דיפתונג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דיפתונגיוונית: diphthongos" ,δίφθογγος" שפרושו "עם שני צלילים" או "עם שני טונים", בעברית: דו-תנועה) הוא מונח בפונטיקה שמתייחס לרצף של שתי תנועות הנהגות כהברה אחת. דיפתונג מתאפיין בתנועה רציפה של הלשון ממיקום אחד בחלל הפה למיקום אחר, לדוגמה: בצורת הרבים של כינוי הקניין למדבר (יְלָדַי, סוּסַי) הלשון נעה מ-[a] ל-[i] באופן רציף.

נהוג להבחין בין דיפתונגים על פי מידת הצליליות של רכיבי הדיפתונג. דיפתונג עולה הוא דיפתונג שבו הרכיב הראשון הוא חצי תנועה והרכיב השני תנועה מלאה (למשל, wu, yi). דיפתונג יורד הוא דיפתונג שרכיבו הראשון הוא תנועה מלאה והשני הוא חצי תנועה (למשל, ay, aw).

הבחנה נוספת מבוססת על איכות התנועות המרכיבות את הדיפתונג. דיפתונג הומוגני הוא דיפתונג ששני מרכיביו הם מאותה איכות תנועתית (למשל, uw, yi) ודיפתונג הטרוגני הוא דיפתונג שמרכיביו נבדלים זה מזה באיכותם (למשל, aw).

בשפות רבות מתרחשים במרוצת הזמן תהליכים של כיווץ דיפתונג או של דיפתונגיזציה. כיווץ דיפתונג משמעו הפיכת הדיפתונג לתנועה רגילה. למשל, הפועל העברי "הוּרַד" כלל במקור את הדיפתונג uw‏ (huwrad על משקל hutrad). הדיפתונג התכווץ לתנועת u רגילה, וכך התקבלה הצורה "הוּרַד". דיפתונגיזציה משמעה הפיכת תנועה רגילה לדיפתונג. כך, למשל, קרה בהגייה האשכנזית של המילים "ביצה", "ביתו" וכדומה. הגייתן המקורית של מילים אלה הייתה בצירה מלא (beto), אך בעברית האשכנזית נעתקה תנועת הצירה לדיפתונג ey (ככה: beysoy, beytso). כיום, רבים מדוברי העברית החדשה הוגים את הצירה במילים אלה כדיפתונג (beyto, beytsa) בהשפעת ההגייה האשכנזית.

בעברית המקראית התרחש תהליך נוסף, המכונה פירוק דיפתונג, כלומר פירוק של רצף התנועות לשתי הברות נפרדות. כך, למשל, אירע בצורות הנפרד של השמות המלעליים בעלי עי"ן השורש יו"ד (בית, זית, יין וכדומה). שמות אלה כללו במקור דיפתונג ay‏ (bayt, zayt, yayn), אך במרוצת הדורות התפרקו הדיפתונגים לשתי הברות על ידי החדרת תנועה נוספת (i) אחרי חצי התנועה y ‏ (bayit, zayit, yayin). לעומת זאת, בצורת הנסמך של מילים אלה, חל כיווץ דיפתונג רגיל (בֵּית-ספר, יֵין-קודש).

רשימת דיפתונגים

קיימים ארבעה סוגי דיפתונגים:

1. aw ---> ō
דיפתונג זה בא בשני מקרים:

א. בניין הפעיל, לדוגמה, הַוְלִיד ---> הוֹלִיד

ב. בניין נפעל, לדוגמה, נַוְלַד ---> נוֹלַד

2. uw ---> ū

בא בבניין הופעל, לדוגמה, הֻוְלַד ---> הוּלַד

3. ay ---> ē

בא בבניין הפעיל, לדוגמה, הַיְטִיב ---> הֵיטִיב

4. iy ---> ī

בא בבניין קל, לדוגמה, יִיְנַק ---> יִינַק

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0