דרבן מצויץ

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דרבן מצויץ
Hystrix cristata 03 by Line1.jpg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה מכרסמים
משפחה דרבניים
סוג דרבן
מין דרבן מצויץ
שם מדעי
Hystrix cristata

דרבן מצויץ (שם מדעי: Hystrix cristata) הוא מין של מכרסם מהסוג דרבן החי בצפונה של אפריקה ודרומה יותר אך גם באיטליה ובאי סיציליה.

מאפיינים

הדרבן המצויץ הוא דרבן גדול שאורכו 61-83 ס"מ ומשקלו 13-27 ק"ג, השני בגודלו אחרי דרבן הכף. הוא בעל קוצים שחורים-לבנים ושערות לבנות לאורך הגוף. הקוצים מזדקרים מהגב כלפי מעלה עד לעורף, ומכאן השם מצויץ. גם זנבו ארוך אבל אינו בולט. הראש קטן והעיניים והאוזניים אינם בולטות. כמו לרוב המכרסמים השיניים הקדמיות מתפתחות ביעילות, מה שעוזר לדרבן לכרסם כמעט כל דבר כולל גזעי עצים.

הדרבן חי במגוון אזורים מסוואנות עד מדבריות ואזורים הרריים. הדרבן הוא יצור החי בבדידות או עם בן זוג אחד ויוצא מהמאורה בלילה לאכול. הם צמחוניים וניזונים מעשבים, שורשים ופקעות. עם זאת מדי פעם הם יגוונו בנבלות, חרקים ואף חולייתנים קטנים. יש להם מעיים מגודלות העוזרות להם לעכל חומרים קשיחים.

לדרבנים יש מעט מאד טורפים בטבע הכוללים אריות, נמרים או צבועים. כשטורף מתקרב הדרבן מקשיח את הקוצים וגורם להם לקרקש ביחד, מה שעשוי להבהיל את הטורף. אם זה לא עוזר הדרבן תוקע את הקוצים לתוך איבר רגיש כמו החוטם או הכפות והקוצים נתלשים. הפצע עשוי להזדהם ולגרום לפציעה קטלנית לעיתים. גם אנשים שהפתיעו דרבנים כבר מתו מהפציעות.

כמה להקות אריות באפריקה צדים דרבנים בתדירות גבוהה, כאשר כמה לביאות מטרידות את הדרבן ומסיחות את דעתו, בעוד אחרות נעות אליו מהכיוון הנגדי ונושכות את אפו. עם זאת זהו ציד מסוכן ולעיתים חלק מהלביאות נדקרות בכפותיהם או בפניהם.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0