אופרה (דפדפן)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: שגיאות כתיב, סופרלטיבים, העדר מקורות, ניסוח בעייתי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אופרה
Opera 2015 icon.svg
250px
אופרה 15.0 על חלונות 8, מציג את הדף הראשי של ויקיפדיה האנגלית.
מפתח Opera Software
גרסה אחרונה 45.0.2552.635 (PGO)‏ (10 במאי 2017)
גרסת בטא 45.0.2552.225
ב־10 באפריל 2017
מערכת הפעלה חלונות, מקינטוש, לינוקס, FreeBSD ועוד
נכתבה בשפות C++
סוג רישיון קנייני
קטגוריה דפדפן וחבילת אינטרנט
www.opera.com

אופרהאנגלית: Opera) היא תוכנת גלישה רב-פלטפורמית, הכוללת דפדפן, לקוח דוא"ל/קבוצות דיון/IRC, פנקס כתובות, קורא RSS, ומנהל הורדות. התוכנה מפותחת על ידי חברה נורווגית, Opera Software. קוד התוכנה אינו קוד פתוח ואינו ניתן לשימוש משתמש הקצה, אך מנוע פריסת התצוגה "פרסטו" (באיטלקית: "מהר"), היה בשימוש על ידי חברות אדובי ו-מקרומדיה (לשעבר), לצפייה ב-HTML בתוכנותיהן "GoLive" ו-"Dreamweaver" עד שהוחלף ב-WebKit.‏

גרסאות של אופרה קיימות לחלונות, מקינטוש, לינוקס, FreeBSD, סולאריס ועוד רבות נוספות.[1]

ההיסטוריה של אופרה

אופרה על לינוקס מציג את הערך הנוכחי

גון סטפנסון, ון טצ'נר וגייר יבארסקי מחברת הטלפונים הנורווגית טלנור, פיתחו את הדפדפן ב-1994 לשימוש ברשת מקומית של החברה. בסוף 1995 השניים הקימו את Opera Software, לאחר שטלנור אפשרה להם להמשיך בפיתוח הדפדפן. בתחילה הדפדפן נקרא MultiTorg Opera. הוא היה הדפדפן הראשון בעל סרגל צד ובעל ממשק לשוניות.

החברה התמקדה במהירות הצגת הדפים ושימוש נכון במשאבי המערכת. בנוסף, ניתן דגש על מתן נגישות מוחלטת על-מנת שמשתמשים בעלי ליקויי ראיה או ליקויים פיזיים, עדיין יוכלו לעבוד באופן מלא ברשת.

אופרה היה הדפדפן הראשון אשר שילב שימוש בעכבר, כדרך מהירה יותר לניווט בין דפים שונים. כמו כן, ישנם לאופרה מספר מאפיינים ייחודיים, כגון: ממשק לשוניות, פתיחת מספר דפים מועדפים בבת-אחת, פתקים, הרצה קדימה ואחורה (ניבוי הדף הבא שבו תצפה), ממשקים גרפיים שונים וניהול חלונות.

אופרה התפרסמה בגלל ממשק הלשוניות MDI, שמשמעו, שכל החלונות השונים פתוחים באותו חלון-אם. מאוחר יותר, הושלם מאפיין זה על ידי צירוף שורת משימות אשר הראתה את החלונות הפתוחים בכל רגע נתון. גרסה 6.0 הביאה עימה שינוי פילוסופי משמעותי, עם הוספת מצב ממשק חלונות (SDI). אופרה 6.0 נתנה למשתמש הקצה את האפשרות לעבוד או בממשק לשוניות או בממשק חלונות ובכך הפכה לדפדפן הראשון בעל תמיכה בכל סוגי הממשקים. לאופרה יש גם ממשק מצגת הנקרא Opera Show.

אופרה 6.0 תמכה ברוב הסטנדרטים של ה-W3C ו-CSS בנוסף, בתוספים של נטסקייפ וכן תקנים אחרים כגון WAP ו-WML עבור מכשירים אלחוטיים. מצד שני, התמיכה ב-ECMAScript יחד עם HTML DOM, הייתה עדיין חלשה ונשאר הרבה לעשות, במיוחד כאשר הדבר נגע לדפים דינמיים ביותר.

