המכלול:בוקמרקלטים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

"בוקמרקלטים" הם הרחבות לפונקציונליות של הדפדפן, בצורת סימניות/מועדפים. בוקמרקלט מבצע פעולה מסוימת בדף של אתר אחד או כמה אתרים. בדף זה מופיעים שני "בוקמרקלטים", שמסייעים לעורכי המכלול (שימו לב, הבוקמרקלטים עצמם פועלים בדפים מחוץ למכלול, באתר שאליו רוצים לקשר). שני הבוקמרקלטים הם:

 1. ייתכן ש-JavaScript מנוטרל בדפדפן שלכם, או שהדפדפן לא תומך בבוקמרקלטים של המכלול. אנא נסו דפדפן אחר.
 • להתקנה יש לשמור את הקישור הרצוי מבין השניים (או שניהם) ב"מועדפים" שבדפדפן. הנחיות מלאות לפי דפדפן מפורטות בסעיף "#התקנה."
 • לשימוש יש להיכנס לאתר הנתמך וללחוץ על הקישור השמור ב"מועדפים". רשימת האתרים הנתמכים והנחיות מלאות מפורטים בסעיף "#הוראות שימוש".
 • שני הבוקמרקלטים פועלים על ידי יצירת חלונית ("פופ אפ") עם תבנית המיועדת להוספה לערך במכלול. אם הדפדפן שלכם חוסם פופאפים, ייתכן שהבוקמרקלטים לא יוכלו לפעול.

התקנה

התקנת הבוקמרקלט נעשית בעת הצפייה בדף הסבר זה, והיא משתנה בהתאם לדפדפן שבו מתקינים את הבוקמרקלט:

אינטרנט אקספלורר
 • הקישו בכפתור העכבר הימני על הקישור (המופיע לעיל בתוך מסגרת) של הבוקמרקלט אותו ברצונכם להתקין.
 • מהתפריט שנפתח, בחרו "הוסף למועדפים" (או "Add to Favorites" אם אתם משתמשים בממשק אנגלי).
גוגל כרום וספארי
מקלדת שבה מסומנים באדום המקשים Ctrl-Shift-B
 • בראש הדפדפן, מתחת לשורת הכתובת, מוצג סרגל המועדפים. אם אינכם רואים את סרגל המועדפים, הקישו Ctrl+⇧ Shift+B (קונטרול שיפט B). זה יציג את סרגל המועדפים.
 • גררו את הקישור (המופיע לעיל בתוך מסגרת) של הבוקמרקלט המבוקש לסרגל המועדפים. גרירה נעשית באמצעות הקשה על הקישור בכפתור עכבר שמאלי, ובלי להרפות מכפתור העכבר משיכה של הסמן לסרגל המועדפים.
 • את סרגל המועדפים תוכלו להסתיר ולחשוף חזרה (למשל כשרוצים להשתמש בבוקמרקלט) על ידי הקשת Ctrl+⇧ Shift+B.
פיירפוקס
 • אם אינכם רואים את סרגל המועדפים, הקישו על הקישור (המופיע לעיל בתוך מסגרת) בכפתור עכבר ימני ובחרו "צור סימנייה לקישור זה" (או "Bookmark this link" אם אתם משתמשים בממשק אנגלי).
 • אם אתם רואים את סרגל המועדפים, גררו את הבוקמרקלט הרצוי לסרגל.
אופרה
 • אם אינכם רואים את סרגל המועדפים, הקישו בכפתור העכבר הימני על סרגל הכלים, בחרו "Customise" ואז "Appearance". בלשונית "Toolbars" בחלון שנפתח סמנו את "Bookmarks bar" כנבחר ולחצו "OK".
 • גררו לסרגל את הבוקמרקלט הרצוי (המופיע לעיל בתוך מסגרת).

