החדירה לחוף זיקים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
החדירה לחוף זיקים
מערכה: הסכסוך הישראלי-פלסטיני
מלחמה: מבצע צוק איתן
תאריכי הסכסוך 8 ביולי 2014 (כ-40 דקות)
מקום חוף זיקים
תוצאה הפיגוע סוכל ללא אבדות לצה"ל
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל ישראל

חמאסחמאס חמאס

מפקדים

Badge of the Israel Defense Forces.new.svg רב-סרן גל מור
IsraeliNavy.png סרן אורי נסים

כוחות

4–5 מחבלים צוללים מיחידת הקומנדו הימי של חמאס[א]

אבדות

אין

כל המחבלים נהרגו

החדירה לחוף זיקים הייתה חדירה מחוף הים של חוליה של 4-5 מחבלים צוללים מיחידת הקומנדו הימי של חמאס, שנחתו בחוף זיקים ב-8 ביולי 2014, היום הראשון של מבצע צוק איתן. הם נתגלו מיד ונהרגו בידי כוחות משולבים של צה"ל שכללו דחפור D9 משוריין, טנק, ספינת דבורה של חיל הים, כוח חיל רגלים של חטיבת גבעתי וכלי טיס בלתי מאויש. מהלך הפיגוע וסיכולו צולם על ידי צה"ל במצלמות האבטחה והתצפית. מאוחר יותר מצגת מתחקיר הפיגוע דלפה החוצה והתפרסמה באינטרנט.

מהלך הפיגוע

החדירה התחילה בשעה 18:00 כאשר 4–5 מחבלים צוללים מיחידת הקומנדו הימי של חמאס יצאו מהים בחוף זיקים, והחלו לנוע לכיוון מש"א ארז, ולירות עליו.[2] המחבלים היו מצוידים בציוד צלילה, סודה קאוסטית, מיכלי לחץ וכן שקיות אטומות למים בהן כלי נשק רבים שכללו רובי סער, רימוני רסס, מטען חבלה ותחמושת.

המחבלים יצאו מהים בשני זוגות, בהפרשי זמנים, והסתתרו בין השיחים הקרובים לחוף. נעה טייטל,[3] בקרית שליטה ימית במש"א ארז, זיהתה 4 דמויות חשודות בחוף זיקים והעבירה התרעה על החדירה למפקדה רב-סרן גל מור[3], שהעביר את המידע לכלל הכוחות בגזרה ובמקביל הורה לחייליו לצאת לעמדות הירי שבבסיס ולפתוח בירי על המחבלים. המידע הגיע אל המג"ד דני אוקן, מפקד גדוד חי"ר בחטיבת גבעתי, סרן אורי נסים, מפקד פלגת ה"כריש" המפעילה ספינות בט"ש מדגם דבורה, שלדג וצרעה, ואל סרן סלמאן חיחי, סגן מפקד פלוגת הצמ"ה "חתולי הפלדה" של אוגדת עזה. ספינת הדבורה של מסיירת "כריש" הגיעה אף היא ופתחה באש, כדי למנוע את התקדמות המחבלים. הירי עיכב את המחבלים וכוח גבעתי בפיקוד המג"ד אוקן התקדם אל המחבלים מכיוון הדיונות שבמזרח, ופתח אף הוא באש. כדי למנוע ירי דו-צדדי נצרו לוחמי הספינה את האש. חילופי האש נמשכו דקות ארוכות, והמחבלים ירו גם על חיילי גבעתי וגם על ספינת הבט"ש.[3]

למקום הגיע טנק מרכבה סימן 4 שנסע לעבר המחבלים אך לא הצליח לזהות ולאתר אותם. אחד המחבלים ניצל זאת והצמיד מטען חבלה על ירכתי הטנק. המטען התפוצץ אך לא חדר את המיגון הכבד של הטנק. רק אז זיהה צוות הטנק את המחבלים שהחלו בנסיגה מערבה.[1]

