דרבן הכף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דרבן הכף
Hystrix africaeaustralis.jpg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה מכרסמים
משפחה דרבניים
סוג דרבן
מין דרבן הכף
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Hystrix africaeaustralis
תחום תפוצה
Hystrix africaeaustralis map.jpg

דרבן הכף (שם מדעי: Hystrix africaeaustralis) הוא מין של מכרסם מהסוג דרבן ואחד מהמינים הגדולים ביותר במשפחה. לא מוכרים תת-מינים שלו.

תיאור

אורך הדרבנים האלה שהם הגדולים ביותר במשפחה מגיע ל68-81 ס"מ ומשקלם ל10-24 ק"ג. המשקל המקסימלי שנמדד הוא 30 ק"ג ולא נרשמה הבחנה בין זכרים ונקבות.

אלו מכרסמים מגושמים, הנעים באיטיות ויש להם גפיים קצרות אבל זנב ארוך וקוצים בולטים באורך של עד 5 ס"מ וביניהם קוצים נוקשים באורך 3 ס"מ. הקוצים מכסים את רוב הגוף עד קצה הגב, למעט האזורים התחתונים ובנוסף עליהם ישנם שערות סיביות ארוכות. הקוצים שחורים לבנים ושאר הגוף קצת יותר כהה.

העיניים והאוזניים של הדרבן קצרים והאף מכוסה בשערות קצרות. בכפות הרגליים ישנם 5 אצבעות בעלות טפרים ארוכים ולנקבות 2 זוגות פטמות.

תפוצה ואקולוגיה

הדרבן חי ברחבי אפריקה המרכזית ודרומית מדרום קניה, אוגנדה וקונגו בצפון עד לדרום אפריקה ואזור הכף (ומכאן שמם). הם חיים מגובה פני הים עד2,200 מ' במגוון אזורי חיות מיערות וסוואנות מיוערות ועד למדבריות. הם אינם נפוצים ליד מקווי מים כמו ביצות ונהרות.

הדרבנים חיים בזוגות במושבות טריטוריאליות גדולות ומבלים את ימיהם במחילות שנחפרו על ידיהם או על ידי חיות אחרות כמו השנבוב, ויוצאים מהמחילות שלהם בלילה לאכול. הם צמחוניים וניזונים מעשבים, שורשים, פקעות, פירות, ירקות ופרחים. דווח שהם ניזונים גם על נבלות לעיתים. הם גורמים לבעיות לכפרים שונים כיוון שהם אוכלים את רוב הצמחים והורסים את העצים, עקב החפירה והכרסום. עם זאת הם שומרים על סוואנות עשבוניות שלא יהפכו לסוואנות מיוערות.

הם עצמם מותקפים לעיתים רחוקות. הדרבנים מסתמרים ומקרקשים בקוציהם כדי להרתיע את הטורפים. אם זה לא מרתיע הם ידחפו את הקוצים לאיבר רגיש כמו החוטם או הכפה, של הטורף. מספר אריות מצליחים לעקוף את ההגנה הזאת כשהם בלהקה גדולה מספיק, אבל הניסיון מסוכן מאוד. בנסיבות טבעיות הדרבן יכול להגיע לגיל 10 שנה או 20 בשבי.

הדרבנים מתרבים לאורך כל השנה אבל ההמלטות נעשות בעיקר בחודשים מרץ-אפריל בסופה הנקבה ממליטה דרבן (ולעיתים שניים או שלושה) צעיר ששוקל 300-440 גרם.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0