הוראות שימוש

סרגל מועדפים לדוגמה בגוגל כרום. הבוקמרקלט "תבנית למכלול" מופיע בקצה השמאלי, ויתר המועדפים הם של אתרים שבהם הבוקמרקלט תומך. כשהדפדפן נמצא באתר נתמך אז לחיצה על הבוקמרקלט תפעיל אותו ותייצר את התבנית המבוקשת.
דוגמה לחלונית המוצגת בעקבות הפעלת הבוקמרקלט "תבנית למכלול"

בוקמרקלט תבניות

לאחר התקנת הבוקמרקלט, כאשר ברצונכם לקשר מאמר באחד מאתרי העיתונות הרשומים למטה לערך במכלול, היכנסו למאמר ולחצו על הבוקמרקלט (בסרגל המועדפים או מתפריט המועדפים). לאחר הלחיצה תיפתח חלונית ובה תבנית המתאימה לשימוש במכלול. יש להעתיק את הטקסט מהחלונית, ולהדביקו בערך שאתם עורכים.

רשימת אתרי העיתונות והתבניות הנתמכים על ידי הבוקמרקלט:


0404א‏, British Pathe‏, HebrewBooks‏, NFC‏, TheMarker‏, mako‏, mynet2‏, nrg‏, one‏, onlife‏, xnet‏, ynet‏, אוצר החכמה, אייס , אלכסון, אנשים ומחשבים, אתר הגבורה, אתר חיל האוויר, אתר ישיבה, אתר ישיבה1, אתר צה"ל, בחדרי חרדים , בשבע, גלובס, דבר ראשון, דוידסון,הארץ, הידען,העין השביעית, הערוץ האקדמי, וואלה!, חסיד אומות העולם, חרדים10, ידיעות אחרונות, יוטיוב, ישראל היום, כאן,כיכר השבת,כיפה, כלכליסט, כרטיס פיד"ה, מאמר, מוג'ו, מידה, מעריב אונליין, מקור ראשון, יזכור,נענע10, סיינטיפיק אמריקן, סלה, ספורט 5, סרוגים, עיתונות יהודית היסטורית 2, עכבר העיר, ערוץ 20, ערוץ עשר, ערוץ7, פורבס, פנאי פלוס, פסיכולוגיה עברית, פס"ד עליון, רולינג סטון, רשות העתיקות, שירונט,שירונט שיר, תכלת.

תבניות העיתונות ההיסטורית (לפי סדר א"ב: דבר, דואר היום, הד המזרח, הזמן, היום, היינט, הכרמל, המגיד, המודיע, המליץ, המצפה, המשקיף, העם, הפועל הצעיר, הצבי, הצופה, הצפירה, השקפה, חבצלת, חרות, מוריה, מחזיקי הדת, מעריב, עברי אנכי, על המשמר, קול מחזיקי הדת, PalBull, PalPost). (הערה: אם באתר העיתונות היהודית ההיסטורית הבוקמרקלט נותן תוצאה חלקית כמו {{עיתונות יהודית היסטורית 2|שם כתב}} יש לנסות תצוגה אחרת. לדוגמה, בעיתון "דבר" יש לעבור לתצוגת כתבה לקבלת תוצאה מצורת {{דבר|...}}, תוצאה שלא תתקבל בתצוגת הדפדוף)

פירוט מלא של התבניות הנתמכות מופיע בקטגוריה:המכלול: בוקמרקלטים - אתרים נתמכים


בוקמרקלט קואורדינטות

בוקמרקלט זה עוזר להעתיק קואורדינטות עבור תבנית {{coord}} ממפות גוגל מפות (בממשק הקלאסי) או עמוד ענן.

אופן השימוש:

חפשו במפה או בתמונת הלוויין את המיקום המדויק שברצונכם להציג. רצוי להשתמש בהגדלה הגדולה ביותר שאפשר, כך שתכיל את הנקודה המדויקת שאת הקואורדינטות שלה אנו רוצים להציג. לחצו על הבוקמרקלט (בסרגל המועדפים או בתפריט המועדפים) ולאחר מכן הקליקו בעזרת כפתור עכבר ימני על המיקום במפה. פעולה זו תפתח חלונית עם תבנית {{coord}}, אותה יש להעתיק ולהדביק בערך הרצוי.

שימו לב:

הבוקמרקלט מייצר תבנית {{coord}} עם פרמטרים מסוימים: קנה המידה הגדול ביותר (כלומר המפורט ביותר), ומיקום הקואורדינטות בשורת הכותרת של הערך. לאחר הדבקת התבנית בערך הרצוי ניתן לערוך את התבנית ולשנות את הפרמטרים כראות עיניכם (כמובן בלי לשנות את הקואורדינטות עצמן). הסבר על הפרמטרים השונים ניתן לקרוא בדף התבנית.