דף אינטרנט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף אינטרנט הוא מסמך המוחזק ברשת האינטרנט - World Wide Web - וניתן להצגה תוך שימוש בדפדפן. קבוצת דפים הקשורים ביניהם על ידי קישורים יוצרת אתר אינטרנט.

ההנחיות לדפדפן בדבר התוכן שעליו להציג ניתן לו בקוד HTML.

בדף אינטרנט שגרתי נכללים טקסט ואיורים. לעיתים נכללים בדף גם קטעי אנימציה ומוזיקה. לעיתים כולל הדף גם תוכנה, הכתובה בשפת JavaScript או בשפת VBScript. מאפיין מובהק של דף אינטרנט הוא הקישורים המפנים ממנו לדפים אחרים.

לא כל מה שמוצג בדפדפן הוא בהכרח דף אינטרנט, אלא רק מה שמוצג דרך פרוטוקול HTTP, יש מקרים שבהם מוצגים דברים אחרים דרך פרוטוקלים אחרים כמו FTP, Telnet וכדומה.

סוגים של דפי אינטרנט

דפי אינטרנט הם משני סוגים:

 • דפים סטטיים: דפים שהתוכן שלהם נקבע מראש, ומאוחסן בצורתו זו בשרת האינטרנט. לכל הגולשים הפונים לדף סטטי מוצג תוכן זהה. סיומת שמו של דף סטטי היא בדרך כלל html או htm. ליצירתם של דפים סטטיים מוצע מגוון רחב של כלים, כגון Microsoft FrontPage או Adobe Dreamweaver. ניתן ליצור דף סטטי גם באמצעות עורך טקסט פשוט.
 • דפים דינמיים: דפים שהתוכן שלהם נוצר בעת קבלת דרישה להצגתם בשרת האינטרנט. התוכן נוצר, בהתאם למאפיינים שמסר הגולש, על-פי נתונים שמאוחסנים בבסיס נתונים. דוגמה לדף דינמי: דף שבו מוצגים נתונים מחשבון הבנק של הגולש. בדרך כלל סיומת שמו של דף דינמי היא בהתאם לשפה או לטכנולוגיה שבה הוא כתוב. הסיומת asp, למשל, מייצגת דף דינמי שנוצר באמצעות תוכנת ASP בשרת.

בנוסף, דפי אינטרנט סטטיים יכולים להפוך לדינמיים גם לאחר קבלת המידע מהשרת. כלומר, למרות שתוכן הדף נקבע מראש, התוכן משתנה באמצעות כלים שונים, כגון אנימציות GIF, קובצי פלאש או שפת JavaScript שמשנה את תוכן הדף ומבצעת בו מניפולציות ללא צורך בפניה לשרת.

שיקולים בעיצוב דפי אינטרנט

דפי אינטרנט פונים לקהל גדול ואנונימי של גולשים, ולכן בעת עיצובו של דף אינטרנט נלקחים בחשבון העדפותיהם של מגוון הגולשים, כך שהדף יוצג כיאות לכל גולש. המאפיינים העיקריים שנשקלים במהלך פיתוחו של דף אינטרנט הם:

 • רזולוציות שונות: מסכי מחשב מתאפיינים ברזולוציות אחדות. דפים בעלי עיצוב פשוט יוצגו יפה בכל רזולוציה, אך דפים בעלי עיצוב מורכב מוצגים בצורה מיטבית ברזולוציה מסוימת, ששימשה את מפתח הדף, ומוצגים בצורה פחות טובה, ולעיתים אף משובשת, ברזולוציות אחרות. פעמים רבות מצוין באתר: "אתר זה נראה היטב ברזולוציה 800X600", הודעה שפירושה, מבחינת הגולש: אם אתה ברזולוציה אחרת, כדאי שתחפש אתר אחר.
 • שפה: אנשים שונים דוברים בשפות שונות. מרבית האתרים מציגים את תוכנם בשפה יחידה, השפה המדוברת בקרב קהל היעד העיקרי של האתר. אתרים הפונים לקהל יעד שבו נכללים דוברי שפות אחדות, יציגו את תוכנם בשפות אלה, עם אפשרות מעבר משפה לשפה. פרויקט ויקיפדיה העולמי הוא דוגמה מובהקת לגישה זו. דוגמה נוספת היא אתר הכנסת, שעמוד השער שלו מציע לגולש לבחור אחת מבין שלוש שפות: עברית, ערבית או אנגלית.

כתובת דף אינטרנט (URL)

הכתובת, המכונה URL, הינה הבקשה המופנית אל השרת בפרוטוקול HTTP, והיא מכונה HTTP Request. הכתובת מורכבת ממספר חלקים.

לדוגמה, כתובתו של הערך המקביל לערך הזה בוויקיפדיה האנגלית[2] היא http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Webpage.

חלקי הכתובת הם:

 1. http פרוטוקול התקשורת.
 2. :// מפריד את הפרוטוקול משם האתר.
 3. en.wikipedia.org שם האתר (הכתובת הלוגית שלו).
 4. /w/ מיקום הקובץ באתר (מיקום לוגי, לא בהכרח תואם למערכת הקבצים האמיתית של השרת).
 5. index.php שם הקובץ וסוג הקובץ (במקרה זה PHP. שפת תכנות המשמשת דפי אינטרנט דינמיים).
 6. ? מפריד בין שם הקובץ לפרמטרים.
 7. title=Webpage פרמטר וערך (במקרה זה, שם הערך שאותו מבקשים).

במקרה זה, ה-URL מתייחס לאתר WWW דינמי המייצר תשובה (HTTP Response) באמצעות תוכנית המופעלת עם קבלת ה-URL. במקרה של אתר WWW סטטי, המחזיר דפי HTML שנשמרו מראש, חלקים 7-6 לא יופיעו. במקרה של פרמטרים נוספים, הם יופרדו באמצעות סימן "&".

ברירות מחדל בכתובת URL:
חלקים 1+2: במידה וחסר החלק הראשון המציין את הפרוטוקול, דפדפן האינטרנט (הלא הוא תוכנת לקוח) בדרך כלל עושה שימוש בברירת המחדל HTTP.
חלקים 4+5: במידה וחסר שם הקובץ או מיקומו, שרת HTTP (הלא הוא תוכנת השרת), עושה שימוש בקובץ או בתוכנית ברירת מחדל, המוגדרים בשרת.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ אתר StatCounter
 2. ^ הדוגמה איננה מתייחסת לערך בעברית בגלל בעיות של תצוגת הכתובת