומי, הכוכבים על הדגל מסוגרים בצורה אחרת מאלו אשר הם אמורים לייצג. הכוכב האמצעי, (אפסילון קורסיס) במערכת אינו במרכז, וקרוב לקצה ה"יהלום" בעוד שבדגל יוריקה, הוא מופיע במרכז.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגל יוריקה בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ "Lateline - 7/5/2001: היסטוריונים משוחחים על אגדת יוריקה. תאגיד השידור האוסטרלי ABC".
  2. ^ משרד ראש הממשלה והקבינט. 2006. דגלי אוסטרליה. שרות ההוצל"א של ממשלת אוסטרליה מסת"ב 0-642-47134-7


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0