האופטמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האופטמן

(צבא היבשה / חיל האוויר)

DH231-Hauptmann.png קובץ:LD B 43 Hauptmann.svg
סימון הדרגות דרגות הצבא הגרמני
ייסוד המאה ה-19
דירוג קבוצתי קצין
הצבא / חיל האוויר האופטמן
חיל הים קפיטן-לויטננט
שווה ערך בנאט"ו
OF-2
הצבא קפטן
חיל הים קפטן לוטננט

האופטמןגרמנית: Hauptmann) היא מילה בגרמנית המתורגמת בדרך כלל כקפטן בצבאות הגרמני, האוסטרי, והשווייצרי. הדרגה היא שוות ערך לדרגת קפטן בצבא הבריטי ובצבא ארצות הברית, והיא מדורגת כ-OF-2 בנאט"ו.

היסטוריה

כיום Haupt משמעותה 'ראשית', אולם במקור משמעותה הייתה 'ראש', כלומר Hauptmann מילולית פירושה "האדם הראש", שהוא גם השורש האטימולוגי של קפטןלטינית caput, 'ראש'). באופן כללי יותר, המילה יכולה לשמש לציון ראש של כל קבוצת אנשים באופן היררכי, על פי רוב, כמילה מורכבת. לדוגמה, Feuerwehrhauptmann משמעותה הקפטן של מכבי אש, ואילו Räuberhauptmann מציין מנהיג של כנופיית שודדים.

תארים אוסטריים וגרמניים רשמיים המשלבים את המילה כוללים Landeshauptmann, Bezirkshauptmann, Burghauptmann וBerghauptmann. בסקסוניה במהלך רפובליקת ויימאר, את התארים Kreishauptmann ו-Amtshauptmann נשאו עובדי מדינה בכירים.

Hauptmann (מגרמנית גבוהה מוקדמת Heubtmann) מזוהה עם המילה השוודית hövitsman, אשר גם משמעותה במקור הייתה "האדם הראש" או "האדם בראש", והיא קשורה קשר הדוק לhövding, כלומר "מנהיג". מאז ימי הביניים, שני התארים שימשו למנהיגי מדינה, יותר מאשר אנשי צבא. Heubtmann יכול להיות גם מקורו האטימולוגי של התואר "הֶטמן", המשמש במרכז ובמזרח אירופה.

סימני הדרגה

על דרגות הכתף (צבא היבשה, חיל האוויר) יש שלושה כוכבי כסף.

צבא היבשה חיל האוויר
דרגה זוטרה
אובר-לויטננט
Bundeswehr Logo Heer with lettering.svg Bundeswehr Logo Luftwaffe with lettering.svg

(דרגות הבונדסוור)
האופטמן

דרגה בכירה
מיור

דרגות מקבילות

הדרגה מקבילה לדרגת קפיטן-לויטננט בדויטשה מרינה, ובמהלך מלחמת העולם השנייה דרגת אס אס האופטשטורמפיהרר הייתה שוות ערך להאופטמן.

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0