גרפיקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גרפיקה היא שם כללי לכל עבודת עיצוב, עימוד וסידור של אלמנטים ויזואליים, לרוב דו ממדיים כמו עיתונים, ספרים ובכרזות פרסומת. כמו כן נכללים בתחום עריכה של תמונות קיימות (כגון ריטוש צילומים) ויצירת דימויים חדשים, כגון לוגואים לחברות. בעשור השני של המאה ה-21, בכל עבודות הגרפיקה משתמשים בתוכנות מחשב מיוחדות, המאפשרות רמות גימור גבוהות ומהירות עבודה מיטבית. הגרפיקה גם היא ענף מתפתח הנלמד במקומות רבים, אם כי היא נתפסת כפחות "אמנותית" מאשר עיצוב ויותר כאמנות שימושית.

עיצוב גרפי מוצלח משלב בתוכו נוחות רבה מלבד ההצלחה ליצור מראה נעים לעין. כמו כן עיצוב מוצלח מדגיש את הפרטים שהוגדרו כחשובים ביותר, ונמדד בהצלחתו להפנות את תשומת לב המתבונן אל הפרטים האלו.

גרפיקה ממוחשבת

עם התפתחות הטכנולוגיה הממוחשבת, נוצרו אפשרויות נוספות רבות לעיצוב גרפי. שני השינויים העיקריים:

  • יצירת אפשרות לאדם בעל חוש גרפי שלא ניחן בכשרון ציור
  • יצירת אפשרות לביצוע עבודות מדויקות יותר

גרפיקה ממוחשבת היא גרפיקה אשר נוצרת באמצעות מחשבים, המוצגת ומעובדת באמצעות מחשב עם תוכנות וחומרות מותאמות. התפתחות הגרפיקה הממוחשבת תרמה לאינטראקציה טובה יותר ולהבנה טובה יותר של סוגי מידע מגוונים, השפיעה רבות על סוגי מדיה שונים ועשתה מהפכה בתעשיית האנימציה, סרטים ומשחקי מחשב.

המונח גרפיקה ממוחשבת מתייחס למספר אלמנטים בהם:

  • הצגה ומניפולציה על אובייקט ויזואלי באמצעות מחשב
  • טכנולוגיות שונות המשמשות ליצירה ועיבוד אובייקט ויזואלי
  • הפקה של אובייקט ויזואלי

גרפיקה ממוחשבת קיימת היום בכלי מדיה רבים כמו טלוויזיה, עיתונים, אינטרנט וכדומה, ומשמשת למגוון רחב של היבטים גרפיים כמו יצירת הדמיות, פרסומות, עיבוד תמונות ועוד.

כלים רבים פותחו להמחשת נתונים וניתן לחלק את הדמיות המחשב לסוגים שונים: 2D (דו ממדי), 3D (תלת ממדי) וגרפיקה מונפשת. עם התפתחות הטכנולוגיה, גרפיקה ממוחשבת תלת ממדית הפכה יותר נפוצה, אך במקביל עדין ישנו שימוש רחב בגרפיקה ממוחשבת דו ממדית.

תוכנות לגרפיקה ממוחשבת

קישורים חיצוניים

P culture.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמנות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.