החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

الجبهة الشعبية لتحرير فلسطين
PFLP-GC Flag.svg
אפיון סוציאליזם
נוצרה מתוך החזית העממית לשחרור פלסטין

החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית (الجبهة الشعبية لتحرير فلسطين - القيادة العامة - תעתיק מדויק: אלג'בהה אלשעביה לתחריר פלסטין - אלקיאדה אלעאמה ובאנגלית, Popular Front for the Liberation of Palestine - General Command - PFLP-GC ) היא ארגון טרור פלסטיני שהתפלג ב-24 באפריל 1968 מארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין. בראש הארגון עומד מאז הקמתו אחמד ג'יבריל היושב בדמשק.

היסטוריה

ג'יבריל פרש מהחזית העממית על רקע עימותיה עם המשטר הסורי וכן משום שהוא התנגד לכל עיסוק פוליטי וביקש להתמקד אך ורק במאבק המזוין נגד ישראל. הארגון רואה במאבק המזוין כדרך היחידה למימוש זכויותיהם של הפלסטינים ושולל את זכות הקיום של מדינת ישראל. הסיסמה המופיעה בסמל הארגון: "שיבה, לוחמה, שחרור". לארגון קשרים הדוקים עם סוריה, חזבאללה, איראן ובשנים האחרונות גם עם החמאס.

הישג גדול של הארגון היה "עסקת ג'יבריל" (המכונה בערבית عملية الجليل, או "עמליַת אלג'ליל"), שבמסגרתה תמורת שלושה חיילי צה"ל שחטף הארגון במהלך מלחמת לבנון הראשונה שיחררה ישראל 1,150 אסירים ועצירים בטחוניים, בהם מחבלים שנידונו למספר מאסרי עולם על רצח, כגון הטרוריסט היפני קוזו אוקמוטו.

במהלך האינתיפאדה השנייה פעילות הארגון הייתה מצומצמת. היא התבטאה בעיקר באימון מחבלים בבסיסי הארגון בלבנון, בניסיונות לשגרם משם לביצוע פיגועים בישראל וכן בניסיונות להבריח אמצעי לחימה מלבנון לשטחי הרשות הפלסטינית, למשל בספינת הנשק "סנטוריני" שתפס חיל הים הישראלי בדרכה לעזה ב-6 במאי 2001.

ב-2002, האשים הארגון את ישראל באחריות להתנקשות בחיי ג'יהאד ג'יבריל, בנו הבכור של אחמד ג'יבריל, ג'יבריל הבן נהרג בביירות, בהתפוצצות המכונית שבה נסע.[1]

בעשור הראשון של המאה ה-21 נטל הארגון חלק פעיל בירי רקטות קסאם לעבר העיר שדרות והקיבוצים והמושבים הסמוכים לרצועת עזה. ב-3 בינואר 2008 ירה הארגון רקטת גראד שפגעה בצפון אשקלון[2].

במלחמת האזרחים בסוריה נלחמו אנשי הארגון לצד חיילי הממשלה.[3]

פיגועים בולטים

פיגוע בולט של ארגון זה הוא ליל הגלשונים בו נהרגו 6 חיילי צה"ל ו-10 נפצעו מאש מחבל שחדר לישראל בעזרת גלשן אוויר. במבצע כחול וחום בשנת 1988 תקף צה"ל מפקדה של הארגון בלבנון.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים