המכלול:איך להקים אסם

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הקמת אסם הוא כינוי להתארגנות של מספר מכלולאים בכדי לבצע משימת תחזוקה פשוטה יחסית המהווה נטל גדול מדי על מכלולאי אחד ואשר אינה ניתנת לביצוע על ידי בוט אלא מצריכה התערבות אנושית.

אסם בוויסקונסין

מקורות

הקמת אסם היא פעילות קהילתית שמקורה במאות ה-18 וה-19 בצפון אמריקה. כל חברי הקהילה התגייסו למשך יום-יומיים כדי לסייע למשפחה מקרב הקהילה כדי לבנות אסם לאחסון התבואה של אותה משפחה. כשלב מקדים להקמת האסם בוצעו מספר פעילויות: איסוף החומרים, הכשרת הקרקע, הכנת תכנית לאסם ושכירת אנשי מקצוע ספציפיים. עם השלמת שלבי ההכנה, התאספו כל חברי הקהילה בראשות מנהל ההקמה ותוך עבודת צוות ובשיתוף פעולה בנו את האסם בתוך יום או יומיים. – משימה, שהייתה לוקחת למשפחה לבדה מספר שבועות או חודשים. זוהי פעילות חברתית חיובית שגם מחזקת את הקשרים בין חברי הקהילה.

ובמכלול?

ישנן משימות ארוכות ומפרכות, שהן טכניות באופיין - תחזוקה שוטפת של ערכים שנדרשת עקב סיבות שונות - החלת תבנית חדשה, תיקון בהתאם לשינוי בתוכנה וכו'. אם מכלולאי אחד ייקח על עצמו את המלאכה, היא תמנע ממנו לתרום למשך זמן רב, או לחלופין תימשך זמן רב בעצמה. גם אם מספר מכלולאים באופן עצמאי ייקחו עליהם לפעול בנושא, סביר להניח שהם יתנגשו אחד בשני בשל חוסר תיאום. הקמת אסם באה כדי לעזור כאן. זוהי התארגנות של מספר מכלולאים כדי לבצע משימה מוגדרת מראש בחלון זמן מוגדר, בלי חשש להתנגשויות או כפילויות.

כיצד לארגן הקמת אסם?

כדי להקים אסם צריך קודם כל יוזמה. על המכלולאי היוזם לאתר בעיה, שפתרונה הוא עבודת תחזוקה טכנית שלא דורשת היכרות עם תוכן ספציפי. אחרי בחירת התחום יש להכין (כמו בהקמת אסם אמתית) את התשתית. אין צורך לנכש עשבים או לארגן קרשים, אלא להכין דף שבו תפורט המטלה, כולל הסברים בשפה פשוטה והכי חשוב - חלוקה ליחידות עבודה. לאחר מכן יש להודיע על הקמת האסם ולפקח על הביצוע. בסופו של דבר, אפשר להודות לכולם והנה - הרווחנו כולנו!

אילו משימות אינן מתאימות להקמת אסם?

לא כל משימה מתאימה להקמת אסם. משימה שדורשת ידע ספציפי ככל הנראה לא תתאים לסוג עבודה שכזה, שכן מעט מאד מכלולאים יוכלו להשתתף בה. במקרה כזה עדיף לפנות בדפי השיחה של אותם מכלולאים שמתעניינים בתחום ולארגן את ביצוע המשימה בצורה אחרת. כמו כן, משימה שמורכבת מיותר מדי יחידות עבודה (כלל אצבע - עד 10 יחידות עבודה) כנראה שעדיין לא מתאימה למכלול שלנו, עקב מיעוט המשתתפים. מה שיקרה זה שיחידות עבודה יוותרו ללא מכלולאי אחראי, והמשימה לא תסתיים. משימות כאלו מצריכות ככל הנראה התגייסות רצינית יותר שלא במסגרת הקמת אסם. לרשימה מקיפה יותר של מיזמים ראו המכלול:מיזמים. אם המשימה שברצונכם לבצע אינה עונה על אחד או יותר מהתנאים להקמת אסם, כדאי שתקימו מיזם במקום לארגן הקמת אסם.

