המועצה לישראל יפה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המועצה לישראל יפה
לוגו העמותה
בית המועצה לישראל יפה בפארק הירקון
בית המועצה לישראל יפה בפארק הירקון
מדינה ישראלישראל  ישראל
משרד ראשי שדרות רוקח 80 תל אביב
מטה הארגון גני יהושע - פארק הירקון
נשיא גדעון פת
יושב ראש אברהם כץ-עוז
תאריך הקמה 1968
אתר המועצה

המועצה לישראל יפה היא עמותה ישראלית הפועלת לקידום איכות החיים בישראל באמצעות שמירה על כל מרכיבי סביבת-החיים ובפרט בהיבטי טיפוח ערכי הנוף והחזות הסביבתית, ובדגש מיוחד על הסביבה העירונית; המועצה היא ארגון הפועל ללא כוונת רווח; והיא פועלת לאורך השנים כגוף שאינו לעומתי ונוקטת בגישה חיובית ולכן אינה שותפה למאבקים שונים באופן פעיל. משרדי הארגון נמצאים בכתובת שדרות רוקח 80 בפארק הירקון בתל אביב.

הקמה

בשל תנופת הפיתוח של ישראל, שיקולי אסתטיקת ואיכות הסביבה נדחקו הצידה בשנותיה הראשונות.

ב-1968, בעקבות דו"ח של משרד הפנים על איכות החיים הירודה בשיכונים, הכירו רבים בצורך המיידי להקים גוף שיעורר בציבור מודעות לחזוּת הארץ וידרבן למעורבות בשימור נופיה; בעקבות כך, נוסדה "המועצה לארץ ישראל יפה" (בשמה הראשון) בשנת 1968 בהחלטת ועדת הפנים של הכנסת, במטרה לכוון תהליכי תכנון ובנייה לאפיקים אסתטיים ולפעול למניעת מפגעים סביבתיים; מאז, פועלת המועצה כעמותה ציבורית, בשיתוף ובתיאום עם גופים ממשלתיים וציבוריים בשלל נושאים ובעשרות רבות של פרויקטים שתכליתם גיבוש תובנות-סביבה לתועלת הציבור.

עשיית המועצה נגזרת מן הגישה לפיה על כל אזרח לקבל על עצמו אחריות ולקחת חלק פעיל בשמירה על סביבתו ובעיצובה לטובתו-הוא ולטובת צאצאיו; העמותה פועלת, בחינוך ובמעשה, לעודד את תושבי ישראל לחתור בהתמדה לשיפור איכות החיים בארץ כתוצאה ממודעות שתביא לשינוי התייחסותם לסביבה בה הם מתגוררים, עובדים ומבלים.

המועצה לישראל יפה פועלת באמצעות מתנדבים, למועצה סניפים הפרוסים ברחבי הארץ והם מפעילים כ-2,000 מתנדבים מכל שכבות הציבור; בנוסף בהנהלת המועצה פעלו בעבר ופועלים בהווה אישים מרכזיים מהחיים הציבוריים של מדינת ישראל כשכל עשייתם היא בהתנדבות; המועצה היא גוף עצמאי, שאינו נתמך על ידי שום גורם שלטוני, ופעולותיה ממומנות בעיקר מתרומות נדבנים וקרנות מהארץ ומחו"ל, ומתקבולים שבסיסם בתקציבי אחריות תאגידית ובשיתופי פעולה מקצועיים עם גופים מכלל המגזרים.

"המועצה לישראל יפה" פועלת לשם מימוש מטרותיה במספר מישורים:

  • חינוך סביבתי
  • כינון פרויקטים פיזיים
  • ארגון תחרויות טיפוח ארציות
  • מערכי הסברה (קמפיינים תקשורתיים) לציבור

חינוך סביבתי

פעילות הדגל של המועצה היא הקניית ידע אודות הסביבה לכלל הציבור, בכל שכבות הגיל ומכל המגזרים. בשנת 1992 הקימה המועצה לישראל יפה מרכז לימודים רב תחומי ראשון מסוגו בארץ, המתמחה בלימוד חווייתי במגוון נושאי הסביבה הכוללים בין היתר, עירוניות אנרגיה, אקולוגיה, מים ועוד; מאז נחנך, עברו במרכז מאות אלפי תלמידים, סטודנטים, חיילים, מבוגרים, מנהלים, מורים וקבוצות מהגיל השלישי; אופני הפעילות הם כאלו המעודדים חשיבה, שינוי התנהגות ועשייה סביבתית, ועיקרה הוא חווייתי ומאתגר, ומתבצע לרוב תוך שימוש באמצעים ייחודיים והפעלת תוכניות לימוד ומנהיגות; תוכניות ההעשרה המגוונות והחדשניות, שפותחו בשיתוף מומחי תוכן מהאקדמיה, מיועדות לכל שכבות האוכלוסייה; התוכניות עוסקות בלימודי הסביבה והפיתוח העירוני בראייה רב תחומית, תוך שימוש בעזרי לימוד ומולטימדיה ייחודיים, פרי פיתוח של מומחי המרכז.

המרכז החינוכי - ירושלים

בקריית הממשלה, על גג חניון "קריית הלאום" הונחה בשנת 2012 אבן הפינה למרכז ללימודי סביבה, המיועד לאזור ירושלים רבתי אשר ייתן מענה לשלושת מגזרי האוכלוסייה המאפיינים את העיר – החילוני, הדתי והערבי; המרכז מתוכנן להתחיל לפעול בשנת 2015.

מתחם ישראל יפה

בית המועצה לישראל יפה ממוקם במתחם ישראל יפה; המתחם משמש לפעילות חינוך והדרכה, ימי עיון ופעילויות העשרה לטובת הציבור הרחב ופועלים בו המרכז ללימודי סביבה ע"ש אורה הרצוג, מרכז המבקרים לסביבה וקיימות "תפיסת עולם" ומרכז הכנסים "ישראל יפה בפארק" ע"ש אדליס.

שטחו של הבניין הוא 2,600 מ"ר, הוא מוקף בכ־4,500 מ"ר של גן, והוא משמש דוגמה לתפיסת הקיימות ולהתנהלות מתחשבת בסביבה הכוללת הפקת חשמל מאנרגיה סולארית, שימוש בתאורה חסכונית שימוש יעיל במיזוג אוויר, שימוש חוזר בחומרים, צריכה חסכונית של מים, טיפוח טבע עירוני ועוד.

דגם של המתחם מוצג באתר מיני ישראל.

פרויקטים פיזיים

המועצה לישראל יפה מקימה פרויקטים פיזיים לטיפוח מתחמים ציבוריים תוך תמיכה באוכלוסיות ובאזורים חלשים; במסגרת זו מגייסת המועצה בעצמה כספי תרומות ומקימה אתרים מטופחים לשימוש הציבור ולרווחתו; עד כה הקימה המועצה כ־120 אתרים כאלה.

הפרויקטים הפיזיים אותם יזמה המועצה לישראל יפה מתחלקים לארבעה סוגים עיקריים:

• ריפוי בגינון - גינות טיפוליות שיקומיות במרכזים רפואיים.

• פיתוח גנני בחצרות מוסדות חינוך ובחינוך המיוחד.

• שיקום גנני באתרים היסטוריים.

