המכון האוריינטלי של אוניברסיטת שיקגו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המכון האוריינטלי של אוניברסיטת שיקגו
Building of the oriental institute chicago.jpg
מידע כללי
סוג ארכאולוגיה
חפירות בתל מגידו על ידי המכון האוריינטלי של אוניברסיטת שיקגו 1925 עד 1939. בתמונה: חשיפת מערכת המים

המכון האוריינטלי של אוניברסיטת שיקגו (אנגלית: (The Oriental Institute (OI) נוסד ב-1919, משמש כמרכז מחקר ומוזיאון של אוניברסיטת שיקגו ללימודי המזרח הקרוב העתיק. המבנה בו נמצא המכון הוא מבנה מיוחד בסגנון ארט דקו/גותי אשר נבנה ב-1930.

פעילות

המכון הוא מרכז פעיל למחקר המזרח הקרוב העתיק. המכון ניהל והיה שותף בחפירות ארכאולוגיות רבות במסופוטמיה. אנשי האקדמיה של המכון תרמו רבות במחקריהם להבנת המקורות להתפתחות התרבות והציוויליזציה האנושית. הכינוי הסהר הפורה הוטבע על ידי מייסד המכון ומנהלו ג'יימס הנרי ברסטד (שיש הטוענים שהוא היה המודל לדמותו של אינדיאנה ג'ונס).

אחד הפרויקטים החשובים של המכון היה השלמת מילון מקיף לשפה האכדית, הידוע בשם Chicago Assyrian Dictionary. המילון מקיף 21 כרכים. העבודה על המילון החלה בשנת 1921. בנוסף נמצאים היום בכתיבה המילונים לשפה הדמוטית המצרית והשפה החיתית.

המוזיאון של המכון מכיל ממצאים מחפירות המכון שנעשו במצרים, ארץ ישראל, סוריה, טורקיה, איראן ועיראק. אחד הממצאים החשובים אשר מוצגים במוזיאון הם "שנהבי מגידו" שהם תגליפים שנעשו בשנהב ונמצאו בתל מגידו בחפירה שהחלה על ידי המכון בשנת 1925. אוסף המוזיאון כולל גם ממצאים חשובים מפרספוליס אשר הייתה בירת הממלכה הפרסית, אוסף גדול במשקל 40 טון של ראשי פרים מדור שרוכין בירת ממלכתו של סרגון השני מאשור וכן פסל מונומנטלי של המלך המצרי תות ענח' אמון. האוסף נצבר מחפירות המכון במאה ה-19 ובמאה ה-20 רק עד שנת 1930. לאחר מכן המדינות בהן חפר המכון העבירו חוקים אשר אסרו הוצאת ממצאים מהחפירות מהמדינות בהן הם נחפרו ונמצאו.

גלריה

קישורים חיצוניים

פורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

לפורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0