הכנות

אסם בדרום אונטריו שבקנדה

ישנם שני סודות להקמת אסם מוצלחת. הסוד הראשון הוא ארגון קפדני ומדוקדק. על המכלולאי המארגן להכין דף משימה מפורט שבו יסביר מהי המטלה וכיצד מבצעים אותה, רצוי בליווי דוגמה או שתיים. לאחר מכן יש להציג את החלוקה ליחידות עבודה. בראש כל יחידת עבודה יש להשאיר מקום שבו המכלולאי שלקח על עצמו את יחידת העבודה יוכל לחתום, כדי למנוע התנגשויות. כדאי גם להכין מראש מקום בתחתית העמוד שבו ירוכזו ערכים שבהם ישנן בעיות פרטניות לטיפול מאוחר יותר לאחר סיום הפעילות המרכזית. להלן הצעה לפורמט לדף שכזה:


ערכים שיש לשים בהם תבנית מאמר ראשי. בכל יחידת עבודה יש כ-20 מאמרים. כל מכלולאי/ית שמאמץ/ת יחידת עבודה - נא לחתום ולסמן שהיא בטיפול.

התבנית היא:
{{הפניה למאמר ראשי}}.
שימוש לדוגמה:
{{הפניה למאמר ראשי|היסטוריה של אירופה}}.

יש להסיר את הסוגריים המרובעים מהערך המקושר.

אם יש ערכים "סוררים" (ראו למשל [[המהפכה הצרפתית]]) צרפו אותם לרשימה בתחתית העמוד, לטיפול פרטני.

==1==
מכלולאי/ית:

[[אירופה]] [[שווייץ]] [[ישראל]] [[ירושלים]] [[ירדן]] [[תורכיה]] [[ארצות הברית]] [[הודו]] [[יפן]] [[יהדות צרפת]] [[רוסיה]] [[אפגניסטן]] [[אלג'יריה]] [[גרמניה]] [[עיראק]] [[אלכסנדר הגדול]] [[דנמרק]]

...

==לטיפול פרטני==


הקפידו לחלק את יחידות העבודה לגודל סביר. כלל האצבע הוא שיחידת עבודה צריכה להיות כזו שמכלולאי יוכל לסיים אותה בכחצי שעה. מעבר לכך זו כבר כנראה דרישה מוגזמת, ופחות מכך זה פשוט בזבוז של כוח אדם.

הצעות לאסמים להקמה

כל אחד מהמכלולאים מוזמן להציע כאן אסמים להקמה. אם אתם לוקחים על עצמכם לרכז הקמת אסם, אנא חתמו את שמכם בשורת המשימה שלקחתם על עצמכם. לאחר סיום ההקמה, מחקו את השורה והוסיפו את דף ריכוז המשימה לפסקה המרכזת את האסמים שכבר הוקמו.

הכרזה על הקמת האסם

הכרזה על הקמת אסם יש לבצע במזנון. כאן מסתתר לו הסוד השני להקמת אסם מוצלחת - התלהבות. הציגו את הקמת האסם כאתגר למכלולאים. הציעו מסגרת זמן ("עד היום בצהריים", "עד חצות") שתאתגר את המכלולאים לסיים את המשימה במהירות ולהתנדב. אתם יכולים לדווח על ההתקדמות בביצוע, באחוזים וכו'. כיד הדמיון הטובה עליכם.

מעקב אחר הביצוע

תפקיד חשוב של המכלולאי או המכלולאיית שלקחו על עצמם לארגן אסם הוא הוא לעקוב אחר הביצוע בפועל של הקמתו. יש לשים לב שאם נפתחה יחידת עבודה אך נדמה כי ננטש, כדאי להציגה מחדש כיחידת עבודה פנויה. שימו גם לב לבעיות ספציפיות שצצות במהלך העבודה והציעו פתרונות, או לחלופין, תעדו את יוצאי הדופן בדף המיזם לשם טיפול פרטני מאוחר יותר (כדי שלא יעצרו את המשך העבודה). אם חס וחלילה מתברר במהלך העובדה שישנן בעיות בלתי צפויות שהופכות את הקמת האסם הזה לבלתי אפשרית, הודיעו למשתתפים מוקדם ככל האפשר (שהרי אף אחד לא שש לעבוד לחינם) ופעלו כדי לשחזר את המצב לקדמותו.

סיום

גם את הכרזת הסיום אתם יכולים לבצע באולם הדיונים, בתת סעיף של ההכרזה על הקמת האסם. אל תשכחו להודות למכלולאים שסייעו במשימה. כל אחד שואב סיפוק מכך שמכירים תודה על התנדבותו.

אסמים שכבר הוקמו

אסמים שהסתיימו

Aidlogo.png

אסמים בעבודה

קומו והצטרפו!

אסמים לא פעילים כרגע

קישורים חיצוניים