דניאל בויארין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
דניאל בויארין

דניאל בויאריןאנגלית: Daniel Boyarin; נולד ב-1946) הוא פילוסוף והיסטוריון יהודי אמריקאי-ישראלי. חוקר של ההיסטוריה והדת היהודית.

קורות חייו

דניאל בויארין נולד באסבורי פארק (אנ') בניו ג'רזי. הוא למד במכללת גודאר (אנ'), בבית המדרש לרבנים באמריקה ובאוניברסיטת קולומביה ועשה דוקטורט בבית המדרש לרבנים באמריקה. לימד באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת בר-אילן, באוניברסיטת ייל, באוניברסיטת הרווארד, בישיבה יוניברסיטי ובאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. ב-1990 התמנה לפרופסור מן המניין לתלמוד במחלקה ללימודי המזרח הקרוב באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, משרה בה הוא מחזיק מאז. הוא חבר סמינר חנוך (אנ') וחבר המועצה המייעצת ל-Journal Henoch (אנ'), כתב העת של הסמינר. הוא מחזיק באזרחות כפולה, אמריקאית וישראלית.

ב-2005 נבחר כעמית באקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים.

בשנת 2015 זכה בפרס הומבולדט (אנ') מטעם קרן אלכסנדר פון הומבולדט הגרמנית.

השקפותיו וכתיבתו

עבודתו של בויארין עוסקת בצומת שבין הפילוסופיה והדת, המסורת והחדשנות. הוא מגדיר עצמו כיהודי אורתודוקסי. בויארין חוקר תחומים בהם עוסקים גם מלומדים כמו סנדר גילמן וג'יי גלר (Jay Geller), שהחלו לחקור את הזיקה בין פסיכואנליזה ליהדות. בספרו הראשון, העיון הספרדי: לפרשנות התלמוד של מגורשי ספרד, בויארין מנתח את פרשנויותיו התלמודיות של יצחק קנפנטון, מגדולי חכמי ספרד לפני הגירוש.

יחסו לסכסוך הישראלי-פלסטיני

בקובץ המאמרים Wrestling with Zion‏[1], שיצא לאור בשנת 2003, נכלל מאמר מאת בויארין, שבו כתב: "כשם שייתכן שהנצרות מתה באושוויץ, טרבלינקה וסוביבור... כך אני חושש שיהדותי עלולה למות בשכם, דהיישה, בית אל וחברון." במאמר "Progressive Jewish Thought and the New Anti-Semitism" שפרסם פרופ' אלווין רוזנפלד מאוניברסיטת אינדיאנה מטעם הוועד היהודי האמריקאי (American Jewish Committee) בדצמבר 2006 נמתחה ביקורת חריפה על השמאל ביהדות ארצות הברית, ובין השאר האשים רוזנפלד את בויארין בהיעדר "מחשבה צלולה" כמו גם בהטיה בכך שהוא עורך אנלוגיה בין השואה לשלטון הישראלי בשטחים והתנהגותו כלפי הפלסטינים. גם גרשום גורנברג מתח ביקורת על בויארין עקב מאמרו זה, והאשים אותו ב"צביעות אנטי-ציונית".[2]

ספריו

 • A Critical Edition of the Babylonian Talmud, Tractate Nazir. (Doctoral dissertation, 1975).
 • Intertextuality and the Reading of Midrash. (Bloomington: Indiana University Press, 1990).
 • Carnal Israel: Reading Sex in Talmudic Culture, (Berkeley: University of California Press, 1993).
 • A Radical Jew: Paul and the Politics of Identity, (Berkeley: University of California Press, 1994).
 • Unheroic Conduct: The Rise of Heterosexuality and the Invention of the Jewish Man, (University of California Press, 1997)
 • Dying for God: Martyrdom and the Making of Christianity and Judaism, (Stanford University Press, 1999)
 • Border Lines: The Partition of Judaeo-Christianity, (University of Pennsylvania Press], 2004)
 • Judaism: The Geneology of a Modern Notion (2018)

ספריו בעברית:

קישורים חיצוניים

מכּתביו:

על כתביו:

 • איתי מרינברג, יושב ודורש והאש מלהטת סביבותיו, באתר הארץ, 26 ביולי 2012
 • זהר מיכאלי, "פאולוס, יהדות והומניזם בקדחת הארכיב של דניאל בויארין", דעת- כתב עת לפילוסופיה יהודית וקבלה, כרך 87, תשע"ט (2019), עמ' 7-83.

Zohar Mihaely, "St. Paul, Judaism and Humanism According to Daniel Boyarin's Archive Fever", in: DAAT - A Journal of Jewish Philosophy & Kabbalah 87 (2019), pp. 7-83

הערות שוליים

 1. Cf. Tony Kushner and Alisa Solomon (ed.), Wrestling with Zion: Progressive Jewish-American Responses to the Israel-Palestinian Conflict (New York: Grove Press, 2003) .p. 17.
 2. Gershom Gorenberg, Shotgun Blast, The American Prospect, 6.2.2007
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0