ב-20 באפריל 2006 אופרה הוציאה את גרסה 8.50 בחינם וללא פרסומות לאחר שנים שהגרסה החינמית הציגה פרסומות בראש הדפדפן.

תכונות

דפדפן אופרה על טלפון נייד של חברת סוני אריקסון

לאופרה, בנוסף להיותה דפדפן, ישנן תכונות נוספות: אופרה מייל (בעבר נקרא M2) --מודול דוא"ל אשר תומך בחשבונות מסוג POP ו-SMTP וכן גם ב-IMAP. יש גם בנוסף פנקס כתובות. אופרה מייל מסוגלת גם להציג חדשות מסוג RSS ו-ATOM על ידי שימוש בקורא RSS פנימי. בנוסף לנ"ל, לאופרה מייל ישנה גם תמיכה בפרוטוקול הצ'אט IRC.

החל מגרסה 9 באופרה קיימת גם תמיכה בווידג'טים והורדה ישירה בביטורנט ללא צורך בתוכנות חיצוניות.

מנהל הורדות

אופרה מאפשרת למשתמש לארגן רשימת הורדות, לעצור זמנית, להמשיך מאותה נקודת עצירה ולשמור רשימת הורדות וכן מאפשרת לפתוח את הקבצים ישירות מהרשימה.

חסימת פרסומות קופצות

אופרה נותנת למשתמש את האפשרות להחליט האם לתת לאתרים להקפיץ חלונות פרסום אל קדמת המסך או לא. כברירת מחדל, אפשרות זו עומדת על "לא להכל", אך ניתן לשנות זאת למספר וריאציות שונות נוספות: לפתוח את חלונות הפרסום ברקע או לאסור פתיחת חלונות אשר נפתחים ללא כל אינטראקציה מצד המשתמש. חלונות שנאסר על פתיחתם, ניתן לפתוח ידנית בשלב מאוחר יותר.

אפשרויות חיפוש

אופרה מאפשרת חיפוש מידע ממקורות שונים, כגון: גוגל, אמאזון, ebay ועוד. ניתן גם בנוסף לבצע חיפוש או תרגום של מילה או משפט ישירות מהעמוד על ידי סימון הטקסט ובחירת הפקודה המתאימה בתפריט הלחצן הימני בעכבר.

פח אשפה

אופרה מאפשרת להשיב דף שנסגר בטעות על ידי הגולש על ידי שחזורו מפח האשפה. תכונה זו כוללת גם חלונות קופצים שהגולש מעוניין בהם.

כרטיסיות-Speed Dial

אופרה בגרסה 9.2 מאפשרת להגדיר מספר אתרים מועדפים בחיוג מהיר Speed Dial. עם פתיחת לשונית חדשה ניתן לבחור אחד מהאתרים שהוגדרו בחיוג מהיר במקום להקליד את כתובתו.

זיהוי קול

באופרה קיימת אופציה להפעיל טכנולוגיה של זיהוי קולי למתן פקודות לדפדפן.

תמיכה בהורדת קובצי טורנט

באופרה ניתן להוריד קובצי טורנט ללא צורך בתוכנה ייחודית.

סטנדרטים

מאז גרסה 3.5, הייתה לאופרה תמיכה בטכנולוגיית הרשת CSS (אחד ממפתחי הטכנולוגיה הוא עובד בחברת אופרה). עד גרסה 6.0 אופרה תמכה ברוב הטכנולוגיות הנפוצות ביותר, ב-Netscape API לתוספים ותמיכה ב-WAP ו-WML עבור מכשירים אלחוטים, אך, תמיכתה ב-ECMAScript (אשר ידוע יותר בשם JavaScript) וב-DOM הייתה בסיסית.

בינואר 2003, יצאה גרסה 7.0 של אופרה. אופרה 7 הציגה מנוע פריסת תצוגה חדש -Presto, אשר אופיין בשיפור משמעותי בכל הנוגע לתמיכה ב-CSS, שפות סקריפט ו-DOM, ממשק גרפי חדש וכן לקוח דוא"ל/קבוצות דיון רדיקלי בשם M2. במאי 2004, גרסה 7.5 יצאה ובה נוספו קורא RSS ולקוח IRC.