בינתיים הגיעו לזירה סרן סלמאן חיחי ורס"ל עוז עזרא, שהפעילו דחפור D9 משוריין, והחלו לסרוק את השטח עם הדחפור. חיחי איתר 4 דמויות חשודות שהתחבאו בין השיחים והתקדם עם הדחפור בנסיעה איטית, אל עבר המחבלים, שפתחו לעברו באש נק"ל ורימוני רסס. המחבלים התקרבו למרחק מטרים ספורים מהדחפור ויידו עליו רימוני רסס שלא חדרו את המיגון הכבד של הD9. חיחי פתח את דלת תא המפעיל, ירה והרג את אחד המחבלים. מחבל נוסף השליך לעברו רימון וחיחי סגר את הדלת מהר והמשיך במרדף. תחת אש התקרב הדחפור למחבל נוסף שנס מהזירה, חיחי פתח את הדלת, הסתער על המחבל וירה בו למוות.[3]

המחבלים שנותרו הבינו כי הפיגוע נכשל והמשיכו בירי על הכוחות תוך שהם נסוגים לכיוון הים. ספינות הדבורה ירו לעברם בתותח אוטומטי מדגם טייפון והרגו אותם.

מתחילת החדירה ועד הריגת כל המחבלים עברו כ-40 דקות. כוחות נוספים של צה"ל הגיעו לזירת החדירה וביצעו סריקה יסודית של האזור על מנת לשלול את אפשרות הימצאותם של מחבלים נוספים. בשעה 21:00 הוכרז על סיום האירוע.

בעקבות האירוע

המחבלים לא הצליחו לגרום לאבדות או לנזק לכוחות צה"ל. האירוע חשף לציבור הישראלי את המאמצים הרבים שהשקיע חמאס בבניית הכוח הימי שלו, ובמיוחד יחידת הקומנדו הימי, שהתאמנה שנים לפיגועי חדירה מהים ואף רכשה ציוד צלילה מתקדם לשם כך. סיכול הפיגוע מנע הישג תודעתי לחמאס ותרם למוראל הישראלי בתחילת מבצע צוק איתן.

סרן סלמאן חיחי, סגן מפקד פלוגת הצמ"ה "חתולי הפלדה" של חיל ההנדסה הקרבית, שהוביל את ההסתערות על המחבלים והרג שניים מהם, קיבל אות מצטיין הרמטכ"ל. חיחי השתתף גם בכניסה הקרקעית של מבצע צוק איתן ובמהלכו הרג מחבלים נוספים.[4] סרן אורי נסים, מפקד ספינת הדבורה שהייתה שותפה לסיכול הפיגוע והריגת המחבלים, זכה לצל"ש אלוף.[5] רב טוראית נעה טייטל[6], שגילתה את החדירה והזעיקה את המערכת, זכתה לתעודת הערכה מאלוף.

בדיווחי החדשות בימים שלאחר האירוע ובימי מבצע צוק איתן כישלון החמאס תואר כהישג של צה"ל, שהצליח לסכל את הפיגוע, והגיב מהר לחדירה, בכך מנע פיגוע חדירה בקיבוץ זיקים), והישג טקטי לחמאס. דובר צה"ל שיחרר קטעי וידאו חלקיים המתעדים את התקרית ואת הריגת המחבלים, וגיבורי סיכול הפיגוע התראיינו בכלי התקשורת.

צה"ל תיעד את כל מהלך האירועים במספר מצלמות, בהן מצלמות של מוצב ארז ובקריות השליטה הימית, מצלמה של ספינת הבט"ש ומצלמה של כלי טיס בלתי מאויש שטס מעל זירת החדירה. בדצמבר 2014 דלפה לאינטרנט מצגת מתחקיר שערך צה"ל על האירוע וכללה קטעי וידאו שלא פורסמו על ידי דובר צה"ל, ובהם מחבל מטמין מטען חבלה על טנק.[1] בעקבות דליפת המצגת, דיווחים מאוחרים יותר חשפו כשלים של צה"ל בטיפול באירוע, העיקרי שבהם הוא זיהוי מאוחר של החדירה בידי התצפיתניות, שנתן למחבלים 20 דקות שהות להתכונן על החוף, והטמנת המטען על הטנק שהוקפץ לזירה.[7] בצה"ל ראו את דליפת התחקיר כאירוע חמור.[1]

מקורות והסברים

קישורים חיצוניים

ביאורים והערות שוליים

ביאורים

  1. ^ בסמוך להתרחשות דיווחו כלי התקשורת על כך שבפיגוע היו מעורבים 5 מחבלים. בדיווחים מאוחרים יותר, כולל בתחקיר צה"ל, עלה שבפיגוע השתתפו ככל הנראה רק 4 מחבלים. כל המחבלים בפיגוע נהרגו.

הערות שוליים