דואר מבוסס רשת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דואר מבוסס רשת (בלועזית: Webmail) הוא שירות דואר אלקטרוני המאפשר גישה אל כל שירותי הדואר דרך דפדפן, באמצעות תוכנת דואר אלקטרוני המותקנת על שרת Web של ספק השירות, ומשמשת כממשק המציג את הודעות הדואר האלקטרוני בדף אינטרנט בדפדפן.

מטרת השירות היא לספק יכולת גישה נוחה ופשוטה לחשבון הדואר האלקטרוני מכל מחשב המקושר לרשת האינטרנט, ללא תלות בתוכנת דואר אלקטרוני המותקנת על המחשב המקומי (כדוגמת Microsoft Outlook), וללא צורך להתקין ולהגדיר תוכנה כזו.

תבנית:קישורי פורטל

יתרונות

שירות דואר מבוסס רשת
  • שימוש בתוכנת דפדפן, אשר מותקנת ופועלת ברוב רובם של המחשבים שמחוברים לרשת האינטרנט.
  • השימוש פשוט יותר, ודורש רק ידיעה של כתובת האתר, שם וסיסמה (בניגוד לשימוש בתוכנות דוא"ל, שדורש הזנה של הגדרות לשליחה וקבלה של הדוא"ל, לפני השימוש בו)
  • הודעות הדואר האלקטרוני מאוכסנות בשרת ונגישות למשתמש מכל מחשב, ולא רק ממחשב אישי אחד. בהחלפת מחשב אין כל צורך בהעתקת ההודעות ממחשב למחשב.
  • פשטות השימוש הובילה לתחרות בין ספקים שונים, להגדלת ההיצע, ולהגדלת סל השירותים שמסופק עם תיבות הדוא"ל. למשל, באמצע שנות התשעים תיבת דוא"ל סטנדרטית הייתה בגודל של מגהבייט בודד. עם התבססות שירותי הרשת גודל זה עלה עד ל-10 מגה בשירותים חינמיים, ו-100 מגה בשירותים בתשלום. עם התגברות התחרות, Gmail הציעה תיבה בגודל אחד גיגהבייט, ונפחי האחסון המקובלים יכולים להגיע ל-1 TB .
  • חשבון הדואר האלקטרוני וכתובת הדואר האלקטרוני אינם קשורים לספק שירותי הרשת, מה שמאפשר החלפת ספק שירותי הרשת ללא צורך להחליף כתובת דואר אלקטרוני.
  • לפני הופעת הדואר מבוסס הרשת והתחרות שבתחום זה, תיבות דוא"ל היו נפתחות על ידי ספק שירותי אינטרנט ובצמוד לחיבור רשת מסוים. כך נוצרו מקרים בהם מספר בני משפחה או עובדים בעסק חלקו תיבת דוא"ל אחת, והדבר פגע בפרטיותם וביעילות השימוש האישי בתיבות. הגברת התחרות בתחום, מספר הספקים הגבוה וחופשיות שירות הדואר מבוסס הרשת מאפשר כיום לפתוח תיבות נוספות על התיבה הבודדת שניתנת על ידי הספק (אם בכלל). כמו כן, ריבוי אתרי הדוא"ל מאפשר לאדם מסוים לפתוח מספר תיבות שונות למטרות שונות.

חסרונות

  • יש צורך להשתמש במחשב המחובר לאינטרנט ואין יכולת מובנית לעבודה עם דוא"ל כאשר לא מחוברים לרשת.
  • הצורך להשתמש בדפדפן, שהיא תוכנה כבדה יחסית עבור יישום שהוא טקסטואלי ברובו.

דוגמאות לשירותי Webmail נפוצים

ראו גם

פרוטוקולי דואר אלקטרוני:

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דואר מבוסס רשת בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0