באפריל 2005, יצאה גרסה 8.0 של אופרה. באופרה 8 נוספה תמיכה ב-SVG Tiny 1.1. אופרה הייתה הראשונה אשר הוסיפה תמיכה ב-SVG לדפדפן.

אופרה ו- MSN

אתר MSN, הנמצא בשליטת חברת מיקרוסופט, גרם מספר בעיות למשתמשים באופרה:

באוקטובר 2001, אתר MSN שונה כך שרוב משתמשי הרשת אשר אינם משתמשים בדפדפנים מבוססי אינטרנט אקספלורר נחסמו ולא יכלו לצפות באתר. לפי טענת חברת מיקרוסופט, החסימה בוצעה מכיוון שדפדפנים אחרים לא תמכו בסטנדרט ה-XHTML באופן תקין ולכן נאמר למשתמשים לעבור להשתמש בדפדפן של מיקרוסופט -אינטרנט אקספלורר. לאחר שלמיקרוסופט הוגשו הוכחות חותכות שהתמיכה בסטנדרט ה-XHTML טובה יותר בדפדפנים אחרים מאשר בדפדפן שלה עצמה, החברה ביטלה את החסימה.

בפברואר 2003 עובדים מחברת אופרה גילו כי אתר MSN שלח גיליון עיצוב שונה לדפדפן אופרה מגיליון העיצוב הנשלח לדפדפן אקספלורר. שינוי אשר גרם לכך שתוכן הדף נראה כאילו הוא עולה על תוכן אחר. חברת אופרה פרסמה מאמר על הנושא המדובר וכן הוציאה כבדיחה גרסה מיוחדת של הדפדפן, גרסת Bork, אשר "תרגמה" את אתר MSN לצורת הדיבור של הטבח השוודי כדי להראות עד כמה קל הדבר -לעוות את אופן הצגת האתר.

במאי 2003 קרתה תקרית נוספת, כאשר טעות בקוד באתר MSN גרמה למשתמשים אשר בחרו להשתמש בשפה שלהם באתר לקבל את הודעת השגיאה "Server Error", אף על פי שהודעת השגיאה הנ"ל הופיעה גם למשתמשים באינטרנט אקספלורר, משתמשים באופרה הושפעו מכך יותר. חברת אופרה טענה על-פי התקריות הנ"ל, כי חברת מיקרוסופט מתנכלת לאופרה, מכיוון שאופרה מהווה תחרות לאקספלורר.

נתח השוק של אופרה

BrowserStatic.png

בעבר קשה היה לדעת מהו נתח השוק של הדפדפן, מכיוון שאופרה נהגה להעמיד פנים כאילו היא אקספלורר, לשם תאימות עם אתרים ישנים. עם זאת, ברור כי לאופרה מעולם לא היה מספר משתמשים גדול, אף על פי שאופרה הייתה זמינה על פלטפורמות רבות. רוב הצלחתה באה בתחום מחשבי כף יד והטלפונים הניידים, שם פעמים רבות היצרן מפיץ אותה עם האביזר.

מספר המשתמשים המועט איננו מפתיע. אופרה הייתה זמינה לשימוש חופשי רק מגרסה 5.02 (דצמבר 2000), וגם זאת במחיר של חשיפה לפרסומות על ידי המשתמש. כמעט כל מערכות ההפעלה כוללות דפדפן. בחלונות אקספלורר, במקינטוש ספארי, ובגרסאות יוניקס רבות, מוזילה, או אפיפני, או קונקורור וכדומה. רוב המשתמשים לא מעוניינים לנסות אלטרנטיבה, אף אם זו יכולה לענות על צורכיהם טוב יותר. בעיה נוספת היא תמיכה בכתיבה בעברית, בהצגת מספר אתרים בעברית ובשירותי גוגל.

מספר המשתמשים עלה במעט מאז הופעת גרסה 10 אולם הוא עומד על אחוזים ספורים בלבד. נכון לאפריל 2013, נתח השוק של הדפדפן הוא 1.01%[2].

