דפוס - מונחים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך לא כתוב בצורה של ערך אנציקלופדי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ערך זה כולל מונחים נפוצים בענף דפוס.

בלנקט

בלנקט - גליל ריק בדפוס האופסט, עליו מונחת שמיכת גומי, ומשמש להעברת הגרפיקה, מהלוח למצע ההדפסה, (מכאן המשמעות של הדפסה לא ישירה באופסט, אין מגע ישיר בין הלוח לנייר המודפס).

אנילוקס

אנילוקס - גלילי האנילוקס מצופים קרמיקה (בעבר היה נהוג לצפות במתכת, לרוב כרום) ומשמשים כגליל העברת הצבע לגלופה המדפיסה, בדפוס הפלקסוגרפיה.יחודו של גליל האנילוקס הוא יכולתו להעביר כמות מדויקת של צבע לגלופה. בגליל האנילוקס יש שקעים הגליל טובל בחלקו התחתון באמבט הצבע. השקעים מתמלאים בצבע בהתאמה לגודלם ועומקם המשתנים.

גליל\צילינדר

גליל (דפוס)/צילינדר (דפוס) - צורתו גלילית ולרוב עשוי מתכת או גומי בהתאם לתפקידו במכונת ההדפסה. המונח גליל מתייחס בהתאם להקשרו בשיטת ההדפסה המדוברת, אך בבסיס ישנם סוגים שונים של גלילים במכונות ההדפסה, חלקם גלילי לחץ חלקם גלילי העברה שמעבירים צבע או מים.

דמות

דמות (דפוס) - המונח דמות נגזר מהמושג הדמיה, כלומר: הדמיה של המקור, כמו בכתב ראי.

ד"ר בלייד

ד"ר בלייד - פס מתכת שתפקידו להוריד שיירי צבע מגליל האנילוקס מעין מגב שמוריד צבע מיותר שלא נכנס לשקעים בגליל האנילוקס. לרוב "ד"ר בלייד" עשוי ממתכת הרכה יותר מגליל האנילוקס כדי למנוע שחיקה של האנילוקס.

הדפסה ישירה

הדפסה ישירה - המונח הדפסה ישירה מתאר למעשה את הקשר הישיר בין הלוח המדפיס לדף המודפס. כלומר בהדפסה ישירה ישנו מגע ישיר בין המשטח המדפיס למשטח המודפס. (לדוגמה:חותמת גומי, דפוס בלט, פלקסו)

הדפסה עקיפה

הדפסה עקיפה - המונח הדפסה עקיפה מתאר למעשה את הקשר העקיף בין הלוח המדפיס לדף המודפס. כלומר בהדפסה עקיפה אין מגע ישיר בין המשטח המדפיס למשטח המודפס, אלא קיים משטח נוסף שמקשר בין המשטח המדפיס למשטח המודפס. משטח מקשר זה נקרא בלנקט.

חרט

חרט - כלי הדומה בצורתו החיצונית לעט כתיבה, מעין כפיס עץ שבקצהו חוד מתכת, שעשוי לרוב מפלדה, ובעזרתו חורטים על לוח דפוס המיועד לכך (לדוגמה: סטנסיל).

מקור

מקור (דפוס) - המושג מקור מתייחס למקור הדפסה, כלומר:מקור הינו העיצוב הנבחר בצורתו המקורית כקובץ מחשב, משטח האבן המצויר\כתוב(ליתוגרפיה).

לוח (לוחות הדפסה)

לוח הדפסה - המושג לוח בעולם הדפוס מתייחס במקור ללוח האלומיניום הדק מצופה האמולסיה בדפוס האופסט. מושג זה השתרש ולעיתים מתייחס למשטח עליו מוקרן\נצרב המקור.

גלופה

גלופה - המושג גלופה נגזר מהמונח גילוף. למעשה בגלופה יש תבליט או תבנית, בניגוד ללוח הדפוס, נוצרת הגלופה באמצעים מכניים, כגון: סכינים, כלי גילוף וכדומה

פרוצס

פרוצס - מושג זה נגזר מהמילה האנגלית process, כלומר תהליך. בדפוס משתמשים בשתי שיטות עיקריות: פנטון ופרוצס הידוע גם בכינוי (CMYK) המורכבת למעשה מארבעה צבעים: c-ציאן, m-מג`נטה, y-צהוב, b-שחור. למעשה הדף המודפס מקבל את ארבעת הצבעים אשר יוצרים קשת גוונים המאפשרת הדמיה של תמונת מציאות אשר מניחה את הדעת.

Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.