פארק הירקון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פארק הירקון
מידע כללי
תאריך הקמה 1951
נתונים ומידות
שטח 3.5 קמ"ר
מיקום
אתרים בפארק שבע טחנות, עשר טחנות, תל נפוליאון

פארק הירקון, ובשמו הרשמי גני יהושע, הוא פארק רחב ידיים, המשתרע לאורך נחל הירקון בצפון תל אביב. שטח הפארק כ-3,500 דונם, משכונת הדר יוסף ועד שפך הירקון לים התיכון. הפארק קרוי על שמו של יהושע רבינוביץ, ראש עיריית תל אביב בשנים 19691974, ומאוחר יותר, שר האוצר בממשלת ישראל. בתחזוקת הפארק ובפיתוחו עוסקת "חברת גני יהושע - פארק הירקון".

היסטוריה

רעיון הקמת הפארק נהגה בתקופתו של ראש העיר הראשון, מאיר דיזנגוף, ב-1929. רק ב-1950 החל הרעיון לקרום עור וגידים: וטקס נטיעת העצים בפארק נערך ב-5 ביולי 1951, בקרבת חיבור נחל איילון לירקון. ב-1962 מונתה ועדה להרחבת הפארק הלאומי, כשבין חבריה האדריכל אבא אלחנני, משה עקרון ואברהם קרוון. הוועדה החליטה להקים בפארק שורת מתקני שעשועים, ובהם רכבת קטנה ותיאטרון לילדים, וכן מתקנים למחנאות. התוכנית שהתקבלה לבסוף הייתה זו של אבא אלחנני ואדריכל הנוף יוסף סגל.[1] מלאכת הקמת הפארק הוטלה על משה עקרון, שהפך בהמשך למנכ״ל הראשון של הפארק.

בשנות השבעים הורחב הפארק ותוכנן מחדש על ידי אדריכלי הנוף צבי דקל, גדעון שריג ויוסף סגל, שזכו על תכנונו בפרס רוקח. ב-1977 הוקם בפארק אגם מלאכותי, ב-1978 הוקמו הספורטק וגן הוורדים, וב-1982 נקרא הפארק על שמו של רבינוביץ'.[1] החל מאמצע שנות ה-80 אדריכל הפארק הוא גדעון שריג.

בשנת 2009, לרגל חגיגות המאה לתל אביב, נחנכו בעיר שלושה מסלולי הליכה, ואחד מהם, המכונה "השביל הירוק", עובר לאורך הפארק והנחל.

בנובמבר 2011 נחנך קטע חדש בטיילת לאורך הגדה הצפונית של הירקון, לאחר שהעירייה הצליחה לאחר משפט ממושך, לפנות שכונת צריפים שכונתה "כפר הדייגים". הקטע החדש מאפשר הליכה רצופה לכל אורך הגדה הצפונית של הירקון.[2]

אתרים היסטוריים

שבע טחנות[3]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – שבע טחנות

באזור שכנו טחנות קמח כבר בתקופה העות'מאנית. טחנות נוספות הוקמו במאה ה-19, והמקום שימש כמרכז חקלאי, שאליו הגיעו חקלאי האזור כדי לטחון את תבואתם, ושהו בו משך שעות ואף ימים. מסיבה זו קמו במקום בית קפה ומעגן סירות. בשנות ה-20 של המאה ה-20 נקנו הטחנות על ידי יהודי מתל אביב, אך ב-1936 הפסיקו לפעול לאחר שלא עמדו בתחרות עם טחנות חדישות יותר. האתר נחשף ושוחזר חלקית בשנים 20002001 וכיום הוא חלק מפארק הירקון.

עשר טחנות[4]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – עשר טחנות
מראה בפארק

במקום שכנה טחנת קמח כבר בתקופה הרומית, ופעלו בה לפחות עשרים זוגות אבני רחיים. עם זאת, ובדומה לשארע בשבע טחנות, שמו של האתר התקבע כאשר פעלו בו רק עשרה זוגות. במקום ניצב גשר אבן מעל הירקון, גִ'סְר אֶל-הַדָּאר (גשר שאון המים), הנזכר בזכרונותיה של יהודית, אשת משה מונטיפיורי, שעברה במקום במסעותיה עם בעלה ב-1839.[5] פעילות הטחינה בעשר טחנות התחדשה רק במאה ה-19 כאשר שתי משפחות ערביות עשירות - משפחת בידס ומשפחת עמוריה - הקימו את מפעל הטחינה מחדש. הטחנה שנודעה בשם 'טאחונת אל הדר', הייתה הגדולה מבין טחנות הירקון ומהגדולות בארץ ישראל כולה.

תל נפוליאון

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – תל נפוליאון
פארק הירקון, תל אביב, 2019

תל ארכאולוגי השוכן בצפון תל אביב, מדרום לנחל הירקון וממזרח לנחל איילון. הממצא העיקרי בתל הוא בור של מערכת המים הכנענית. מהתל נשקפת תצפית פנורמית לכל הכיוונים. שטחו של התל הוא כארבעים דונמים וצורתו כשל אוכף. הוא מתנשא לגובה של 38 מטרים מעל פני הים.

גנים

בפארק נמצאים שישה גנים:

 • גן הבנים[6] – גן המנציח את זכרם של בני תל אביב-יפו אשר נפלו במערכות ישראל. בגן אחת-עשרה חורשות שכל אחת מהן מייצגת תקופה אחרת במערכות ישראל, ובכל חורשה עמודי גרניט הנושאים את שמות הנופלים.
 • גן חללי הטרור[7]– נמצא בסמוך לגן הבנים, ומנציח את 750 בני העיר שנרצחו בפעולות טרור מאז שנת 1860.[7]– נמצא בסמוך לגן הבנים, ומנציח את 750 בני העיר שנרצחו בפעולות טרור מאז שנת 1860
 • גן הסלעים[8] – גן בשטח של 40 דונם ובו סלעים מכל חלקי הארץ ומאות מיני צמחים שהובאו אליו מרחבי ישראל.
 • גן הקקטוסים[9] – גן בשטח של 30 דונם ובו כ-55,000 קקטוסים מרחבי העולם מ-3,700 מינים וסוגים.
 • הגן הגזום[10] – הגן משתרע על שטח של 15 דונם והוא משלב "גינון פורמלי, גינון קלאסי וגינון ים תיכוני".[10] בגן משולבים פריטים ארכאולוגיים ופסיפסים.
 • הגן הטרופי[11] – גן בשטח של 20 דונם ובו צמחייה טרופית. במקום חממת סחלבים ובריכות מים לדגים ולעופות מים.

אתרי בילוי ונופש

הפארק מציע למבקריו מתקני בילוי ופעילות מגוונים הכוללים מתקני שעשועים לילדים, שבילי הליכה ואופניים, אגם מלאכותי ובו סירות לשיט, סקייטפארק וקיר טיפוס.

מהאטרקציות ופינות הבילוי בפארק:

אתרי ספורט

תרבות

פארק הירקון כולל מספר מתחמי תרבות ובהם "גבעת המופעים" ואמפיתיאטרון וואהל. הקונצרטים הנערכים בפארק מושכים קהל של רבבות, היושב על הדשא. מדי שנה מתקיימים במקום אירועים כגון פסטיבל טעם העיר וקונצרטים של התזמורת הפילהרמונית הישראלית והאופרה הישראלית החדשה. בזכות גודלו נערכו בו גם אירועים המוניים כהופעות של אמנים מחוץ לישראל, מופעים ישראלים שונים ועוד. הפארק אירח הופעות בינלאומיות של אמנים רבים.


מפת הפארק

מפת פארק הירקון
Magnify-clip.png
מפת פארק הירקון

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 תאריכים בתולדות העיר: התחלת נטיעות פארק הירקון, באתר הארכיון העירוני תל אביב, אתר עיריית תל אביב
 2. ^ חגי מטר, פינוי כפר הדייגים ההיסטורי בת"א: "איך אומרים שאנחנו פולשים?", באתר nrg‏, 29 בינואר 2011
 3. ^ אתר שבע טחנות, באתר חברת גני יהושע
 4. ^ עשר טחנות, באתר חברת גני יהושע
 5. ^ ביום 23 ביוני 1839 חצו על גשר זה את הירקון השר משה מונטיפיורי ואשתו, יהודית, שרשמה ביומנה: "השכמנו היום [ביפו] לפני השעה השישית... ובמשך שעה באנו אל גשר אבנים אשר כמעט נחרב. וכאשר עברנו את נהר פַּטְרַס באנו בשעה התשיעית אל קבר אללה אבן עלים". אַבּוּ בֻּטְרֻס, שיבוש השם אנטיפטריס - הירקון בפי הערבים. עלי אִבְּן עוּלַם, הוא סידנא עלי בחוף נוף ים של היום.
 6. ^ גן הבנים, באתר חברת גני יהושע
 7. ^ 7.0 7.1 גן חללי הטרור, באתר חברת גני יהושע
 8. ^ גן הסלעים, באתר חברת גני יהושע
 9. ^ גן הקקטוסים, באתר חברת גני יהושע
 10. ^ 10.0 10.1 הגן הגזום, באתר חברת גני יהושע
 11. ^ הגן הטרופי, באתר חברת גני יהושע
 12. ^ אגם הפארק, באתר חברת גני יהושע
 13. ^ פארק המים מימדיון, באתר חברת גני יהושע
 14. ^ יער בראשית, באתר חברת גני יהושע
 15. ^ ספורטק צפון, באתר חברת גני יהושע
 16. ^ כדור פורח Balloon TLV, באתר חברת גני יהושע
 17. ^ פינת חי - בבלי, באתר חברת גני יהושע
 18. ^ ספריית פארק, באתר חברת גני יהושע
 19. ^ פינת שחר, באתר חברת גני יהושע
 20. ^ אתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל, באתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל
 21. ^ אמפיתיאטרון וואהל, באתר חברת גני יהושע
 22. ^ פארק אקסטרים SKYTOWN, באתר חברת גני יהושע
 23. ^ רכבת ננסית - פארק גני יהושע, באתר חברת גני יהושע
 24. ^ תיאטרון הפארק, באתר חברת גני יהושע
 25. ^ טריפי - השכרת גלגלים, באתר חברת גני יהושע
 26. ^ אקו דרייב קווסט, באתר חברת גני יהושע
 27. ^ יוצרים בפארק, באתר חברת גני יהושע
 28. ^ קיר טיפוס iclimb tlv, באתר חברת גני יהושע
 29. ^ מועדון האופניים המסלול – דרך האופניים למטרה, באתר חברת גני יהושע
 30. ^ CINEMAX 360, חברת גני יהושע
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0