תכונות ייחודיות של אופרה

 • CSS מקומי: משתמשים יכולים ליצור קובצי CSS משלהם, ולהשתמש בהם לשינוי תצוגת כל אתר, במקום או בנוסף ל-CSS של האתר עצמו. ניתן גם לשנות בצורה זו את תצוגת ברירת המחדל של אופרה לאתרים, ללקוח הדוא"ל שלה ועוד. מספר קבצים כאלו מצורפים עם אופרה 7, כולל קובץ אחד שידמה מראה של אתר כאילו הוצג בקומודור 64.
 • SSR (תצוגה למסך קטן): אופרה יכולה לפרוס כל אתר ברשת, לשם תצוגה על מסכים קטנים, למשל טלפונים חכמים או מחשבי כף יד שימוש אחר של SSR הוא לסרגלי צד.
 • סרגלי צד: כל אתר באינטרנט יכול להופיע בתור סרגל צד. האתר יכול להיות מוקטן לגודל הסרגל בעזרת SSR. ניהול הדוא"ל, הפתקים ועוד מתבצע לרוב על ידי סרגלי צד.
 • הגירסות לשפות השונות הן בקובץ המכיל תרגום לשפת היעד. ניתן להמיר גרסה לשפה אחרת על ידי הוספת קובץ התרגום.

פרסומות באופרה

אופרה היא תוכנה מסחרית, ולפיכך החברה ציפתה לתשלום כלשהו. למשתמש היו שתי אפשרויות חוקיות להשתמש באופרה: לשלם עבור התוכנה, או לראות פרסומות בזמן השימוש. בהפעלה הראשונה של אופרה ניתן לבחור בין שני סוגי פרסומות: הפרסומות הרגילות והפרסומות של Google.

הפרסומות הרגילות: פרסומות אלו הן תמונות GIF סטטיות או נעות, התופסות מקום קבוע בפינה הימנית העליונה של המסך, בגודל של 468x60. אופרה מקבלת פעם בפעם קובצי פרסומות אלו בזמן שלא נשלח מידע דרך החיבור לרשת. הפרסומות לא יוצגו בשעה שאופרה מופעלת במסך מלא (F11). אופרה מסוגלת לכוון את הפרסומות על פי כתובת ה-IP של המשתמש, עד לרמה של מדינות.

פרסומות גוגל (Google AdSense): פרסומות אלו זמינות החל מגרסה 7.20. הפרסומות של Google קטנות יותר מהרגילות, מכילות טקסט בלבד וקשורות לנושא האתר שבו הגולש נמצא. לשם כך, על אופרה למסור ל-Google את מיקום האתר. הכתובת שבה גוגל משתמש, כוללת את מספר ה-IP ולכן גורמת לחשיפה פוטנציאלית של מחשב הלקוח. לפרטים ראו הקישור החיצוני למטה.

מגרסה 8.50 אופרה אינה מציגה פרסומות בגרסה החינמית של הדפדפן. עדיין ניתן לקנות תמיכה. רוב הכנסות החברה הם משילוב הדפדפן בטלפונים ומכשירים ניידים אחרים וכן מביצוע חיפוש דרך הדפדפן באמצעות מנועי החיפוש המובנים.

גרסאות

אופרה 9

ב-20 באפריל 2006 יצאה גרסת בטא לדפדפן החדש שהגיע לגרסה 9. העדכון החדש מהווה פריצת דרך טכנולוגית בכך שהוא מביא לגולש תמיכה מובנית בווידג'טים והורדה ישירה בביטורנט ללא צורך בתוכנות חיצוניות. תוכנות חדשות נוספות בגרסה 9 הן: אפשרויות פר-אתר, הוספת מנועי חיפוש נוספים (וכן ממשק משתמש לצורך ביצוע שינויים), חסימת פרסומות, הצגת תצוגה מקדימה של אתר, הוספת תמיכה בטכנולוגיות web 2.0.

ב 20 ביוני 2006 יצאה גרסה 9 הרשמית. עם יציאת אופרה 9 לשוק הדפדפנים, ברירת המחדל היא זיהוי כאופרה ולא כאינטרנט אקספלורר כבעבר. אפשרות הסוואת הדפדפן לדפדפן אחר עדיין קיימת אבל הורדה מהתפריט הישיר כדי למנוע שימוש, אלא בבעיות תאימות קשות.

אופרה 10

לאחר גרסת אלפא שלוש גרסאות בטא וגרסת RC יצאה ב-1 ספטמבר 2009 גרסת 10 הרשמית.