תחרויות טיפוח ארציות

המועצה לישראל יפה מקיימת תחרויות ארציות, במגזרים שונים ובתחומים שונים, במטרה לשמר את יופייה של הארץ, לכוון את התכנון, העיצוב, הבניה והיצירה לאפיקים אסתטיים ובעיקר להחדיר את תודעת היופי ופיתוח מודעות הקהילה לחשיבות הטיפוח הסביבתי ואיכות החיים בישראל; המועצה מוציאה על הפועל בעזרת פעילות הסניפים והמתנדבים שלה תחרויות ברמה הארצית :: "תעשייה יפה ומקיימת בישראל יפה", "בית הגיל השלישי הנאה והמקיים בישראל יפה", "קריה יפה ומקיימת בישראל יפה", "בית חולים נאה ומקיים בישראל יפה", "צה"ל יפה בישראל יפה" "בית המלון הנאה והמקיים בישראל יפה", תחרות "המקלט והמיגון במרחב האזרחי בישראל יפה", ו"מקווה נאה בישראל יפה" בנוסף מתקיימות תחרויות ברמה העירונית לשיפור ושדרוג הסביבה המקומית.

אותות הוקרה

המועצה לישראל יפה מעניקה משנת 1977 את האותות: "מגשים ישראל יפה" ו"יקיר ישראל יפה" בבית הנשיא בירושלים, כהערכה פומבית לפעילות גופים ואנשים המיישמים את מטרותיה ואת 'פרס דוד עזריאלי' לתכנון אורבני.

מערכי הסברה

המועצה לישראל יפה מבצעת קמפיינים של הסברה למטרות מודעות ועיצוב דעת הקהל בסוגיות של הבנת הסביבה, הגנתה וטיפוחה. בין הקמפיינים:

1969 – תחרות לעיצוב ריהוט רחוב למראה אחיד ואסתטי של הרחובות

1970 – מבצע האדניות – הפצת אדניות על מרפסות הבתים והמצאת המילה "אדנית"

1970 – גרפיקת שלטי חוצות לטיפול בג'ונגל השלטים המכוערים והשבורים

1972 – שימור אתרי מורשת בירושלים – מתחם עומרייה, מתחם ממילא ובטיילת ארמון הנציב

1975– הכנסת ה"סלקט" – פח אשפה המותאם לכלי רכב, וחקיקת חוק לאיסור השלכת פסולת בעת הנהיגה

1988 – "ישראל לובשת ניקיון" – סילוק אלפי טונות של פסולת לרגל שנת ה־40 למדינת ישראל 

1998 - מבצע ארצי לזריעת פרחי בר

2007 - "שקית אחת פחות!" – קמפיין להפחתת השימוש בשקיות הפלסטיק

2008 – "חוזה עם הסביבה" – רתימת המתמודדים לראשות הרשויות המקומיות לפעול למען שיפור ממשי של סביבת החיים בישראל

2009 – 80% למעבר לשימוש בנורות חסכוניות באנרגיה

2009, 2013 – "בחירות נקיות" – למען תעמולת בחירות אסתטית ומכבדת במרחב הציבורי

2011 – "מונית השמש" – להעלאת המודעות לשימוש באנרגיות מתחדשות

2013 – "שבוע אדם וים", בשיתוף עם רשות הטבע והגנים, להעלאת המודעות לחשיבות השמירה על הסביבה הימית והחופית. 

2015 - תערוכת צילומי טבע, "ישראל היפה בירוק", נחנכת באולם המרכזי של טרמינל 3 בנמל התעופה בן-גוריון, ביוזמת ובהפקת המועצה לישראל יפה ובשיתוף פעולה עם רשות שדות התעופה; התערוכה תוצג במשך שנה על גבי קיר באורך של יותר מ־150 מטר שילווה למעלה מ־15 מיליון איש, בירידה מביקורת הגבולות בדרכם לחנויות הדיוטי פרי ולטיסותיהם אל מחוץ לישראל; התערוכה מוקדשת כולה לטבע הישראלי, וכוללת 47 צילומי צמחייה אמנותיים שנבחרו על ידי מומחי בוטניקה מישראל והועמדו על ידי צוות אוצרות; הצילומים נבחרו כדי לייצג את הצמחים והפרחים הגדלים בארץ ויוצרים את נופיה לאורך עונות השנה.

נשיאי המועצה


ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0