גרסה 10 מבוססת על מנוע משופר - פרסטו 2.2, מה שהופך אותה מהירה יותר בכ-40% מגרסאות קודמות, כמו כן נוספה טכנולוגיה חדשה אופרה טורבו המאפשרת גלישה מהירה יותר על ידי כיווץ העמודים הנטענים. הטאבים הוויזואליים שופרו וכעת ניתן לראות תמונות מוקטנות של הדף הפתוח בלשונית, ללא צורך למעבר עכבר על הלשונית. במודול הדואר אלקטרוני המובנה באופרה נוספה תמיכה בטקסט עשיר ומארק-אפ - כולל תמיכה מלאה בעברית.

גרסה 10 כוללת גם עדכון אוטומטי לגרסה החדשה ביותר, דיווח אוטומטי על קריסות בדפדפן, עיצוב אישי ומקום גדול יותר לשמירת קיצורים בחיוג מהיר, תיקון שגיאות כתיב (גם בעברית), אייקון ומעטפת חדשים.

אופרה 11

ב-16 בדצמבר 2010 יצא דפדפן אופרה גרסה 11. גרסה 11 מבוססת על מנוע משופר - פרסטו 2.7 בדפדפן זה מספר חידושים:

 • התכונה הבולטת היא תמיכה בהרחבות (extensions), המאפשרת להוסיף לאופרה תפקודים נוספים באמצעות סטנדרטים פתוחים (HTML,CSS, ותסריטי ג'אווה).
 • בשורת הכתובת נוספה תווית המציינת פרוטוקולים חיצוניים (כגון:HTTP) ופנימיים של אופרה (כגון: TURBO). הקשה על התווית מספקת מידע עליה. הפרמטרים בסוף שורת הכתובת מוסתרים כברירת מחדל.
 • ניתן להחליט אלו תוספים ייטענו בעת הפעלת הדפדפן להאצת הגלישה.
 • תמיכה ב-WebSocket.
 • ערום טאבים - צירוף טאבים זה על זה לטאב הכולל קבוצה של טאבים.
 • מחוות עכבר ויזואליות - לחיצה והחזקה של לחצן הימני של העכבר מציגה תפריט ויזואלי של הפקודות הזמינות במחוות העכבר.
 • הצעות חיפוש. תחזית החיפוש של גוגל מובנית בתוך חיפוש אופרה ומציגה אפשרויות חיפוש בעת ההקלדה.
 • שיפורים בפנל הדואר. בעת שימוש בלקוח הדואר המובנה של אופרה ניתן לגרור ולשחרר חשבונות ופריטי דואר למיקום הרצוי וכן ניתן להסתיר את לשונית הדואר כאשר אינה בשימוש.

אופרה 12

ב -16 באפריל 2012 יצא דפדפן אופרה 12 בגרסת בטא. הגרסה, המכונה "Next", מריצה תוספים כתהליכים עצמאיים ובכך מאפשרת שליטה רבה יותר בעת פעולה לא תקינה שלהם ומשפרת את היציבות והאבטחה. בין החידושים בגרסה 12:

 • תמיכה בשפות ימין-לשמאל בממשק הדפדפן
 • תמיכה מחודשת במעטפות לממשק הדפדפן
 • התקדמות משמעותית בתמיכה בהאצת חומרה להצגת אתרים
 • תמיכה מוגברת בהרחבות
 • שיפורים בשורת הכתובת
 • תמיכה בתקנים נוספים: גרור ושחרר, webRTC, CSS3 animations and transitions, Do-Not-Track, CSS Generated Content for Paged Media ועוד
 • שינויי ממשק לטובת מודעות אבטחה מוגברת בזמן גלישה
 • תמיכה במערכות 64 ביט
 • הפסקת התמיכה בשירותים Opera Unite, Opera Widgets ו- Opera Voice.

אופרה 15

ב-12 בפברואר 2013 הכריזה אופרה שהיא מפסיקה את תמיכתה במנוע פריסת התצוגה Presto ומעבירה את הדפדפן שלה להשתמש במנוע WebKit כפי שמיושם על ידי גוגל כרום מפרויקט כרומיום.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים